Gebelikte Doktor Seçimi

Gebelikte Doktor Seçimi:
Gebelik sizin için ister yeni bir serüven olsun isterseniz bu konuda epey tecrübeli olun, doğru uzmanı bulmak ve istediğiniz şekilde doğum yapmak, bu deneyiminizde büyük bir fark yaratabilir.
Gebelik hizmetleri, doğum yapılacak yerler ve doğum planlan ile ilgili birçok seçenek mevcut. Kimi zaman işin en zor tarafı, bunlardan hangisini seçeceğinize karar vermektir. Gebeliğinizin niteliği ve kişisel tercihleriniz size yol gösterebilir. Seçeneklerinizi dikkatlice değerlendirmek için kendinize zaman tanıyın. Kararınızı verdiğinizde, uzmanınızı hangi nedenle seçtiğinizi bileceksiniz. Doğum sürecinden geçerken, size ve bebeğinize yol gösterecek yeteneklerine güvenin ve size en uygun hizmeti vermesine izin verin.

Gebelik konusunda hizmet veren bir-çok uzman bulunuyor. Her bir uzmanlık alanına şöyle bir göz atalım:.
Kadın hastalıkları ve doğum konusunda çalışan doktorlara genel olarak jinekolog denir. Uzmanlaştıkları alan, gebelikte kadın sağlığı ve üreme organlan; meme ve cinsel fonksiyonun da dahil olduğu genel üreme sisteminin sağlığının korunmasıdır. Jinekologlar, kadınlarda cerrahi müdahale gerektirebilecek sorunların üstesinden gelebilmek için genellikle ileri düzeyde cerrahi eğitim almış kişilerdir. Kadın sağlığı üzerinde odaklanmaları nedeniyle, kadınların en sık başvurdukları doktorlar, jinekologlardır.

gebelikte-Doktor-SeçimiÇalışma tarzları Jinekolog doktorlar sıklıkla, hemşireler, diplomalı ebeler, asistanlar, diyetisyenler ve sosyal hizmet görevlileri dâhil çeşitli sağlık profesyonellerinden oluşan bir mesleki uygulama ekibi ile çalışırlar. Jinekologlar bir klinikte veya hastanede çalışabilirler.

Avantajlar Normalde genel sağlık hizmeti almak için göründüğünüz bir jinekologunuz varsa, gebelik ve doğum sırasında aynı kişiden bu hizmeti almaya devam etmek sizin için doğal bir seçim olabilir. Birçok kadın, gebelik sırasında sorun veya komplikasyon çıkması halinde, hizmet aldıkları uzmanı değiştirmek zorunda kalmamak için gebelik süresince jinekologun hizmetlerinden yararlanmayı tercih eder.
Göz önünde bulundurulması gereken konular Çok yüksek risk taşıyan gebelikler hariç bir jinekolog, çoğu hamile kadının tüm ihtiyaçlannı karşılayabilir. Yüksek risk durumunda, jinekologunuz sizi bir cenin sağlığı uzmanına yönlendirebilir. Eğer;

Yüksek riskli bir gebelik yaşıyorsanız, 35 yaşın üstündeyseniz veya gebeliğe bağlı diyabet veya yüksek tansiyon (preeklampsi) ortaya çıkarsa yüksek riskli olabilirsiniz.

İkiz, üçüz veya daha fazla bebek bekliyorsanız, Gebelik öncesinde diyabet, yüksek tansiyon veya otoimmün hastalığı gibi bir sağlık sorununuz varsa, Herhangi bir sorun çıkması durumunda başka bir uzmana geçmeye ihtiyaç duymak istemiyorsanız bir jinekologu tercih edebilirsiniz.

Ebe-hemşireler Ebe-hemşireler, komplikasyon riski düşük kadınlara, gebelik öncesi, doğum ve doğum sonrası bakım hizmeti sağlarlar. Dünyanın çoğu yerinde, ebelerin hamile kadınlara doğum hizmeti sunması geleneksel bir uygulamadır. Amerika’da doğum için ebe kullanımı her geçen gün artmaktadır.
Genel olarak ebelerin felsefesinin temelinde, kadınların günümüz sağlık hizmetlerinde mevcut olan teknolojik müdahalelere pek ihtiyaç duymadan binlerce yıldır bebek sahibi olabildikleri düşüncesi yatar.
Ebelerin tıp diploması olmasa da, meslek yüksek okulları veya mesleki eğitim veren kuruluşlardan aldıkları resmi eğitimler ve belgeleri vardır.
Çalışma tarzları Ebeler bir hastane, doğumevi veya evde çalışabilirler. Tek başlarına da çalışabilirler ama genelde doğumla ilgili hizmetler sunan bir ekipte yer alırlar. Çoğu ebe, bir sorun çıkma ihtimaline karşın bir jinekologla işbirliği yapar.

