Gelişimsel Tarama Testi Sonucu Yaşıyla Sınırda Beceri Çıktı Ne Anlama Geliyor

Soru: Çocuğumu çocuk psikiyatrisi bölümüne götürdüm doktor çocuğuma Gelişimsel Tarama Testi yaptı Sonucu ise Yaşıyla Sınırda Beceri Çıktı Ne Anlama Geliyor? Doktora soramadım da unuttum çocuk psikiyatrisi verdi.


KadinlarSitesi.Com Üyelerinin Cevabı:

Çağan: Bu testi yapan kişi tanısını koyması gerekmektedir. Özgül öğrenme yada yaygın gelişimden bozukluk olabilir. Çocuğu görmek lazım göz teması var mı yönergeleri anlıyor mu diye…İyi bir eğitim evde ve kreşte çocuğunuzu toparlayabilirsiniz. Yaşıtlarından geride… Rabbim şifa versin.


Habibe: Çocuğun zeka testi yani genel durumu anlatılıyor durumu normal gözüküyor yaşıtlarına göre.

Ayşenur: Zeka testi değil gelişim testidir.

Gülseher: Zeka değil gelişim.

Habibe: Ne fark ediyor genel durumu gösteriyor normal diyor.


İlknur: Öncelikle Rabbim şifa versin benimde 43 aylık yani 3 yaş 6 aylık büyük kızım doktorun yazdıklarını siz çok önceden evde uygulayarak öğretmeniz gerekirdi yine de geç kalmış sayılmazsınız şimdi bunları öğrenmek öğretmek de eğlenceli oyunlar kitaplar kağıtlar çocuğunuza vakit ayırın onla oynayın eğitin. Mesela dün evde yakalamaca oynadık ben dizimi yaraladım ama olsun kızım mutlu oldu istop oynayıp renkleri bulduk bu gibi oyunlarla destekleyerek öğretin…


Aynur: Ne çok fazla ciddiye alın nede göz ardı edin. Çocuğunuzu sevin ve önemseyin. Ona iyi bir eğitim alması için öğrenmesi sorgulaması için yol açın demek oluyor. Bana elinde bu tip raporlarla onlarca veli geliyor iki gözü iki çeşme. Sonra anlıyorlar o kadar da mühim olmadığını. Sevginin olduğu yerde gelişim ve öğrenme mutlaka vardır.


Laçin: Bence siz doktora gösterin en iyisi doktor size açıklar test sonucunu.


Fatma: İnce motor gelişimi: mesela kalem tutma, yazı yazma, ayakkabısını giyinme, üstünü giyinme, masasını hazırlayışı hani eliyle ne yapabiliyorsa o.
Kaba motor da: koşu, yürüyüş, tepki vermesi, takla açması, aktiv olması yani o demek oluyor.


Elif: Tuvalet eğitimini hallederseniz diğer sorunlar da bağlantılı olarak çözülecektir.


Sevgi: Benim anladığım çocuk 3,5 yaşında..Kişisel ve gelişim yaşı da düz hesap 3 yaşında ..Dil gelişimi de 1 yaşındaki çocukla aynı..Tuvalet eğitimine geçilmemiş renkleri bilmiyor dikkati çabuk dağılıyormuş.. bu demektir ki yaşıtlarından geride kalmış.. kreşe gönderme şansınız varsa kreşe gönderin.. evde sizde sosyal olup çocuğunuzla ilgilenirseniz atlatırsınız.. bu arada dil gelişimi için logopediye götürmenizi tavsiye ederim.. birde kulak burun boğaz doktoruna götürdünüz mü ? Benim oğlumda konuşmuyor ama kulağında su varmış %30 az duyuyormuş o sebeple uğultulu duyup tam anlamıyormuş o yüzden konuşmuyormuş..


Eylem: Motor gelişimini destekleyin eline ucu plastik makas verin altını kesinlikle bezlemeyin oyun hamuru verin oynasın yaz geliyor parka götürün tırmansın kumla oynasın size yardım etsin evde çubuk makarna alın boru makarnayı içinden geçirsin ben oğluma yaptırıyorum 4,5 yaş sizinki küçük ama o da alışsın yapabilir.


Mürüvvet: Benimde 34 aylık oğlum var erkekler biraz daha geç öğreniyor merak etmeyin tuvalet eğitimi bu ay başlattık renkler karışık daha ama istekli sizde çocuğunuzu bir anne olarak bilirsiniz kötü yorumlara takılmayın en iyisini çocuğu için ancak anneler bilir ve hissederler bu güzel yolda biraz sabır.


