7 yaşındaki kızımın 3 dişinin yerine hala yenisi çıkmadı

Zennube.Com üyelerinden Kezban Hanım aşağıdaki soruyu üyelerimize sormamızı istemiş. Bakalım üyelerimiz ne cevap verecek:

Soru: Selam arkadaşlar 7 yaşındaki kızımın ocak ayının başında 2 tane dişleri çıktı ve hala yerine yenisi bitmedi geçen hafta biri daha çıktı üstte 3 dişi yok ve 10 günü falan oluyor damağı morardı ve hala morarmaya devam ediyor. Doktora götürdüm bir ay bekleyin diyor çocuk bir şey yiyemiyor ne yapa bilirim sizce bu normal ben mi abartıyorum ?

KadinlarSitesi.Com Üyelerinin Cevabı:

Yasemin: Başka bir hekiminde fikrini almalısınız​.


Nejla: Benim oğluma da olmuştu böyle kazayla ağzını bir yere çarptı patladı çok kanadı ama geçti sonra.


Kaan: Soğuk kompleks uygulayarak dişin çıkmasını kolaylaştırın benim bebeğim ilk dişini çıkarırken sürekli dondurma verdim ve çok çabuk çatladı dişi. Soğuk her zaman ise yarar oğlunu rahatlatır diş ağrısına ne iyi gelir diye okuduğunuzda direk buz koyun der oğlunuz buza izin vermez ama siz ona göre yoğurdu dondurun dondurma gibi yedirin çok çabuk iyileşir tekrar geçmiş olsun.


Süveyda: Aynısı oğlumda oldu. Bir iki hafta sonra yeni diş ortaya çıktı . Bence telaş etmeyin çünkü ben çok telaş ettim gerek yokmuş . Yanlış yönlendirmek istemem İçiniz rahat etmezse doktora götürün.


Funda: Morarması normal diş çıkarken içte kanama yaparmış doktorumuz öyle demiş ti kiminin diş yapısı farklı olduğu için zor çıkarmış. Normal canım normal 1 2 hafta kalmaz dişi çıkacak görürsün bir de şurada yanlış bilen arkadaşlara diş çıktığında post açarsan daha iyi olur öğrenmiş olurlar her çocuk bir değil bunu bilmeyen çok.


  • Mahinur: Bence acilen, çocuk diş doktoruna götürün.. Ocaktan bu güne uzun bir zaman geçmiş.. Anladığım kadarı yeni morarmaya başlamış, galiba.. Diş çıkınca, tamam morarır, ama uzun süre morarması benim soluğu dişçide aldırtırdı.. Vakit kaybetmeyin burada derim..
  • Kezban: Benim endişemde bu kadar uzun sürmesi.

Mehtap: Benim oğlumda da aynısı oldu. Diş doktoruna götürdüm diş çıkmış ama damağı patlatamadığı için kan toplanmış dedi. Diş fırçasıyla üzerinde yavaş yavaş suya batırıp fırçalıyormuş gibi yapın.Kan pıhtısı dağılır diye.Bizde işe yaradı umarım sizinde önemli bir şey değildir. Geçmiş olsun.


Kudret: Diş çıkarma dönemi bol kalsiyumlu beslensin okumuştum yumurta kabuğundan kalsiyum yapın çorbalarına katın. Doktor Feridun Kunak tarifi.


Miraç: Benim 18 aylık oğlum var bütün dişleri neredeyse önce böyle morardı şişti sonra patladı diş gelmeye başladı belki öyle olur.


Tülin: Hemen başka doktora götürün beklemeyin.


Aynur: Patladı patlayacak zaten görünüyor dışı soldaki diğeri peşinden gelir yeşil soğan rahatlatıyor diyorlar bir de soğuk elma dilimi falan yiyebiliyorsa belki rahatlar.Uzun zaman sürünce işte böyle morarıyor zaten bazı çocukların dişleri böyle morararak çıkıyor benim arkadaşımın bebeğinin et parçası bile sallanıyordu. Allah kolaylık versin yavruya zor bir dönemden geçiyor.


