20 Aylık Oğlum Sadece Süt İçiyor Yemek Yemiyor Ne Yapabilirim Öneri ve Yorumlar

Sitemizin sıkı takipçilerinden biri olan Hatice Hanım çocuğum 20 aylık ama sadece süt içiyor yemek yemiyor ne yapabilirim öneri yorum ve görüşlerinizi bekliyorum demiş. Biz de diğer üyelerimize sorunuzu iletiyoruz. Bakalım üyelerimiz ne cevap verecek:

Sorunun Orijinali: Selam arkadaşlar benim 20 aylık oğlum var sadece süt içiyor yemek yemiyor. Hemşiremiz sütü bıraktırmamı söyledi ama çok zorlanıyorum asla yemek yemek istemiyor sürekli süt için ağlıyor. Ne yapabilirim önerileriniz bekliyorum.

Zennube.Com Üyelerinin Cevabı:

Seda: Sütü vermeyecekseniz Kararlı olun, ağlasa da vermeyin.Çocuklar çok akıllı ağladığı zaman dayanamayıp yapacağımız biliyor.Ödüller verin şunu yersen şunu yapacağız alacağız diye.


Işın: Her yolu deneyin kararlılıkla olmadı verin gitsin.Çevremde bu şekilde büyüyen çok çocuk var hepside benden sağlıklı yıpranmanızla kalıyorsunuz sonuç bu.


Özge: Sadece süt kansızlık yapıyormuş doktor öyle dedi. Bizimde başımızdan geçti süt almayın kararlı olmanız şart sütümüz bitti diyin olmadı acıksın kendi başlarda istemez ama sonra acıkacak eninde sonunda isteyecek yani benim oğlumda sütle yatıp kalkıyordu. Biberonunu kendisi elinden düşürüp kırdı istedi. Alamayacağımızı söyledim biraz mız mızlandı baktı olmuyor bıraktı.


Özlem: Her çocuk bir olmuyor.


Özge: Tabiki de ama anlatmakta önemli.


Betül: Yemeyen çocuk ne yaparsanız yapın yine de yemiyor..benim kızımda yemez çocuk doktoruna gittim sordum süt içiyorsa su içiyorsa sorun yok dedi.


 • Hatice: Aslında ben balık yağı versem iştahı açılır mı diye sordum süt veriyorsan onu azalt böylelikle yemek yer dedi. İnşallah artık ama çok zorlanıyorum.
 • Betül: Balık yağı bende kullandım ama iştahını açmadı.

 • Sevgi: Süt tok tutar verirsen yemek yemez. Ve onlar işlerini biliyor ağladığında verirsen oda yemez ağlar amacına ulaşır.Sen 1 gün verme bak nasıl yiyecek onunda acıkma hissi bir başlasın.İlkinde yine inat eder verme ,2. de yaklaşacaktır. 3. Davetinize koşarak gelecektir.Benim oğlan pırasa yemeğinde aç kalkardı. Ama başka yemek yok ,derdim başka bir şeyde vermezdim. Şimdi anne ne zamandır pişirmiyor sun pişirir misin diyor.Sen iradeni kaybetme o yolu bulacaktır.
  Bizler anneyiz aç uyuduğunda suçluluk duyuyordum ama bende onun iyiliği için 1 aç yatırdım 2 . Naz yaptı 3. ye koştu.
 • Hatice: Deneyeceğim canım teşekkür ederim.

Sena: Benimki de hiç süt içmiyor günlük 1 çay bardağı içsem razıyım sürekli deniyorum. Yemeyen çocuk ne yaparsan yap yemiyor sizinki çok süt içtiği için yemiyor benimki içmediği halde.


Seda: Oğlum da çok süt içiyor.Buzdolabında görsün kendisi doldurup içiyor.Soğuk falan fark etmiyor.Erişip bakacağı hiç bir dolaba süt koymuyorum.Unutmuşuz almayı baban alıp gelsin diyorum çıkarıyorum.Gece içmeden uyumaz.


