Gebelikte Beslenmenin Önemi!

Gebelikte Beslenme

Evet sevgili anneler gebelikte dengeli beslenmenin önemi konu başlığı ile sizlerleyiz.Anne adayları için sağlıklı beslenme konusu sadece anne adayı için değil bebeğin sağlığı içinde oldukça önemli olup , anne adaylarının bu konuda yeterince bilinçlendirilmediğini düşünüyorum. Oysaki bebek doğduktan sonra ki beslenmesi ne kadar önemliyse bebeğin anne karnında ki beslenmesi de bir o kadar önelidir. Öyle ki doğru bir beslenme uygulamayan anne adayları şunu iyi bilmelidir ki bebeğinin zihinsel ve bedensel gelişimi anne karında başlar ve doğduktan sonrada devam eder. Aslına bakarsanız sadece anne adayları değil her bir birey doğru beslenmeye dikkat etmelidir. Hatta bazı uzmanlar anne olmayı düşünen bayanların hamile kalmadan çok önce beslenme konusunda bilinçlenmelerini şiddetle tavsiye etmektedir. Anne adayı eğer doğru beslenemiyorsa zamanla besin depolarını azaltır ve vücutta ki besi depolarının azalması ile anne karnında ki bebek beslenemez. Anne adayının bebeğini sağlıklı beslemesi için yeterli besin ile yani mineral, vitamin, karbonhidrat ve proteini dengede tutması gerçekleşir. İyi beslenemeyen bir anne adayında kansızlık başta olmak üzere halsizlik ve yorgunluğun yanında bebeklerde ne acıdır ki ölü doğumlar bile gerçekleşebilir. Bunlar en kötü ihtimal gibi gözükse de sağlıklı bir beslenme anne adaylarını için ne kadar önemli olduğunu kanıtlamaya yetecektir diye düşünüyorum.Genellikle anne adaylarına uygulana en büyük hata aşırı yedirme ve beslenmedir ki bu genellikle hamile yakınlarının yaptığı bir davranıştır.

Anne adayları nasıl beslenmelidirAnne adaylarının beslenme konusunda yaptığı başlıca hatalar nelerdir?
1- Kızartma gibi aşırı yağlı ve tuzlu besinlerden kaçınmalıdır.
2- Asistli ve aşırı şekerli içeceklerden kaçınmalıdır.
3- Salam sosis gibi çiğ olan etlerin tüketimine dikkat etmelidir.
4- Abartılı tuz tüketimine anne adaylarının dikkat etmesi gerek bir diğer besindir.
5- Katkı maddesi olan ürünler sadece anne adayları için değil tüm insanların dkkat etmesi gerek çok önemli bir gıda sorunudur.
6- Yağ ev şeker tüketimi aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.
7- Hamilelik döneminde anne adayları bol su tüketimi oldukça önelidir.
8- kafein içerek içecekleri dikkatli tüketmelidir.
9- Sakatat yani karaciğer,böbrek, dalak gibi besinler
10- Konserve gibi beklemiş ve uzun süreli kullanım için katkı maddesi içeren besinler…
11- Pastörize olmamış ürünler
12- Alkol ve sigara gibi zarlı besinler sadece anne adayları için değil tüm insanlık için oldukça tehlikelidir. Anne adayları sigara içmese bile sigara içilen ortamdan da uzak durmalıdır.
13- Doktorunuz danışmadan bilinçsiz bitki çayı tüketimi yapılmamalıdır.

beslenme konusunda yaptığı başlıca hatalarAnne adayları nasıl beslenmelidir?
1- Doğal sebze ve meyveler tüketmeli ve sebze ve meyvelerin yıkanmasına dikkat etmelidir.
2- Omega 3 omega 6 deposu balık tüketimi anne ve bek beslenmesi için oldukça önemlidir.Özellikle bebeğin zeka gelişimine büyük bir fayda sağladığı kanıtlanmıştır.
3- Yumurta, çiğ olmayan et ( demir deposu), süt, tahıl ve baklagiller tüketimi
4- C vitamini (anne adayları alması gerek bir vitamin olan C vitamini özellikle limon, portakal, biberde oldukça fazladır)
5- Folik asit gebelik de oldukça önelidir hatta bir çok doktor folik asit kullanımının hamile kalmadan birkaç ay önce alınması konusunda uyarmaktadır.

Evet sevgili anne adayları dünyanın en güzel varlığı ve Allahın biz kadınlara vermiş olduğu en güzel olan aramağını daha dünyaya gelmeden bilinçli bir şekilde beslenerek koruyun diyerek sizler için hazırladığım yazımın bilinçli anne adaylarına yaralı olmasını umuyorum.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git