Yüksek Tansiyon Belirtileri Ve Tedavisi

Yüksek Tansiyon  Nedenleri

Özellikle belli bir yaştan sonra ve yoğun stres altında ki kişilerin en büyük sorunu olan yüksek tansiyon son yıllarda hamile bayanlarda da oldukça sık görülüyor. Gebelikte yüksek tansiyon oldukça önemli olup gerek annenin gerekse bebeğin sağlığı açısından mutlaka kontrol altında olmalıdır. Dilerseniz, önce yüksek tansiyon hakkında sizler için hazırladığım yazımızı inceleyelim daha sonra gebelikte yüksek tansiyonla ilgili bilmeniz gerekenlerden bahsedelim.

Yüksek Tansiyon Nedir?
Büyük kan basıncının 140 mmHg yani büyük tansiyonun 140 de yukarı küçük tansiyonun ise 90 mmHg ve üstü olması durumuna yüksek yani hipertansiyon diyoruz. Tansiyon değerlerinin bu değerlerde olduğu kişilerin damar, kalp,böbrek ve beyin hasarlarına yakalanma riskleri oldukça fazla olmasından dolayı yaşam kaliteleri ve yaşam şartları tansiyon değerleri normal hastalara göre çok daha azdır. Yüksek tansiyon hastalarının beyin damarları ve kanamalarından oluşan hastalıklarda risk faktörü taşıdığı yadsınamaz bir gerçektir.

Yüksek Tansiyonun Tedavisi  Nedir?
Doktorların yüksek tansiyon hastalarına önerdikleri yan etkisi oldukça az olan etkili tansiyon ilaçları sayesinde bu hastalığın vücut için vermiş olduğu zarar ve sebep olduğu hastalıklar büyük ölçüde azalmıştır. Özellikle de kalp ve damar hastalıklarından ölme riski geçmişe göre günümüzde oldukça azalmıştır.

Yüksek tansiyon hastalığının belirtileri nelerdir?

Yüksek tansiyon nedenleri-Kalp çarpıntısı
-Baş ağrısı
-Baş dönmesi
-Aşırı sinirlilik
-Yorgunluk
Yüksek tansiyonun nedenleri?
Günümüzde çoğu hastalıkla birlikte yüksek tansiyonunda görmekteyiz ,örnek vermek gerekirse obezite, kalp de büyüme, damar ve böbrek hastalıkları gibi birçok hastalık tansiyonun yükselmesine sebep olabilir.

Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?
Yüksek tansiyon nasıl düşürülür sorusuna gelecek olursak öncelikle uzman bir hekime başvurmanız şart. Eğer yüksek tansiyondan şüpheleniyorsanız ve uzun süreli bir tansiyon yüksekliği yaşıyorsanız iç hastalıkları yani dahiliye uzmanına başvurabilirsiniz. Doktorunuzun verdiği ilaçların dışında hastanın dinlenmesi ve kendini çok yormaması oldukça önemlidir. Bütün hastalıkların düşmanı olan sigara ve alkol tüketimi tansiyon hastaları içinde oldukça tehlikeli olduğu için bu alışkanlıklarınızı da terk etmenizde fayda var. Ayrıca uzmanlar tarafından önerilen  vücut ihtiyacınız olan su miktarını mutlaka tüketmeniz gerekmektedir.

Gebelik ve Tüp BebekGebelikte  ve yüksek tansiyon hakkında bilmeniz gerekenler:
Gebe bayanların düzenli doktor kontrolü yaptırması oldukça önemlidir. Eğer tansiyon da bir düzensizlik varsa mutlaka rutin muayene sırasında bu probleminiz doktorunuz tarafından fark edilecektir. Gebelik sırasında kontrol altına alınmayan tansiyon bebeğinizin gelişim geriliğinden tutun da plasentada yırtılmaya kadar bebeğiniz ve sizin için oldukça tehlikeli durumlar  yaratmaktadır. Hatta kontrolsüz  yüksek tansiyon anne ve bebek için ölüm riskine bile neden olabilir. Evet bayanlar eğer hamile iseniz ve yüksek tansiyondan şüpheleniyorsanız mutlaka doktor kontrollerinizi düzenli yaptırın ve doktorunuzla  bu sıkıntısınız baylaşarak iletişim halinde olunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git