Aynur: Raporu dikkatle incelerseniz. Raporda bir olumsuz durum yok. Yukarıdan aşağıya çocuğunuz normal vurgusunu desteklenmeli ifadesiyle kullanmış. En sondaki dikkati çabuk dağılıyor cümlesi ise tam bir facia. Bu yaştaki çocuğun dikkati kolay dağılmadığında bir problem vardır asıl. Şunu yapın bunu yapın önerilerinde bulunmayacağım. Bırakın oyun oynasın çocuğunuz. Sosyalleşmesine olanak tanıyın yeter.


Eşe: Sadece daha çok vakit geçirmek gerekiyor.Farklı etkinlikler yapmak gerekiyor çocuğun gelişimine katkı sağlayacak türden.Mesela çocuğun kardeşi var mı ? Yoksa tek çocuk mu tek çocuksa ona arkadaş edine bileceği ortam sağlanmalı. Çocuk bu şekilde paylaşmayı. Sosyalleşmeyi ve iletişim becerisini geliştirir. Televizyon izlememeli tablet olmamalı. Çocuğa sürekli fırsatlar verilmeli kendini güdülemesi için yani çocuk bir şeyle meşgul oluyorken yapamadığı anda değil biraz zaman verdikten sonra desteklenmeli.Sürekli sorumluluk verilmeli ona kendisini de bir birey olduğunu hissettirilmeli.Çocuk her şeyi anlar ve bilir çocuk deyip anlamaz deyip geri plana atılmamalı. Mesela çok basit kek yapacaksınız bana yardım edersen bu kek çok daha güzel ve lezzetli olur eminim birlikte yapalım mı? Motor gelişimi için oyun hamurları, kağıt katlama, yuvarlama,kesme,yırtma şeklinde bir çok etkinlik türü vardır. İpe boncuk dizme,denge oyunları,yapılabilir.Çocuğa kitap okumak onun hayal gücünü ve yaratıcılığını güçlendirir. Çocuğunuza biraz daha destek olmalı anne ve baba olarak ona daha fazla uygun ortamlar hazırlamalısınız.Bu çözümsüz bir durum değildir.Üzülmeyin anneler  biraz daha ilgi ve hoşgörü ve sevginizle üstesinden gelirsiniz iyi günler.


Emine: Canım burada kimin başından geçti bilmem ama başımdan geçen biri olarak korkacak bir şey yok.Ben kızıma iki yıl rehabilitasyon merkezinde eğitim alırdım yanında özel ders de eve geldi öğretmen onun harici kreşe gitti. Anlayacağın yoğun sevgi ilgi ve yoğun bir eğitimle hiç bir şeyciği kalmaz sen her yazana kulak asma şimdiden geçmiş olsun bol sevgi ilgi ve eğitim dolu günleriniz olsun.


Hatice: Bence çarşıya pazara götürün renkleri sürekli her şeyin rengini söyleyerek öğretebilirsiniz. Normal yaşamdan sınırlamayın hep beraber bir şeyler yapın oynayın.


Ayşe: Yaz geldi artık bol bol parka çıkarın,her gittiğiniz yere onunda götürün yol boyunca arabaların renklerini söyleyin.Televizyonu kapatın çocuğunuzun en iyi öğretmeni sizsiniz unutmayın.


Sinem: Sosyal gelişimi destekle sinema tiyatro dışarı çıkar bol bol mesela markette parayı o ödesin evden çıkarken cebine koy insanlarla sohbet etmesini sağla dayı hala teyze anneanne gibi yakınlarda kalmasına müsaade et yaşıtları ile oynamasını sağla /ince motor oyun Hamuru ile oynasın boyama yapsın.


Ebru: Başka doktora götürün benim 3 yaşındaki çocuğuma mental kondu fakat ben inanmadım özel eğitime gönderdim. Oradaki öğretmen dil yanak gırtlak kasları zayıf olduğundan konuşamıyor olduğu ortaya çıktı. Lütfen dikkat edin kreşe götürün durumun varsa ya da sürekli çocuklarla birlikte zaman geçirmesine dikkat edin bez eğitimi vermiş olsaydınız ana sınıfına gönderebilirsiniz hiç durumum yok derseniz belediyenin meslek edindirme kurslarına kaydolup orada çocuğuna eğitim verilebilir daha çocuk küçük korkmayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git