Çocuğum 4 Yaşında Anaokuluna Göndermeli miyim?

Soru: Merhaba anneler kafam çok karıştı. Bir yardımcı olursanız sevinirim kızım 14 nisan 2013 doğumlu ana okuluna bu yıl göndermeli miyim yoksa yaşı küçük mü ? ben küçük diyorum biri yaşı gelmiş diyor, ben yaşı geldi diyorum biri daha küçük diyor kafam karıştı !

zennube.com Üyelerinin Cevabı:

Seda: Yaşı küçük eylülde verirseniz seneye tekrar vermek zorunda kalırsınız.Oğlum da 2013 doğumlu seneye göndereceğim.Kızım 2011 doğumlu bu sene ana sınıfına gidiyor.


Aslıhan: Benim kızım 2012 mart 23 doğumlu 5 yaşına yeni girdi. Eylülde 5 buçuk olacak ana sınıfına giderse. 1 sınıfa da 6 buçuk yaşında bu yaş bana çok küçük geliyor ne yapacağımı bilmiyorum babası gönderelim diyor ben hayır diyorum eylül ayı gelsin gidip ben konuşacağım gerekirse 1 sene daha beklerim erken göndermek istemiyorum.


Canan: 48 ay üstü anaokulu isterseniz gönderin,senesine okul zamanı 65 ay oluyor isteğe bağlı 1.sınıf çocuğun durumuna göre karar verirsiniz. Kız çocukları çabuk öğreniyor ve genelde çok başarılı oluyor .


Beyhan: Benim oğlum Haziran 2012 doğumlu bu 2017-2018 eğitim öğretim yılında anaokulu bir sonraki sene ilköğretim inşallah.


Emel: Bence erken benim oğlum 2011 doğumlu anaokuluna bu sene gidiyor.Seneye kısmetse birinci sınıf.Ve çok rahat oluyor okula çabuk alıştı hiç zorluk çekmedim.


Ebru: 48-66 ay arasını alıyorlar bildiğim kadarıyla imkanınız varsa gönderin derim.


Füsun: Ben göndermeyin derim. Durumunuz varsa anaokuluna oradan birinci sınıfa gönderin. Ve tam 7 olmadan bire başlatmayın.


Songül: Benimki de 2012 mart doğumlu ben gönderdim gidiyor ana sınıfına çok memnunum çocuğuna güveniyorsan başarabilir diyorsan benim fikrim gönderin ve sabahçı benim kızım 8 de okulda.


Mahinur: Ben gönderin derim, 4 yaşında normal.. Ben yurt dışında yaşıyorum, burada bir çocuk 3 yaşından itibaren bir kreşe gitmesi şart.. Son senesinde okula hazırlık yapıyorlar..


Mualla: Benim kızımda ocak 2013 doğumlu bende çok kararsızım bir gitsin diyorum bir erken diyorum.


Elif: İlginize teşekkürler.Genel yorumlar göndermem den yana bende, ben çocuğun annesiyim de kıyamadığım dan küçük geliyor bana zannediyorum.Dün komşumla konuştum bu konuyu benim kızım dedi aylık yollandığı zamana denk geldi daha kalem tutmaya eli yoruluyordu çok zorlandı dedi. Oğlunu da tam 7 yaşında yollamış birinci sınıfa 6 yaşında da ana okuluna gitmiş hiç zorluk çekmedi dedi tabi herkesin çocuğunun yeteneği farklıdır kimi çabuk adapte olur muhtemelen ama yanlış hesaplamayla da minicikken okul yoluna düşürmeyi istemedim daha öğle uykusu uyuyor çünkü yollamasam da pişman mı olurum dedim.


