Bebeğimde Tiroid Hastalığı Var Tedavisi Nasıl Yapılır

Nisa Hanım aşağıdaki soruyu üyelerimize sormamızı istemiş. Bakalım üyelerimiz ne cevap verecek:

Soru: Bebeğinde tiroidi olan anneler var mı? oğlum 20 günlükten itibaren tiroidi olduğunu öğrendim. Şimdi takipteyiz. 20.04.2017 kan verdik yine ama bu sefer tiroidi 4.46 çıktı. + çıkmazdı. 9.05 da görüşeceğim doktorla acaba o zamana kadar ilacını biraz yükseltsem mi? ne yapabilirim? bir gün 12,5 ml bir gün 25 içiyoruz ilacımızı. 50 mg euthrox içiyor.

KadinlarSitesi.Com Üyelerinin Cevabı:

Nusabe: Bebekte nasıl anlaşılır ki elementleri nasıl.


Goncagül: Troid hormon bezleriyle ilgili olduğu için önemli olan düzenli ve her gün aynı saatte ilacı vermenizdir. Özellikle sabah erken saatlerde kullanırsanız daha yararlı sonuç verecektir.Dozunu doktorunuz verdiğinin dışına çıkmayın çünkü troid 1, 2 günde düzene girecek bir rahatsızlık değil aylık takibi daha doğru olur.


Selver: Bebeğim 5 günlükken ilaç tedavisi başlatıldı trioid hormonu yüksekti.Doktorun vermiş olduğu dozdan fazlasına çıkmayın düzenli kullanınca ilaç fayda ediyor. 3 aydır kullanıyoruz biz yavaş yavaş doz düşüyor.


Elif: Bende kızım 20 günlükken başladım. 3 yaşına kadar devam etti ilaç tedavimiz şu anda 3 aydır kullanmıyoruz ama hala takip altındayız bence de doktorun verdiği dozdan ne yukarı ne aşağı kullanmayın. Allah şifa versin.


Miyesser: Bizde 9 günlük başladık şimdi 7 aylığız 3 aylığa kadar tam içtik. 3 aydan sonra 4 bölü 3 kullanıyorum. Bir de bize doktor aç bırakın diyor önceden 5 saat aç bırakıyordu m şimdi 3 saate düşündüm büyüdükçe zor oluyor ilaçtan 1 saat sonra emzirin o zaman çok faydası oluyor doktor söyledi.


Emine: Benim 10 aylık kızımda tiroidi. İlacı kullanma sekliniz de çok önemli. Sabah erken saatlerde aç karnına almalı ve ilaçtan en az yarım saat sonra beslenmeli. Ayrıca kan damlası kullanıyorsanız (demir ilacı) o ilacın etkisini düşünüyormuş. Bir doktor bize en geç sabah 7  buçukta ilacını içmiş olmalı. Hormon salgılanma dan baskılansın daha etkili olur demişti.


Nursel: Kızım 9 yaşında 40 günlükken kullanmaya başladık 2 yıldır kullanmıyor düzenli kontroller sayesinde her şey daha iyi doktorun dediği dozu geçmeyin geçmiş olsun.


  • Sevgi: Benim kızım da şu an 2,5 aylık bizde 10 günlükken başladık ilaca 50 mg ile başlamıştık şimdi bir gün 25 bir gün 12,5 veriyorum doktorunuz söylemeden dozunu değiştirmeyin tam zeka gelişim dönemi çok riskli çok geçmiş olsun size de.
  • Nisa: Aynen bizde aynısını içiyoruz. Her 3 ayda kan veriyoruz. ilk başta her hafta gittik.

Nurcan: Bende kullanıyorum kızım 9 aylıkken başladı. Başladıktan bir ay sonra 1:88 e düştü daha önce 17 buçuktu bu ay kontrolümüz var bakalım geçmiş olsun.


Nisa: Benim oğlum şimdi 2 yaşına girecek. Biz 2 günlükken öğrendik. Topuk kanında çıktı 80 idi tsh sı. Kullanmayı başladığımız zaman 1,5 kullanıyorduk 1 hafta içinde 1.88 duştu.Şimdi bir gün 12;5 bir 25 kullanıyoruz. Vermezdim kafama göre de doktora sonuç göstermek çok geç her 3 ayda gidiyoruz doktora. Kan verip ilaç ayarlıyor. Bu kez yüksek çıktı. 4.46 çıktı. Her sabah aç karına veriyorum bende çok dikkat ediyorum.


Merve: Doktorun verdiği dozun dışına çıkmayınız. Bu hormon çok önemli belki üç yasa kadar kullanabilirsiniz. İmkanınız varsa iyi bir çocuk endokrin uzmanı kontrolüne giriniz.


  • Berna: Doktor tavsiyesi olmadan kafanıza göre doz ayarlamayı düzenli çocuk endokrin uzmanına gitmenizi tavsiye ederim ama ilacı ne kadar erken içirirseniz o kadar faydası var ilaçla kahvaltı arası 1 saat olmalı o zaman faydasını görür.
  • Nisa: Kafama göre ayarlamadım zatende doktor ne dediyse onu yapıyorum. Zaten doktorumuz en iyi doktor. Zeynep Kamile gidiyoruz çocuk endokrin uzmanına. 2 günlükten bu yana 2 senedir takipteyiz. Oğlumda gelişim zeka geriliği yok Allaha şükürler olsun. Bu kez sadece sonuç gösterme olayı uzun sürecek 9 mayısa kadar beklemem lazım olduğu için böyle bir hipotirodi olan bebeklerin annelerinden fikir istedim. Merak etmeyin doz ayarlamayacağım aynısını devam edeceğim.

  • Sevilay: Ne gibi belirtiler oluyor, nasıl anlaşılıyor, çocuklarda merak ettim hiç bir fikrim yok çünkü anlatabilirseniz sevinirim.
  • Nisa: Çocuk geç emekler; başını geç tutar; gelişim geriliği yaşar. Ama Allaha şükür bir belirtiye gerek kalmadan anladık. İlk topuk kanını verdiğimiz zaman çıktı.
  • Sevilay: Benim ikizlerim de erken doğdu onun dışında her şey geç ama çok kolay oldu fakat konuşma halen çok az tek kelimeler şeklinde ilk doğumdan sonra topuk kanına bakıldı hiç bir şey çıkmadı ama sonrada baktırmak gerekirmiydi bilmiyorum o yüzden merak ettim teşekkürler.

Nisa: Benim oğlum 2 yaşına girecek haziranda 3 kelimeleri bir birine biriktirip konuşuyor her şeyi anlatıyor ama daha yeni başladı. 1 aydır konuşmaya başladı. Eskiden tek tek söylüyordu şimdide 3 sözü bir birine biriktiriyor. Mesele Azad ata bindi diyor baba işe gitti diyor dede eve geldi diyor böyle yani. Ondan daha fazlasını beklemek erken.


Sevilay: Burada bu konuda doktor yok maalesef ben çok istedim uzman biriyle görüşmek ama eşimde biraz rahat davranıyor olur zamanla diye diye bu zamana geldik işte bir şeyleri görünce bende yanlış bir şey biliyorum ama kendi kendimizin doktoru olmaya çalışıyorum işte acaba diyorum belki diyorum tabi teşhis koyamıyorum hiç bir şekilde.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git