Bebeğimin Bir Bacağında 3 Boğum Diğer Bacağında 2 Boğum Var Kalça Çıkığı Olabilir mi?

Soru: Merhaba 3 haftalık kızım var. Sağ bacağında 3 boğum sol bacağında 2 boğum var.

Büyük kızımda ikisinde de eşitti. Kalça çıkıklığı için muayene eden doktora nasıl anlaşıldığını sormuştum. Belirtilerinden birinin bacaklardaki boğum sayısının eşit olmamasıdır demişti. Bebeğinde kalca çıkıklığı sorunu yaşayanların boğum sayısı eşit mi acaba ya da boğum sayısı eşit olmayıp da kalça çıkıklığı sorunu olmayan var mı? ( not: doktora gittim ultrason vs. çekilecek tabi ama 1 aylık olmasını bekliyoruz o zamana kadar tecrübeli annelerden bilgi almak istedim)

Zennube.Com’un Yeni Anne Olmuş Üyelerinin Cevabı:

Mine: Evet doktorun dediği gibi olmalı.


Şerife: Bir şey çıkmaz inşallah..Allah koktuğundan emin umduğuna nail eylesin..hiç bir ebeveyni yavrusunun sağlığıyla imtihan eylemesin..ihmal etmeyin..başka doktora götürün..geçmiş olsun.


  • Sevgi: Ultrasonu bekle canım ben daha şimdi doktordan çıktım. 2 aylık bebeğim kalça çıkıklığı denildi bir aparat taktı doktor bir de şunu söyledi. Yeni doğan bir bebeğin bacakları rahat bir şekilde iki yana açılması gerekirmiş bizim açılmıyordu inşallah düzelecek Allah’ın izniyle.
  • Habibe: Çok geçmiş olsun. Allah şifa versin ne kadar o aparatı kullanmanız gerek? Peki boğumları eşit mi bebeğinizin?
  • Sevgi: İnanın boğumlarını hiç bilmiyorum eşit mi değil mi yalnız çok kasardı bacağını bezlerken çok zorlanırdım şimdilik 1 ay takılacak sonra kontrol dedi.

Ayşe: Benim oğlumda öyleydi büyük çocuğuma yaptırdığımı bile hatırlamıyorum oğlum boğumları farklıydı kardeşim fark etti kalca çıkığını bilmiyordum bile 2 aylığa yakındı hemen götürdüm ultrason çekildi bir şey çıkmadı ama ben emin olamadım. 15 gün sonra kontrolü vardı tekrar istedim ultrason tekrar çekildi ben yine emin olamadım doktor bir şey yok ama istersen röntgene gönderelim dedi onda sonra sakinleştim tabi röntgen çektirmedim 2 yaşında şimdi iyi çok şükür.


Zeynep: Kesin tanı değildir benimde bebeklerimde  boğumlar eşit değilmiş ama kalça çıkığı yok. Yeğenimin doğduğunda eşitti ama kalça çıkığı tedavisi gördü 2 ay pelvik bandaj kullandı kardeşim. İlk çocuk doktoru çift bez kullan dedi ama ben kardeşime gözün ağrıdığında dişçiye mi gidiyorsun? Dediğim de hemen ortopedi uzmanı gördü iyiki de görmüş çünkü çift bezle geçmezmiş.


Ayşe: Çocuğun diz çizgileri eşit olmalıymış boğumlar dan daha önemli.


Sude: Bebeğin kasık çizgilerine bak eşit değilse var demek eşitse yok demektir.Bebeğin altını açın ve bacaklarını birleştirip kasık çizgisine bak eşit geliyorsa sorun yok.


Nida: Neden 1 ay bekletiyor ki doktor ben doğum yaptım hastaneden çıkmadan ultrasonda bakıldı 3 günlükken.İnşallah yoktur varsa da endişelenmeyin bezle çok çabuk tedavi oluyor kardeşimde vardı ondan biliyorum.


