Okul öncesi ana okulu çocukları sabahçı mı olmalı yoksa öğlenci mi?

Okul öncesi çocuklar için sabahçı mı olmalı yoksa öğlenci mi olmalı konusu, ailelerin ve çocukların yaşam tarzlarına, uyku düzenlerine ve çocuğun bireysel ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir. Her iki seçenek de avantajlara ve dezavantajlara sahiptir:

Sabahçı olmak:

Erken uyandıkları için daha fazla zaman geçirebilirler.
Daha uzun bir öğle uykusu alabilirler.
Daha erken saatlerde yapılan aktivitelerde yer alabilirler.

Öğlenci olmak:

Daha geç yatağa girebilirler.
Sabahları daha rahat uyanabilirler.
Daha uzun süre uyuyabilirler.

Hangi seçeneğin daha uygun olduğunu belirlemek için çocuğun uyku düzenini, enerji seviyesini, gün içindeki aktivitelerini ve ailelerin günlük rutinlerini dikkate almak önemlidir. Bazı çocuklar sabahçı olmayı tercih ederken, bazıları öğlenci olmayı tercih eder. Aileler, çocuklarının ihtiyaçlarına ve aile yaşamına en iyi uyacak şekilde bir program oluşturmalıdır.

Soru: Merhabalar, oğlumu bu sene eylülde anaokuluna kayıt ediyorum. Benim sorum sabahçı mı yazdıralım, öğlenci mi? Sizce hangisi daha kolay ve iyi olur çocuk için. Mutlaka aranızda giden var anaokuluna…

Zennube.Com Üyelerinin Cevabı:

Leman: Bence sabah yazdır ki öğleden sonra siz onunla vakit geçirin çünkü öğleden sonra eve gelirse akşam olur bir şey yapamasınız onunla.


İrem: Sabah vakti çocuklar için en uygun zaman.


Yeter: Bence öğlenci daha verimli olabilir.


Arzu: Öğleden sonra verin bence sabah uyanması zor olur çok küçük kahvaltısını rahat ve keyifli yapsın,öğleden sonra orada aktif olunca gece rahat uyur,ben öğlenci verdim oğlumu çok iyi oldu ,çocuklar ilk uyandıklarında evde oyuncakla oynamayı seviyorlar.Öğleden sonra evde sıkılmaya başlıyorlar benim fikrim böyle.


Neriman: En iyisi sabahçı olmaktır çünkü uykusunu almış olarak güne güzel verimli uyanmaktır.


Uygar: Bence ilk etapta öğlenci olmalı benim oğlumda 2014 doğumlu seneye kreşe vereceğim öğleden sonra yarim gün vermeyi düşünüyorum.


Mine: Bence de öğlenci yazdırın çünkü öğrenmesi daha iyi oluyor benimki öğlenci çocuk için iyi de oluyor çünkü öğlen sonu çok sıkılıyorlar.


Rabia: Bence sabahçı olmalıdır çünkü çocukların en verimli saatleri sabah saatleridir. Sabah uyanması zor olur diye düşünüyorsanız sizin tercihiniz ben kızımı iki yıl sabahçı gönderdim.


Saliha:  Öğleden sonra sabah uykudan uyandırmak çok zor oluyor hemde çocuk neden sabah bir koşturmaca yaşasın biz çok sıkıntılıyız bu konuda böyle bir imkanınız varsa bence öğlen verin çocuk okul stresine girmesin zaten surda 1 yıl sonra sürekli gidecek rahat rahat gitsin.


İpek: Biz şimdi ana sınıflıyız sabahçı olarak başladık şimdi öğlenciyiz sabah başlamak daha iyi oluyor tam beynin çalıştığı saatler daha kolay öğreniyorlar.


Esra: Arkadaşlar ben okul öncesi İngilizce öğretmeniyim,tabi ki sabah, hem çocukların zihni daha açık oluyor hemde etkinlik saatleri genelde sabahtır tüm kreşlerde ve ana okullarında.


Sevgi: Sabahçı olunca çocuklar uykularının en güzel yerinde bide soğukta kalkıp okula gidiyorlar yazık onlara bence öğlenci olsun.


Saliha: Anaokulu ne öğrenecek Allah aşkına el kasları önemli olan diğerleri de etkinlik yani ben bir kaygılanacak bir ders bilmiyorum.Şu da bir gerçek hiç bir şey önemli değil daha uyku modunda masum yavrum kalk kalk diye diye sersem anaokuluna götürüyorum zaten hep gidecek bırakın da şimdiden bu strese girmesin.