Avantajlar: Ebeler, gebelik ve doğuma, standart sağlık hizmetlerine oranla daha doğal, daha az sistematik bir tavırla yaklaşırlar. Eğer doğumunuz bir ebe tarafından hastanede yaptırılacaksa, ağrı giderici ilaçlar alma imkanınız yine olacaktır.
Bir doktora nazaran bir ebe, gebelik sırasında daha fazla bireysel ilgi gösterebilir ve doğum esnasında hazır bulunma ihtimali de daha yüksektir. Birçok araştırma, düşük riskli gebelik yaşayan kadınlara, mevcut sağlık sisteminin içinde yer alan bir ebenin eşlik etmesiyle bir doktorun eşlik etmesi arasında sonucu etkileyebilecek kayda değer bir fark olmadığını göstermiştir.

Göz önünde bulundurulması gereken konular: Bir ebeyle işbirliği yapmayı düşünüyorsanız, mutlaka kişinin eğitimi, sertifikaları ve lisansı ile ilgili sorular sorun. Ayrıca, sorun çıkması durumunda kadın doğum uzmanlan ve gerekli donanımı olan bir hastane ile anlaşması olup olmadığından emin olun.

Eğer bir hastanede doğurmayacaksanız, ebe ile birlikte bir acil durum planı oluşturun. Ebenin birlikte çalıştığı doktorun adı ve telefonu, götürüleceğiniz hastane, hastaneye nasıl gideceğiniz ve haber verilmesi gereken yakınlarınızın adlan ve telefon numaralan gibi ayrıntıları ekleyin. Bu, doğum sırasında transfer edilmeniz gerektiği takdirde, telâşınızı ve stresinizi azaltabilir. Eğer;
Sağlık sorunlarınız yoksa ve düşük riskli bir gebelik bekliyorsanız, Gebeliğiniz üzerine uzun uzun konuşabileceğiniz birini istiyorsanız, Doğum süreci ile ilgili daha kişiye özel bir yaklaşımı tercih ediyorsanız, Çok sistemli bir doğum süreci arzulamıyorsanız,
Daha az müdahale istiyorsanız, bir ebe tercih edebilirsiniz. Aile hekimi Aile hekimleri, gebelik ve doğum da dâhil hayatın tüm aşamalarında, ailenin tümüne hizmet sunar. Ancak bazı aile hekimleri, gebelikle uğraşmayı tercih etmezler.

Çalışma tarzı Aile hekimleri tek başları-na çalışabilirler veya başka aile hekimleri, hemşireler ve diğer sağlık profesyonellerinin de içinde bulunduğu daha geniş bir mesleki uygulama ekibinin bir parçası olabilirler. Aile hekimleri genelde doğu¬mu gerçekleştirecekleri bir hastane ile işbirliği yaparlar.
Avantajlar Eğer bir süredir aynı aile hekimine gidiyorsanız, büyük olasılıkla sizi iyi tanıyordur ve ailenizin ve sizin tıbbi geçmişinize aşinadır. Bu sayede aile hekimi, gebeliğinizi, daha geniş bir çerçevede değerlendirecektir. Aile hekiminin bir diğer avantajı da, size ve doğumdan sonra bebeğinize tedavi sunmaya devam edebilmesidir.

Göz önünde bulundurulması gereken konular Aile hekimi, gebelikle ilgili bakımın büyük bir kısmını sağlayabilir ancak daha önce gebelikle ilgili sorunlar yaşadıysanız, sizi bir kadın doğum uzmanına yönlendirebilir ya da bir uzmandan destek alabilir. Aynı şey diyabet, yüksek tansiyon veya başka bir sağlık sorunu gebeliğinizi zorlaştırması durumunda da geçerli olabilir.

Eğer; Siz ve doktorunuz gebeliğinizle ilgili herhangi bir sorun öngörmüyorsanız, Doktorunuzun tüm aile bireyleriyle ilgilenmesini istiyorsanız, Doğacak bebeğinizin ana rahmindeki döneminden çocukluk ve daha sonraki dönemlerine kadar hep aynı kişinin bakımında olmasını tercih ediyorsanız, doğum öncesi bakım için aile hekimini tercih edebilirsiniz.

