Panik Atak Nedir Ve Belirtileri Nelerdir

Panik atak nedir?

Çağın hastalığı panik atak yoğun kaygı ve korku (genellikle ölüm korkusu) duygu kaynaklı ve kısa nöbetlerden oluşan ataklara devam eden bir hastalıktır. Bir panik atak  hastası olarak bugün sizlere bu hastalık hakkında bilemeniz gerekenler ile ilgili ayrıntılı bir yazı hazırladım.Panik atak sorunlu hasta genelde kalp krizi ve bayılma hissi içinde acil servislere yani panik halinde hastaneye kaldırılır. Bu nöbetler genellikle ani bir şekilde olur ve ilk on dakikada en şiddetli seviyeye ulaşır. Yirmi ve otuz beş dakika süre gelen bir ataktan sonra hasta rahatlamaya başlar.Panik atak hastaları nöbet sırasında kendini aşırı kötü ve bitkin hisseder ki bu durum oldukça normaldir.

Panik atak ve belirtileriPanik atağın belirtileri  nelerdir?
1. Kalp çarpıntısı ( adeta kalbin fırlayacakmış gibi hissedilmesi)
2. Yoğun terleme, titreme ve üşüme
3.Nefes almada zorlanma
4.Bayılma hissi, gözde kararma (baş dönmesi)
5. Karın ağrısı ve bulantı hissi
6.Özellikle algıda güçlük(hissedememek)
7.Göğüste ağrı sıkışma hissi
8.Yoğun ölüm korkusu(kendisinin ve sevdiklerinin ölmesi gibi)
9.Vücudunuzda karıncalanma ve uyuşma hissi

Eğer,  bu belirtilerden dört tanesi veya fazlası  sizde varsa panik atak hastası olma ihtimaliniz yüksetir . Ancak bu belirtiler kalp rahatsızlığı  (Kalp çarpıntısı  adeta kalbin fırlayacakmış gibi hissedilmesi)veya şeker hastalığı  (Yoğun terleme, titreme ve üşüme ) belirtileriyle aynı olduğundan dolayı  mutlaka uzaman bir hekime başvurmanız şarttır .Stresli bir hayat süren insanların ataklarının da artığı uzamanlar tarafından söylenmektedir. Uzaman doktorların yorumu yoğun stres altındaki kişilerin hayatında en az 2 kez panik atak geçirmelerinin  normal olduğudur. Ancak panik atakların ikiden fazla olması ve atak süresinin en az on dakikayı geçmesi bir panik bozukluğun varlığını göstermektedir.

panik atakla başa çıkma yolları

Panik atak sırasında yapmanız gerekenler nelerdir?
Öncelikle bilinçli bir hasta iseniz ataklarınız çok daha sorunsuz geçecektir. Kendi vücudunuzu ve hastalığınızı tanıyarak ne yaparak sakinleşeceğiniz konusunu anlamanız ve uygulamanız şart.Bir panik atak hastası olarak  atak sırasında nefes almakta da zorlandığım için yaptığım il şey bir kese kağıdı ile nefes alıp vermek oluyor. Bu nefes egzersizinin yanında  kendimi atak geçene kadar telkinler vererek rahatlatmaya çalışıyorum. Dilerseniz şimdi uzmanların atak sırasında ne yapmanız konusunda verdiği bilgileri birlikte inceleyelim. Atak sırasında ilk yapmanız gereken ayakta iseniz oturmanız buda yetmiyorsa yatmanızdır. Bu durumun geçici olduğunu kendinize sürekli telkin etmelisiniz. Bu telkini atak bitene kadar tekrar edin, sonra emin olun kendinizi çok daha rahat hissedeceksiniz.Panik atak hastalarının en büyük hatası hastalığı ciddiye almaması ve bu hastalık için psikolojik bir destek almakta çok gecikmesidir.Diğer bir hata ise doğru doktor seçimi  yapmamasıdır. Örneğin, gereksiz yere yapılan check-up ve bilinçsiz ilaç tüketimi ile doktor doktor gezen hastalar hem vakit kaybetmekte hem de gereksiz yere masraf yapmaktadırlar. Size verebileceğim en önemli tavsiyem iyi bir dahiliye uzmanı ve psikiyatri doktorana başvurmanızdır.

Panik atakla nasıl başa çıkılır

Panik atak hastalarının yapmaması gerekenler :
1.Stresli ortamdan mutlaka kaçınınız.
2.Alkol, sigara, ve özellikle kafeinli içeceklerden uzak durmanız gerekir.
3. Aşırı üzüntülü ve kötümser, size kendinizi kötü hissettirecek  insanlardan uzak durun.
4. Hastalığınızın farkına varın. En önemlisi de ailenizin de en az sizin kadar bu hastalık hakkında bilgilenmesini sağlayın. Tecrübeyle sabittir ki ailenizin anlayışsızlığı sizin bu hastalıkla savaşmanızı olumsuz yönde etkileyecektir.

Evet, bayanlar çok okuyan mı yoksa çok gezen mi bilir? Atasözünün manasını eminim hepiniz biliyorsunuzdur . İşte tıpkı bu atasözünde olduğu gibi bu hastalığı en iyi çeken bilir diyor, sizlere stres ve panikten uzak sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyorum..

 

Panik Atak Nedir Ve Belirtileri Nelerdir Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. elif dedi ki:

    Evet aynı sızın soyledıgınız gıbı bu hastalık bende var . bu hastalıgın bılıncındeyım ama bazen atak anında bunu bıldgım halde kendıme gelemıyorum bu hastalık basladıgından berı asla aglayamıyorum buda bende cok sınır yapyo bazen dusunuyorum aglayamadgım ıcın mı bu kadar kotu hıssedıyorum kendımı ve Kendımden nefrtet eder hala geldım

Sayfa başına git