Neriman: Her şeyin azı kar çoğu zarardır. Günde bir bardaktan fazla süt içilmesini uygun görmüyor doktorlar onuda sabahları verin kahvaltıda gece içilen süt çocuklarda ayrıca reflüye sebep oluyor. Sadece sütle öğünler atlatılmaz siz kararlı olun ki çocuğunuzda bu kararı görsün eminim oda bir yer de anlayacaktır sizin bu tutumunuz karşısında çocuğunuza siz yön verin o sizi yönlendirmesin.


Nurcan: Aynı sorun bende var benimki de yemiyor yemek fazla hoşuna gitmediği şeyi yemiyor.


 • Şengül: Bende artık süt vermiyorum çok kansızlık yapıyor bir de sürekli süt içmek istiyordu gece bile unutturdum ama.
 • Hatice: Nasıl yaptınız ?
 • Şengül: Benim oğlum biberonla içiyordu. Sütü biberonu çöpe attım dedim gidip çöpe falan baktı?attım mı diye çok istedi bardakla verdim. Bardakla da kendi içmedi ve çok kansızdı aç kalıncada mecburen yedi yemeğini sizde deneyin bence ve çok inat bir çocuktu sonunda bıraktı.

PEKİ ÇOCUKLARIN 20 AYLIK OLMASINA RAĞMEN SADECE SÜT İÇİP YEMEK YEMEMESİNE UZMANLAR NE DİYOR?

20 aylık bir çocuğun sadece süt içmesi ve yemek yememesi endişe verici olabilir. Çocuğunuzun yemek alışkanlıklarını geliştirmek ve sağlıklı bir diyet oluşturmak için aşağıdaki önerilere dikkat edebilirsiniz:

 • Sabır ve Anlayış: Çocukların yemek alışkanlıkları farklıdır ve bazen yeni yiyeceklere alışmaları zaman alabilir. Sabırlı olun ve çocuğunuza yavaşça yeni yiyecekleri tanıtmaya çalışın.
 • Sağlıklı Seçenekler Sunun: Çocuğunuza sağlıklı yiyecekler sunun. Meyve, sebze, tam tahıllı ekmekler gibi çeşitli besinleri içeren bir diyet sağlamak önemlidir.
 • Örnek Olun: Kendi yeme alışkanlıklarınızı göstererek çocuğunuza örnek olun. Onunla birlikte yemek yemek, yemeğin keyifli bir deneyim olduğunu gösterir.
 • Porsiyonları Küçültün: Çocuğunuza küçük porsiyonlar sunarak onun iştahını kışkırtabilirsiniz. Büyük tabaklarla dolu görünen yemekler çocukları korkutabilir.
 • İyi Bir Ortam Yaratın: Yemek yeme zamanını keyifli ve stressiz bir deneyim haline getirmeye çalışın. TV veya tablet gibi dikkat dağıtıcıları kapatın ve aile yemeği zamanını önemseyin.
 • Katılımı Teşvik Edin: Çocuğunuzun yemek yapımına veya masayı kurmaya yardım etmesine izin verin. Katılımı artırarak yemeği daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.
 • İstediği Kadar Süt Vermeyin: Süt, çocuğunuzun iştahını azaltabilir. Bu nedenle süt miktarını sınırlamak ve öğün saatlerinde vermeye çalışmak daha iyi bir yaklaşım olabilir.
 • Açlık İştahı Artırabilir: Çocuğunuzun öğün saatlerini düzenlemeye çalışın ve ara öğünlerden kaçının. Açlık, iştahı artırabilir.
 • Doktora Danışın: Eğer çocuğunuzun yeme sorunu ciddi bir hal alıyorsa veya kilo kaybı varsa, bir çocuk doktoruna danışmanız önemlidir. Altta yatan bir sağlık sorunu olabilir.
 • Beslenme Uzmanından Yardım Alın: Gerekirse bir beslenme uzmanından profesyonel tavsiye alın. Uzmanlar, çocuğunuzun özel ihtiyaçlarına uygun bir beslenme planı oluşturabilirler.

Unutmayın ki her çocuk farklıdır ve bazı çocuklar yeme alışkanlıklarını daha yavaş geliştirirler. Sabır ve tutarlılık, çocuğunuzun daha sağlıklı bir beslenme alışkanlığı geliştirmesine yardımcı olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git