Vucudunuza Bakım Yapın

VUCUT BAKIMI NASIL OLMALI

Vücudun sağlığı yaşantımızı ve işlerimizi direk etkilemekte. Sağlıklı ve iyi bir hayat yaşamamız için bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Düzenli spor yapmak, yediğimiz ve içtiğimize dikkat etmek, vücut temizliği hayatın devamında belli başlı şeylere dikkat ettiğiniz zaman sağlıklı vücuda sahip olursunuz. Burada basit bir şekilde vücut bakımını nasıl yaparız, neye dikkat etmeliyiz bunları öğrenelim.

TEMIZLIK EN ÖNEMLİ UNSUR

Yemekten önce el yıkamak, zararlı bakterilerin ve mikropların yemeklere ulaşıp daha sonrada bedenimize girmesini engellemek önemlidir. Zaten efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) yemekten öncede sonrada ellerin yıkanması ve bize bunu tavsiye ediyor el temizliğinin çok önemli olduğunu bize anlatmaktadır.

vücut bakımıÖzellikle yaz ayları ve sıcaklığın çok yüksek olduğu günler duş almak cilt ve vücut sağlığı için önemlidir. Burada dikkat etmemiz gerekli husus, banyoda kullanılan suyun sıcaklığı, banyo da geçirilen süredir. İnsanın duş alırken tansiyonun düştüğü çok bilinmemektedir. Bu nedenle tansiyon hastalığı olan kişilerin banyodan 30 dk önce bir bardak suyu içmelerinde fayda vardır. Banyo yaparken çok uzun süre oyalanma vücudu olumsuz olarak etkilemekte. Bu nedenle ideal banyo yaklaşık 10 – 15 dk arasındadır.

Duş ve banyo sonrası gözeneği tıkayan pisliklerden ve terden kurtulmuş olur, bedenin rahat şekilde nefes almasını sağlarsınız. Nasıl ağzınızdan ve burnunuzdan oksijen alıyorsak tıpkı bu şekil deriden de oksijen alıp veririz. Böylelikle cildin uzun süre diğer hastalıklara ve kırışmaya karşı korumuş olacaktır.
Banyo yaptıktan sonra uygun krem ile cildi nemlendirmek, banyo sırasında cildin kaybettiği su ihtiyacını da karşılar. Özellikle kış ayları yapılacak nemlendirme, ciltteki çatlamalara mani olacak ve dökülmelere karşı cilde kuvvet verir.

VÜCUT BAKIMI VE PEELING ÖNEMİ.
Banyo yapmanın cilde nemlendirici kullanma haricinde birkaç defa haftada peeling işlemi yapmak da ölü derilerden kurtulmada fayda sağlayacaktır. Peeling seçerken dikkat etmeli ve mümkünse uzman kişiden destek alınmalıdır. Her ürün aynı etkiyi her kişiye vermemektedir. Bazı durumda yan etkisi bulunabilmektedir.

ELLERI VE AYAKLARI İHMAL ETMEYİN
Ellerin daha yumuşak kalması için haftada bir defa ılık süt içinde 10 dakika bekletebilirsiniz. Bunun için çok süt kullanmanıza, israfa gerek yok. Elinizin sığabileceği kaba ellerin üstüne yetecek süt ekleyebilir biraz su da ekleyebilirsiniz. 5 dk elinizi sokabilirsiniz. Süt içindeki laktik asit cildiniz yumuşatır ve nemlenir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git