Menopoz

Menopoz kadınlarda belli yaştan sonra adet kesilmesi anlamındadır. Bir başka anlamı da üremenin sona ermiş olmasıdır. Çoğu bayanlarda 40,45 yaşları arasında görülür. Menopoz gören bayanlarda zihinsel ve fiziksel açıdan bazı farklılıklar görülmesi söz konusudur. Menopoz gören kadınlar sağlıklı ve dengeli beslenerek ve düzenli spor yaparak yaşamlarını daha kaliteli hale getirmeleri mümkündür. Menopoz yumurtalıkların görevinin bitişi anlamındadır.Yumurtalıkların normal ömrü en fazla 35 yıl olduğu için bunun adına doğal yaşlanma diyebiliriz.

Menopoz belirtileri

Menopozun belirtileri adet düzensizliğinin başlamasıyla olan bir durumdur.

Kilo alma : Bayanların bir çoğu bu durumdan oldukça şikayetçidir. Neden kilo alıyorum sebepleri ne olabilir ?diye sorular akla gelen sorulardır. Bunun nedeni tiroid hormonunun çalışmasının azaldığından kaynaklanıyor. Menopoza giren bayanların eskisine nazaran kilo kontrolü daha güç hale gelmektedir. Çünkü menopoz metabolizmanın yavaşlamasına neden olur.Her ne kadar diyet ve egzersiz yapsalar daha çok fazla kilo veremeyebilirler. Kadınlarda menopoz yüzünden bir çok rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Örneğin horlama, göğüs altında pişikler ve uyku düzensizlikleri gibi birçok hastalıklar olabilir.

menopozBaş dönmesi ve ağrısı :Yaşadıkları menopoz stresi yüzünden acaba yaşlanıyormuyum soruları onları oldukça sıkıntıya soktuğu için psikolojik açıdan baş ağrısı ve dönmesi bir çok kadınlarda sıkça görülen rahatsızlıktır.

Ani ateş basması : Sıcak basması menopozun ana sebeplerindendir. İlk başta gögüs olmak üzere boğaza ve enseye doğru gelen ani ateş basmaları sıkça görülür. Geceleri uyku bozukluğu ve sıçramalarla uyanan bayanlarda sanki vucutlarına iğneler batıyormuş gibi hisler oluşur. Her ne kadar sıcak basmasının tıbbı zararı olmasa da menopoz görülen kadınlarda yiyecek ve içeceklerine dikkat etmeli gerekir. Özellikle alkol içeren içeceklerden uzak durmalıdır.

Bazı kadınların çok merak ettikleri soruları şu şekilde yanıtladık;

1. Ailede erken menopoza giren varsa kişinin kendiside erken menopoza girer mi ?

Evet riski oldukça fazladır.Çünkü menopoz ailede erken giren varsa genetik açıdan bakılırsa erken girme oranı oldukça yüksektir. Mesela doğum kontrol hapı kullanan kişilerde ve sigara alkol kullanan kadınlarda menopoza erken girmesinin başlıca sebeplerindendir.

2. Menopoz döneminde egzersiz şart mı ?
Menopoza giren bayanlar egzesiz yapmak zorundalar. Çünkü ileride kemik erimesi problemleriyle karşı karşıya kalmamak için egzersizi mutlaka uygulamaları gerekir. İlerideki yaşlarda fiziksel aktivitesinin daha yavaş olacağı için egzersiz gereklidir.

3. Menopoza giren bayanların cinsellik hayatı biter mi ?

Menopoza giren bayanların cinsellik hayatı bitmiş sayılmaz.  Sadece vajinanın elastikiyeti azalır ve kuruluk başlar. Bu konuda eşlerin desteğine ihtiyaç duyulur. Bu yüzden ilişki esnasında yanma ve acı hissi duyulması mümkün. Bu şikayetlerin tıbbı imkanları vardır. Kadın hastalıkları doktorları bu konuda lokal ilaç kullanmanızı tavsiye edebilir. Vajinadaki kuruluk ve sertlik hissini az da olsa cinsel yaşamınızı devam edebilme hakkına sahip olabilirsiniz.

4. Menopoza giren hormon ilaçları kullanmalı mı ?

Şimdiki günümüzde hormon ilaçları kemik erimesi sıcak basması ve aşırı terleme şikayetleri olan kişilere önerilmektedir. Kadınlarda damar sertliği ve kalp krizi riski menopoz döneminden önce daha azken buna rağmen hormon ilaçları tavsiye edilmemektedir.

5. Menopoz döneminde saçlar ve ciltte değişim olur mu ?

Evet saçlarda incelme ve nadirde olsa saç dökülmeleri görülebilir. Östrojen eksiğine bağlı olarak deride kırışma ve incelme görülmesi mümkün. Menopozdan önceki dönemlerde kadınlar hem testosteron ve östrojen üretir. Bu yüzden menopoz döneminde kadınlarda saçlarının eskisi kadar olmayacağı anlamına gelir. Egzersiz ve dengeli beslenen kadınlar bu açıdan azda olsa şanslıdır. Alkol ve sigara içmeyen bayanlar menopoz dönemini daha sağlıklı geçirebilme durumu söz konusudur. Ciltteki değişimler ise özellikle yüz bölgesinde daha belirgin olup deride hassasiyet oluşur. Buna bağlı olarak yüzde farklı bölgelerde kırışıklıklar meydana gelir. Menopoz dönemi bayanların kendinde bir çok değişikliğe hazır olması psikolojik açıdan faydalı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git