  • Mahinur: Elif Hanım, bizler burada sadece kendi düşüncemizi yazabiliriz.. Genel anlamda olarak. Çocuğunuzu tanımıyoruz.. Çocuğunuzun karakteri, kişiliği, vücut gelişimi vs vs.. böyle karar verirken önemli.. Benim kızım 5 yaşında birinci sınıfa başladı.. ben maalesef Türkiye’deki sistemi bilmiyorum.. Şimdi gönderirseniz, bir sene sonra okula gitmek zorunda mı..
  • Elif: Vücut gelişimi yaşıtlarından ileride maşallah en fazlada bu düşündürdü zaten..Tüm yorumlarınızı da saygı duyarak dikkatle ve düşünerek okuyorum. Çünkü hepimiz anneyiz kendi evladımızı düşünüyor gibi düşünüp kendi evladımızdan yola çıkarak yorumluyoruz o yüzden çok sağolun.Ben bilerek zorunlu değil iki yıl üst üste de ana okuluna yollanabiliyor.Yurt dışındaki eğitim daha farklı ilerliyordur çünkü 5 yaşında yollayıp da zorlanmadı diyene rastlayamadım burada çok fazla araştırıyorum çünkü
  • Mahinur: Anlıyorum, sizin şu an yaşadığınız kararsızlığı ben kızımı okula yazdırırken yaşadım.. Yaşıtlarına göre olgun bir çocuktu ve kendisi ne istediğini biliyordu.. 3 yaşında kreşe başlamıştı.. Bir sene daha kreşte kalmak istemiyordu.. Bu sene ilk okulu bitirecek ( burada 4 sene) pişman olmadık, okulda da bir sorun çıkmadı.. Derslerimiz süper. Karar verirken kendi kendinize sorun, ben çocuğumu bir sene daha evde tutarsam neler verebileceğim, anaokuluna giderse neler verecekler.. Pozitif ve negatif yanlarını ortaya çıkartın..
  • Elif: Çok haklısınız. İhtiyacı olan şeyden mahrum bırakacakmışım gibi düşünüyorum. Benim yanıma ihtiyacı varken sanki yollayınca bir tempoya girecek küçücükken sorumluluklar yükleyecekmişim gibi ne verebilirim konusunda tabiki ana okulunun temposunda bir şeyler yapamam yaparım desem de olmaz çünkü ilgilenmem gereken bir kızım daha var. Kendi kendime sormaktan kafamdan kıvılcım çıkacak eylüle kadar

Esin: Benim oğlum da 2013 doğumlu ama temmuz olmasına rağmen küçük olduğu için ana okuluna almadılar. Bence eğer çalışmıyorsanız daha küçük eylül ayında kreşe gönderin.Yarı devlet yarı özel kreşler var araştırıp kreşe gönderin ama eylül dönemine şu an çok küçükler anneye güvenme yaşı olduğu için çocuklar çok çabuk etkilenebiliyor bize kreş öğretmeni öyle söyledi. Çocuğun size karşı güvenini yıkmayın dedi ama çalışıyorsanız mecbursanız yapacak bir şey yok.


Bedia: Sakın vermeyin oğlum 2011 doğumlu geçen yıl gitti çok zorlandım.Bu yıl gitmesi gerekiyordu bu yılda evde kaldı seneye 1.sınıfa gidecek önümüzdeki yıl 2012 doğumlular gidecek anaokuluna seneye gönderin.


Fatma: Daha iki yıl var bence bu yaşta gönderince çocuk oyuna doymuyor. Okuluda oyun zannediyor o da çocuğun hayatını kötü etkiliyor. Bence benim düşüncem sakın göndermeyin çocuk çocukluğunu yaşasın zaten 22 ,23 yaşına kadar okuyor çocuklar kolay değil valla.


Yasemin: Yok canım bu yaşta çocuk okula gider mi ?


Neslihan: Merhaba benim oğlumda 18 Nisan 2013 doğumlu bu önümüzdeki değil ondan sonraki eylülde ana sınıfına vereceğim. Gelişimi her yönden iyi yaşıtlarına göre önde fakat her şey zamanında olmalı çocuk çocukluğunu yaşamalı bence. Sınıf öğretmeni arkadaşlarım bile erken vermeyin diyorlar. Sonuçta alanlarında uzmanlar vardır bir bildikleri.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git