Aysel: Doktora gidin tekrar röntgen çekilsin.İltihap kapmış gibi ve dişi kolay çıkarıcı damak için krem ve sprey alın ve morarma çok artmış…üniversite çocuk bölümü doktora götürün…


Gülay: 2 yaşındaki kızımın alttaki köpek dişinin yanındaki azı dişi çıkarken buna benzer olmuştu.Morarma yoktu ama davul gibi şişmişti. Dişin çıkacağı yer ve kıpkırmızı olmuştu.Doktora da götürdüm diş çıkıyor bir şey yapamayız demişti. Rahatlatıcı jel yazmıştı ve ateş düşürücü ağrı kesici şurup vermişti çıkana kadar kullan demişti jeli sık sık kullandım şurubu ateşlenince verirdim öyle öyle çıktı. Çıkması aylar aldı net hatırlayamıyorum ama 3 yada 4 ay sürmüştü bir çıkamamıştı.Sizin de sanırım pek yapabileceğiniz bir şey yok yaşına uygun ağrı kesici verebilirsiniz.Yine de farklı bir doktora daha gösterin içiniz rahatlasın.Ben çizik atar belki diye götürdüm çıkmasını kolaylaştırır diye küçük ve daha ilk dişleri olduğu için yapmadı başka doktora götürün sizinki daha büyük çizik atar belki rahatlar çocuk.


Deniz: Kesinlikle başka bir uzman doktora götürün iltihap yaptı sanki hafife almayın lütfen içim gitti.


Nuray: Benim kızımında öyle olmuştu ben ılık suyla karbonatlı su yaptım pamukla bastırdım bir haftada dişleri çıktı iltihabı da gitti günde beş kere yap bir bardak suya bir yemek kaşığı karbonat koy.


Çilem: Benim oğlumda aynısı oldu ama patladı beslenmesine dikkat edin yeter.


Kader: Oraya kesik atıyorlar diye biliyorum çıkamayan diş çıkıyormuş arkadaşımın çocuğu öyle olmuştu. Allah şifa versin.


  • Nida: 1 sene beklenmesi gerekiyor eğer 1 seneyi geçerse doktora gösterin normal korkacak bir şey yok.
  • Kezban: Bir sene mi ?
  • Nida: Evet maalesef diş çıkacak belli ama çıkamıyor doktor anca rahatlatıcı jel falan verir yine de gösterin içiniz rahat etsin. (Diş hemşiresiyim)

Sevgi: Beklemeyin arkadaşım benim oğlumda aynısı oldu yavrum çok huzursuzdu sürekli ağlardı ağrısından doktora götürdüğümüzde 1 ay bekleyin dedi bize. Sonra diş doktorumuz vardı Allah razı olsun binlerce kez evimize gelip bir çizik attı oymuş oğlumun ağrısı da acısı da orada kaldı..


Emine: Canım öncelikle çok geçmiş olsun bizimde başımıza geldi morardı. Doktor götürdüm oğlumun o diş gelecek olan yeri neşterle kesti oğlum çok rahatladı damak veya keme kalın olduğu için yeni çıkan dişler o kalın olan yeri patlatamıyor bence başka doktora götür yazık çocuğa.


Ümmü: Benim oğlumda böyle oldu canım dişçi orayı operasyonla açıyor.


Yasemin: Bence normal değil hemen başka bir doktora götür derim. Antibiyotik filan başlaması lazımdı bence resmen apse yapmış diş eti.


Nagehan: Oğlumun da aynısı oldu ellerinizi yıkadıktan sonra masaj yapın yazık doktor canını yakar aklına geldikçe ovalasın yazın aynı durumla karşılaştık bizde ovalaya ovalaya patlattı dişini.


Nehir: Normal kemik yapısı güçlü olan çocuklar erken dişlerini döküyorlar benim kızım beş yasında süt dişlerini çıkardı.


Selma: Oğlum 6,5 yaşında 2. kez ön dişi düştü ve üçüncü diş geliyor şu anda aynı yerde çocuktan çocuğa göre değişiyor ama doktora göstermekte fayda var tabi ki.


Özlem: Geçmiş olsun benim oğlumun da dişleri düştükten sonra 4 5 aylık bir süre sonra çıkmıştı ama morarması neden olmuş ki diş eti yırtamadığındanda olabilir siz başka bir diş doktoruna daha götürün bir de bizim doktorumuz balık yedirin haftada iki kez demişti dişler daha çabuk çıkar demişti.


Elif: Başka doktorada götür orada kök kisti oluşmuş sanırım ben diş hekimi yanında 20 yıl çalıştım ve bu durumlarda bazı hastalarda ameliyat oluyor kesinlikle zaman kaybetmeyin iki ön dişi de sorunlu.Kist dediğim kötü bir şey değil korkma iltihabın sertleşmiş haline deniyor.


Nilüfer: Yorumları okudum ve bir doktorla yetinme başka doktorlara da baş vur birde bir şey önereceğim çocuklarımıza diş jeli kullanıyoruz kolay dişleri çıksın diye arkadaşın birisi yazmış dişi patlamıyor ondan morarıyor diye istersen doktor gözetimi hakkında bir diş jeli kullan kardeşim inşallah tez zamanda kolayca çıkarır dişlerini.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git