Şeker Hastalığında Beslenme!

Şeker hastalığında neler tüketilmeliMerhaba sevgili bayanlar sitemizde sağlık kategorisinde sizler için insülin direnci hakkında kısa ve öz bir yazı hazırlamıştık. Eğer sizde şeker hastası veya insülün direnci hastası iseniz nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda eminim ki merak ettiğiniz bir çok sorunun cevabını bugün ki şeker hastalığı ve beslenme konumuzu okuyarak cevaplaya bilirsiniz bayanlar.
Öncelikle tip bir be tip iki şeker hastalığı ile ilgili sizlere  kısa bir açıklama yapalım.

Tip 1 diyabet çocuk ve gençlik döneminde ortaya çıkan ve sürekli bir tedavi gerektiren bir şeker hastalığı türüdür.

Tip 2 ise çocukluk ve gençlik döneminde değil, yetişkinlik döneminde görülen düzenli diyet yani beslenme ile düzelebilen tip şeker hastalığıdır.

Şeker hastalığı ve beslenmeÖzellikle tip 2 diyabette kilo kontrolü oldukça önemli olup, az ama sık yemek ve spor veya hakaret ile sağlığınıza kavuşmanız hiç de zor değil.

Gerek tip 1 diyabette gerekse tip 2 diyabette kesinlikle aç kalmamanız gerektiğini asla unutmayın, eğer uzun süre bir açlık sonucunda kan şekerinde oluşan iniş çıkışlar bu hastalığı olumsuz yönde ekleyecektir.
Diyabette beslenme besinlerin doğru tüketilmesi ile başlar, kısaca tükettiğiniz yiyeceğin türü kadar miktarı da önemlidir.
Beslenme denince sadece karın doyurmak aklımıza gelmemeli , Şeker hastaları için  vitaminlerin özellikle E vitamini ve C vitamini tüketimi oldukça önemlidir. Eğer vitamin alımı konusunda sorunlarınız var ise uzman bir hekimin önerdiği ilaçları da tüketebilirsiniz bayanlar…

Şeker hastalığı nedir
Şeker hastalığında doğru beslenme nasıl olmalıdır?

1- Hayatımızın olmazsa olmazı beyaz ekmekleri terk etmenin zamanı geldi bayanlar, beyaz ekmek  yerine kepek veya tam buğday ekmeği tüketin.
2- Baklagiller (kuru fasulye, barbunya, mercimek gibi) bolca tüketin.
3- Yağ tüketimine dikkat özellikle zaten yağ oranı yüksek olduğu için  et yemekleri için ekstra yağ kullanımı gereksiz.
4- Uzak durmanız gereken besin hastalığın isminden de anlaşıldığı üzere şüphesiz şeker
5- Besinleri posalı ve özellikle meyvelerin vitamini kabuğa en yakın tabakada olduğu için kabuklu tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
6- Yoğurt ve süt tüketiminde light ürünleri tercih edin.

Not: mümkünse bayanlar sağlıklı bir besin için yoğurdu evde kendiniz yapın.
7- Sağlıklı bir yaşam için beyaz eti kırmızı et yerine tercih edebilirsiniz.
8- Neredeyse tüm hastalıkların sebebi margarini sofralarımızdan kesinlikle uzak tutun. İllede katı yağ kullanmanız gerekirse tercihiniz tere yağdan yana olmalı bayanlar…
9- Sadece şeker hastalığı için değil sağlığınız içinde bol su tüketin.
10- Peynir seçiminizi az yağlı ürünlerden yana olmalı.
11- Gerek fiziksel gerekse psikolojik hastalıklar da olduğu gibi şeker hastaları içinde  elbette ki spor oldukça önemlidir…
12- Yağ seçiminiz kesinlikle son zamanlar da tüm doktorların tavsiyesi zeytinyağı olmalıdır.
13- Özellikle posalı yiyecekler tüketin…

Hangi yiyecekler şekeri düşürmeye yardımcı olur?
Öncelikle şekerin vücuda yükselme yaptığı yiyeceklerden bahsedecek olursak, sebzelerden pirinç, havuç, patates, meyvelerden muz, üzüm ve kavun…

Vücutta ki şekeri düşüren besinler kesinlikle posalı besinler olup fasulye(kuru), bulgur, mercimek, makarna, elma, ligt süt gibi besinler ..
Evet bayanlar eğer şeker hastası veya şeker hastası adayı iseniz size önerim kan şekerini kontrol altında tutun diyerek sağlıklı uzun bir ömür diliyorum…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git