Hamilelikte Oluşan Hemoroid İçin

Hemoroit belirtileri nelerdir?

Hamilelik hemoroit oluşmasını ya da olan hemoroidlerinı şikâyetlerinin artmasını kolaylaştıran durumdur. Alacağınız bazı tedbirlerle gebeliğinizi bu yönden hiç sorun yaşamadan geçirmeniz mümkündür.
Hemoroit, rektum ve anüs bölgesindeki toplardamarların varisidir. Toplardamardaki kıvrımlar ve bölgesel olarak kan akışının ileri seviyede yavaşlaması neticesi cilde yâda hemoroit durumunda toplardamarların belirginleşmesi varistir. Bu belirginleşmiş toplardamar toplulukları dışkılama sırasında ve özellikle dışkının sertliği ve kabızlık şikâyetine bağlı ıkınmayla kolaylıkla yırtılır ve kanar.
Hemoroitin belirtisi genellikle dışkılarken görülen kandır. Genellikle Bu kanama kısa sürede durur ancak dışkılama sırasında yineler. Kanama dışında görülecek diğer belirtilerde bölgede dolgunluktur. Özellikle dışkılama sırasında başlayan ve uzun süren ağrıdır. Ayrıca temizlik sırasında ele kitle hissetmek diğer belirti olabilir. Hemoroitin içinde kan akışı ileri derecede yavaşladığında bazı durumda damar içinde pıhtı oluşup damarları tümüyle tıkanmasına sebep olur. Çok şiddetli ağrılara yol açar, tedavi olmadığı sürede ağrı geçmez. Hamilelikte hemoroit kan kaybına yol açar, demir eksikliğine neden olabilir. 15 mm kan kaybı günlük demir ihtiyacının tümünü tüketir.

Hamilelikte neden hemoroit sık oluşur?
hamilelikte_hemoroidHamilelikte kan hacmi artdıgı için vücudun alt kısmında toplardamarlarda basınç artar. Büyüyen uterusun toplardamarlara baskı yapması basıncı artırır, akım yavaşlar. Akım yavaşlayınca yüzeysel toplardamarda varisleşme meydana çıkar. Progesteronun damar kaslarını gevşetici olması varisleşmeyi kolaylaştırır. Vulvada, anüs bölgesinde ve bacaklarda varisler meydana çıkar. Hemoroit hamilelikte çok olan varis şeklidir, bacak varisleri takip eder. Vulva varisleri de ender görülürler.
Hamilelikte hemoroit için ne tedavi uygulanabilir?
Hemoroit için iki tedavi vardır. Cerrahi tedavi hemoroitin çıkarılması veya ilaçla tedavi. İlaç tedavi belirtinin şiddetine göre krem veya fitil uygulaması olabileceği gibi, uzun süreli ağızdan alınan tablet tedavisi de olabilir. Hamilelikte belirtiler tedavi gerekecek kadar çok olduğunda bölgesel tedavi tercih edilmelidir. Bu tedaviye önlemler eklenirse genellikle tedavi başarılı olur. Yanıt alınmayan durumda hamileliğin üçüncü ayı sonrası tablet tedaviye geçilebilir. Hamilelikten sonra hemoroid de önemli seviyede iyileşme olduğundan cerrahi, hamilelikte hemoroit tedavi için son seçenek olmaktadır.
Gebelikte hemoroit sorununu azaltmak için alınacak önlemler nelerdir?
• Kabızlığın önlenmesi
• Pakelerin içeri itilmesi
• Kegel egzersizleri.
• Eczanede olan oturma banyoları belirtilerin hafiflemesine yardımcı olur.
Normal doğuma Hemoroit engel midir?
Normal doğuma Hemoroitler nadiren engel olabilir. Ancak büyük hemoroitler zor bir doğumda fazla ıkınmaya bağlı kanayabilir ve doğum sonrasında şiddetli ağrıya sebep olabilirler.
Bu Konuyu Ayrıca Videoda İzleyin

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git