Cenin sağlığı uzmanı Cenin sağlığı uzmanlan, çok yüksek riskli gebelikler konusunda eğitim almış kişilerdir. Özellikle gebelik ve doğmamış bebek üzerine yoğunlaşarak, çok şiddetli komplikasyonları ele alırlar.
Çalışma tarzları Diğer doktorlar gibi, cenin sağlığı uzmanları bir uygulama ekibinin parçası olarak çalışırlar ve genelde bir hastane, üniversite veya klinik ile işbirliği yaparlar.

Avantajlar Yüksek uzmanlığa sahip bu doktorlar, gebelikle ilgili komplikasyonlara aşinadır ve sorunları saptamada ustadır. Önemli sağlık sorunlan olan kadınlar hamile kaldıklannda doktorları, anne ve bebeğin bakımlarının en iyi şekilde sağlanması için, cenin sağlığı uzmanlarıyla fikir alışverişinde bulunurlar.

Göz önünde bulundurulması gereken konular: Cenin sağlığı uzmanları sadece gebelikte meydana gelen sorunlar üzerinde yoğunlaşırlar. Bu uzmanlar, aile doktorları, jinekologlar ve ebelere nazaran, hastalarıyla daha az doğrudan ilgilenirler . Ancak bu tüm cenin sağlığı uzmanları için geçerli değildir. Eğer bu tür bir sağlık hizmetine ihtiyaç duyuyorsanız, sakın bu endişenin sizi böyle bir doktor arayışından alıkoymasına izin vermeyin.

Bir cenin sağlığı uzmanı, gebe bir kadına nadiren temel sağlık hizmeti sunar. Bu uzmanlar, başka bir tıp uzmanının talebi üzerine sürece dahil olur. I Bulaşıcı hastalık, kalp hastalığı, böbrek hastalığı veya kanser gibi gebeliğinizi zorlaştıran ciddi bir sağlık sorununuz varsa, Daha önce ciddi gebelik sorunları veya tekrar eden düşükler yaşadıysanız,  Kapsamlı ultrason, koryon villus biyopsisi, amniyosentez ya da fetal cer-
rahi veya tedavi gibi doğum öncesi tanısal veya tedavisel işlemlerden geçmeniz gerekiyorsa, Bebeğinize geçebilecek ciddi genetik bir sorunun taşıyıcısı olduğunuzu biliyorsanız, Doğmadan önce bebeğinizde “spina bifida” gibi bir sağlık sorunu teşhis edildiyse, bir cenin sağlığı uzmanını tercih edebilirsiniz. Gebelik ve doğumla ilgili doğru hizmeti almak için araştırma yapmak bazen göz korkutan bir süreç olabilir.

İşte size arayışınızda yardımcı olabilecek bazı öneriler:

Yardım isteyin Şu yöntemleri deneyin: Düzenli gittiğiniz doktorunuz veya diğer tıp uzmanlarına danışın. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan tavsiye isteyin.
Belediye veya doktor odalarından bulunduğunuz bölgedeki tıp uzmanlarının listesini isteyin. Tercih ettiğiniz hastane ile iletişime geçerek kadın doğum hizmeti verenlerin kim olduğunu öğrenin. Hastanedeki kadın doğum bölümü ile iletişime geçerek hemşirelerden tavsiye isteyin.

Göz önünde bulundurulması gereken konular:

Kendinize şu sorulan sorun;

  • Hizmet almak istediğim uzman diplomalı mı?
  • Hizmet alacağım yer evime ve işime uygun mesafede mi?
  • Hizmet alacağım uzman istediğim hastane, doğumevi veya kendi evimde doğum yaptırabilecek mi?
  • Hizmet alacağım uzman tek başına mı yoksa bir ekiple mi çalışıyor?
  • Eğer ekiple çalışıyorsa, kendisini ve ekipteki diğer uzmanları ne sıklıkta görebileceğim?
  • Acil bir durumda veya doğum başladığında hizmet alacağım uzman müsait değilse, yerine kim geçecek?
  • Hizmet alacağım uzman, iki randevum arasında geçen sürede soruları-ma cevap vermek için müsait olacak mı?
  • Bu uzmandan alacağım hizmet, sigortam tarafından karşılanıyor mu? Bu uzmanın, ailemin tümünün sağlık durumuyla ilgilenmesini ne kadar isterim?
  • Bu kişi tüm endişelerimi dinleyip ge-reken cevaplan verebildi mi?
  • Bu kişi samimi ve ilgili mi görünüyor?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git