Ülser Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

              Evet bayanlar, bu yazımızda çağımızda en çok görülen hastalıkların başında gelen, ülser hastalığı  hakkında bilgi vereceğim. Ne yazık ki bu hastalık tedavi edilmezse ölüme bile sebep olabiliyor. Özellikle son yıllarda gerek yaşam şartlarından gerekse yoğun iş temposundan dolayı oluşan stres bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor.Sizler için stres ve ülser hakkında ki bağlantıyı ve ülser hakkında bilmeniz gerekenleri sitemizde bir araya getirdik.

Ülser nedirÜlser nedir ?
Ülser hastalığı, yemek borusu ve onikiparmak bağırsağında meydana gelen  yaralardan oluşan bir sindirim sistemini hastalığıdır.Ülser hastalarında mide asidi normal biri kişide oluşan asit miktarından oldukça fazladır.Genellikle ilk bahar ve son bahar mevsiminde orta çıkan ülser , kola ve asitli yiyecek tüketiminden sonrada ağrılar artar. Midede yanma sebebi en sık başvurulan sebeplerden olabilir.
Ülser Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Ülser hastalığının en büyük nedeninin Helicobacter Pylori adında bir bakteri olduğunu biliyor muydunuz? Yada ülser hastalığının bulaşıcı olabildiğiniz bileniniz var mı? Evet bayanlar yakın temasla ve aile içinde en kötüsü ise öpüşme ile bile geçtiği düşünülen ülser hastalığının gıda yolu ile geçme olasılığı ispatlanmamıştır. Mide ülserinin başlıca belirtilerine gelince midede sebepsiz ağrı, şişkinlik( hazımsızlık),midede ekşime, açlık sırasında midenin aşırı hassasiyeti( gece uykudan uyanacak kadar yanma hissi), bulantı, kusma gibi belirtiler görülse de bazı hastaların ağzından ve büyük abdestinden kan gelme şikayeti ile hastaneye başvuruluğu da olmaktadır. En kötüsü de ülser hastalığı mide kanamasına bile sebep olabilmesidir.

peptik ulserÜlser Hastalığının Tedavisi Nedir?
Tüm hastalıklar da olduğu gibi ülser hastalığında da erken teşhis oldukça önemli olup ,erken teşhis konduktan sonra yapılan tedavi çok kolay ve kısa sürede cevap vermektedir. Tedavi süresinde uzman doktor tarafından verilen ilaçlar ile ülsere neden olan bakteriyi yok edilmeye çalışılır ve mide asidi normal seviyeye indirilir. Ayrıca bu tedavi süresinde hastaların stresten uzak durmaları da oldukça önemlidir.
Ülser Hastalığının hastalarının dikkat etmesi gerekenler nelerdir?
– Öncelikli olarak yemek saatleriniz düzenli olmalı ve öğün atlamamalısınız.Özellikle az ve sık yemelisiniz)
-Besinleri iyi çiğnemelisiniz.
-Çay , alkol özellikle sigaradan uzak durmak oldukça önemlidir.
– İstirahat
-Bağırsaklarınızın düzenli çalışması gerekmektedir, eğer bir düzensizlik varsa doktor ile paylaşılması gerekebilir.
– Stresli ortamlardan kaçınmak.
-Yemekten sonra yatmak mide hastalıkları için oldukça zararlıdır.
-Baharatlı ve kızartmalardan uzak durmalı, gazlı içecekleri tüketmemelisiniz.
Kimlerde mide ülseri riski daha fazladır?
Yaş olarak ve cins olarak ayrımı olmasa da özellikle küçük yaşlarda pek sık görülmeyen ülser hastalığı nüfusun yaklaşık olarak yüzde onunda görülmektedir.
-Yoğun stres altında olan kişiler
-Sigara ve alkol tüketen kişiler
-Bilinçsiz ve fazla ilaç tüketimi
– Helicobacter Pylori

Ülser nedir  belirtileri nelerdirÜlser ve Gastrit Arasındaki Farklar Nelerdir:
Gastrit ile Ülser Arasındaki Farklar:
Ülser ve Gastrit hastalığı belirtileri farklı olsa da özellikle hastalar bu iki hastalığı birbirinden ayırmak da oldukça zorlanmaktadır.
– Gastrit mide oluşan iltihabi bir hastalıktır, ülser ise midede oluşan yaradır.
-Ülserde genellikle yemek öncesi( aç) sıkıntı yaşanırken gastrit de yemek sonrası( tok) oluşur.
-En önemlisi de ülser hastalığı gastritin ilerlemiş hali olup çok daha tehlikelidir.

Eğer midenizde yazımızda okuduğunuz problemler mevcutsa ve sebepsiz yere mide ağrılarınız varsa mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına başvurmanızı önerir sağlıklı bir yaşam dilerim…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git