Melek: Ultrasona kadar çift bez yani iki bezi üst üste bağla varsa bile düzelir hiç merak etme ama sen ihmal etme mutlaka çift bez kullan bizimde öyleydi bir ayda düzeldi doktor önermişti bize de.


Fatma: Benim oğlumda öyleydi ultrason da biri diğerinden iki cm kısaydı ama bir sorun çıkmadı şimdi dört yaşında.


Sude: Bezle geçmiyor Hepsi aynı olmuyor mutlaka götürüp baktırın geç kalmayın biz alet kullandık altı ay gece gündüz hiç çıkarmadık o aleti hep oturuyor durumdaydı çocuk bacakları açık gece uyurken ayaklarının altına yastık koyuyordum çok şükür tedavimiz bitti şu an yürüyor kızım. Doktor doktor gezdik biz ilk bakıldığında doktor çok hafif var açık ama toparlar demişti sorun yok dedi ben eşime ısrar ettim bir başkasına yine gösterelim diye ikinci kez götürdüğümüz doktor bırakmadı bizi farklı bir doktor yönlendirdi gittik ve altı ay tedavi gördü çocuk.Hatta üçüncü kez yine götürdük o doktor sakat kalma ihtimal var dedi dünya başımıza yıkıldı hamd olsun Rabbime kızım yürüyor şu an.


Sevda: Benim bebeğimin de 1 bacağında 2 diğerinde 3 boğum var ben kalça ultrasonu dan sonra fark ettim sonuçlarımız iyi çıktı. Bizim bir sorun yok çok şükür bende sordum doktora önceden bu testler yokken oradan anlaşılıyordu dedi bir ihtimal olarak ama korkmayın Allah’ın izniyle bir şey olmaz inşallah.


Esma: Benim oğlumunda çizgiler ayni hizada değildi doktora gittim ultrason çekildi normal çıktı boğumlara takılma.


Aynur: Benim kızım içinde söylediler 2 ay sonra kontrole gittim çok şükür düzeldi.İki bezi üs üste tak bebeğe doktor mutlaka sana demiştir.


Hatice: Benim oğlumunda boğumları bir tarafında 3 bir tarafında 2 taneydi. Boğumla çok alakası yok tam kalça altı çizgisinden eğer çıkık varsa uzman biri tarafından anlaşılır.Sen üç haftalık bebeğin kalça çıkığını asla ve asla anlayamamışsın. Bende bacağının biri uzun biri kısa geliyordu kendimce baktığımda üç defa ultrasona götürdüm 1.2.3. Aylarda doktor inanamıyor san röntgene yollayayım dedi. Bir şeyi yok dedi. İçim rahat etti…hatta ssk nın doktoru kalca geriliği var çift bez kullan bile demişti..Özeldeki doktora sorduğumda onlar hızlı muayene ediyor bunda milim bile önemlidir yanlış muayenede dikkatsiz muayenede asla anlaşılmaz demişti .Gerçekten de ssk da çok hızlı özensiz bir muayene yapılmıştı.Yani kısaca bu işin ehli bir doktora özenle yapılan muayeneye inan ama daha çok ufak hatta artık ikinci ayda yapılıyor emin olmak için. Boğumlara takılmayın sakın çocuğun bacağıyla da sakın uğraşmayın.Bende korktuğum ve o günleri yaşadığım için uzun uzun yazmak istedim rahat ol canım umarım bir şey çıkmaz.


Hatice: Benim oğlum şu an iki yaşında hamd olsun yürüyor boşuna evham yapmışım.


Çiğdem: Benim oğlum da öyleydi yengesi fark etti doktora gösterdim. Kızım bu fotokopimi ikisi de aynı olacak dedi dalga geçti üç yaşında bir sorun yok merak etmeyin bir şey çıkmaz Allaha emanet olun.


Nurcan: Benim kızımda da aynıydı şu an 25 haftalık hiç bir sorunumuz yok.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git