Saç Dökülmesini Önlemek İçin Bitkisel Karışımlar

Saç dökülmesi başta erkeklerde olmak üzere herkeste görülebilecek bir durumdur. Özellikle tekrar çıkmayacağını bilmek ise can sıkıcı olsa da bu gün bitkisel yollarla en azından dökülmenin önüne geçebilecek tamamen bitkisel karışımlarla elde edeceğiniz kürlerden bahsedicez. Vakit kabetmeden ilk kürümüzü yazalım:

  • 200 gr. zeytinyağı.
  • 1 tutam ısırgan otu.

Ancak bu ısırgan otunu kullanmadan önce cam bir kavanozun içine koyup 7 gün güneşte bekletmek gerekiyor ardından süzüp zeytinyağına karıştırıp banyo sonrası saçlarınıza uygulamalısınız. Eğer saçlarınızda herhangi bir rahatsızlık varsa ve bunun giderilmesi içinde ayrı bir kaseye 1 çorba kaşığı limon suyu ( hakiki limon olacak ) 2 damla lavanta damlatın ve önce bu karışımı kafanıza sürüp ardından ilk verilen kürümüzü uygulayın. Saçınızın dökülmesine engel olacaktır.

saç dökülmesi ve nedenleriDökülen Saç Tekrar Çıkar mı ?

Genetik nedenlerden dolayı dökülen saçların geri gelmesi maalesef ki mümkün değildir. Ancak eğer mevsimsel bir dökülme veya gebelik sonrası bayanlardaki saç dökülmeleri belli bir süre sonra normale dönmektedir. Bunun yanında strese bağlı veya bir hastalığın sonucunda dökülen saçlarınız bir yıla kadar normale dönmektedir.

Saç Dökülmesi Genetik midir ?

Kadınlarda ve erkeklerde en sık görülen saç dökülme sebebi genetiktir. Annede veya babada saç dökülmesi varsa genellikle çocuklarda da bu tarz dökülmeler sıkça görülmektedir. Ancak kadınlarda görülen bazı faktörler erkeklerden daha fazla saç dökülmesine sebep olabiliyor, örneğin kansızlık demir eksikliği veya sık adet görme yada menapoz sonrası kanama durumu olan kadınlarda çok sık saç dökülme şikayetleri oluyor. Kadınlarda etken sebepler büyük rol oynarken erkeklerde ise durum daha ziyade genetik ve ırsidir. Tüm bunların dışında saç dökülmesine sebep olan nedenleri sıralarsak :

  • Bağ dokusu hastalıkları.
  • Şeker hastalığı.
  • Tiroit hastalığında.
  • Anesteziye bağlı durumlarda.
  • Yoğun stres.
  • Bazı ilaç ve kontrolsüz diyet sonucu olan dökülmeler.
  • Fiziksel ve psikolojik stres.

Saç Uzatmak dökülmeyi Artırır mı ?

Saç dökülmesinin asıl nedeni genetik olduğu için bu noktada saçın uzun veya kısa olmasının hiçbir önemi yok. Ancak farklı nedenlerden dolayı saçlarınız dökülüyorsa ki özellikle mevsim geçişlerinde evet uzun saçlı bayanların saçları daha fazla dökülür. Bunu önlemek içinse o dönemde saçlarınızı kısaltmak dökülmeleri minimuma indirecektir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git