Esra: Nasıl yani el kasları yalnızca el kaslarını evde de geliştirebilirsiniz. Branş dersleri var.Anaokulu diyorsunuz anaokulu 3 yaş ve üzeridir. Ve o kadar çok şey öğreniyorlar ki  lütfen biraz araştırın.


  • Ayşe: 2013 temmuz doğumluyuz bu yıl ana okuluna yazdırsam olur mu çizmeyi çok seviyor.
  • Esra: Ayşe hanım sadece bunlarla değerlendirmeyin inan ki çok şey öğreniyorlar. Arkadaşlarıyla paylaşımları artıyor nezaketle davranmayı ve anaokulu programlarında ne varsa imkan varsa gönderin bence ayrıca 2013 doğumlu bir çocuk için bu güzel bir yetenek.Benim oğlum 27 aylık kreşe gidiyor ve ingilizce şarkı söylüyor ee tabi ki evde de destekliyoruz.

Tuğba: Ay yok sakın sabahçı yazdırma sabah uyanıp okula adapte olması uzun sürüyor ben bu sene kızımı sabahçı yazdırdım kalkıp okula gidene kadar ağlıyor niye öğlenci yazdırmadın diye kızıyor bana.


Ayten: Benim oğlumda 2012 anaokuluna gidiyor sabahçı öyle pişman oldum ki kış boyu neredeyse gecenin karanlığında soğuk havalarda okula götürdüm daha çok küçükler daha çok uyumaya ihtiyaçları var öğlenci yazdı bence.


Yeliz: Bence sabah yazdırın hem sabah erken kalkma alışkanlığı olur hem akşam erken yatma alışkanlığı olur hem de öğleden sonraları onunla zaman geçirebilirsiniz benimde 2012 ekim doğumlu oğlum var bende eylülde yazdıracağım sabahçı olarak.


Fatma: Kızım da 2012 li bu sene gidiyor sabancı ilk zaman birazcık sorun oldu kalkmak zor geldi şimdi 9 da kendi yatıyor ve gece kaçta yatarsa yatsın sabah kalkıyor alışıyorlar.


Tuğba: Kesinlikle öğlen gitsinler yazık sabahın körü bir de şu yaz saati uygulamasının kalkmasının yüzünden yavrucaklar mahvoldu resmen.


Fidan: Kızım sabah gidiyor anaokuluna okul çok yakın olmasına rağmen zorlandık okul 7 de başlıyor ancak 8 de gidiyoruz zorlanıyor çocuklarla sağ olsun bizim öğretmenimiz idare ediyor.


Nurşen: Benim kızım 2012 doğumlu sabah gönderdim kardeşim öğretmen sabah gönder dedi sabahları çocukların alış öğrenim kuvvetleri daha yüksek dedi okulumuzun öğretmeni de aynı şeyi söyledi hiç de sorun yaşamadım sabah gidip öğlen geliyor.


Emine: Sabahçı olunca çocukların bir düzeni oluyor algılamaları daha güçlü oluyor ve ailesiyle daha fazla ve kaliteli vakit geçiriyorlar. Ben kızımı 2 sene anaokulu gönderdim 2 senede sabahçıydı çok sevmişti çünkü öğleden sonra birlikte vakit geçiriyorduk. 1 sınıfta öğlenci olunca çok sıkıntı yaşadık dersleri oluyordu daha sonrada uykusu geliyordu sabahta 9,10 kadar uyuyor kahvaltı sonrada hazırlanıp okula hiç vakit geçiremiyorduk.


Çiçek: Herkes uyku açısından bakıp öğlenci olsun demiş. Ben öğretmenim. Ve sabah bariz daha verimliyim. Öğleden sonra enerjim düşüyor. Bu açıdan bakın. Öğlenci olunca öğretmen sabahtan evdeki işlerini hallediyor. Okul saatine kadar yorulmuş bile oluyor..


Havva: Kesinlikle öğlenci olmalı  beş yaşındaki bir çocuk sabahın köründe okula gitmek zorunda değil.En az 6 olmalı ben çok zorlandığı için ve benim çocuğum şu an seneye birinci sınıfa hiç de hazır değil. Çünkü hiç öz güven kazanamadı. Bütün emeklerim boşa gitti bire yollamak için çok hevesliydim. Öğlenci olarak gidenler bence daha iyi kaynaşıyor ve okula adapte oluyorlar öz güvenleri daha iyi bence kesinlikle.


Gülay: Bence sabahçı adı üzerinde okul öncesi eğitim yani okula hazırlanma süreci o yüzden bazı şeylerin farkına varması için gönderilen bir yer okulun disiplin ve sorumluluk aldığı bir yer olduğunu anlaması için sabah kalkma saati de önemli tabii bu benim fikrim, öğretmen de çok önemli bu dönemde ona da dikkat edin bence…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git