Hamileyim Her Yıl Yaptırdığım Grip Aşımı Yaptırmalı mıyım?

Her yıl yaptırdığım grip aşımı yaptırmalı mıyım?

Evet, gebelikte grip aşısı olmak güvenlidir. Tıp otoriteleri, yumurtaya alerjiniz yoksa ve önceki grip aşılarına şiddetli reaksiyon vermemişseniz, gebeliklerini grip sezonunda -kasımdan mart sonuna kadar- geçiren kadınların mevsimsel grip aşılarını yaptırmalarını tavsiye ediyor.
Gebelik, kalp ve ciğerlerinize fazladan yük getirdiği gibi bağışıklık sisteminizi de etkiler. Bu etmenler gribe yakalanma riskinizi artırmakla kalmaz; aynı zamanda da solunum yetmezliği ve zatürre gibi gribe bağlı komplikasyonlara da neden olabilir. Mevsimsel bir grip aşısı bu sorunların ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Grip aşınızı olduğunuzda, burun yoluyla alınan sprey aşı yerine iğne şeklindeki aşıyı talep edin. Grip aşısı, etkisiz hale getirilmiş bir virüsten yapıldığı için gebeliğin hangi aşamasında olursa olsun, anne ve bebek açısından güvenlidir. Oysa burun spreyi canlı bir virüsten elde edildiği için gebelikte pek uygun değildir. Gerek iğne şeklindeki aşının, gerekse burun spreyinin gebelik öncesinde sakıncası yoktur. Ama eğer burun spreyi aşısı olduysanız, bunu takip eden dört hafta içinde gebe kalmaktan kaçının.

gebelikte grip aşısıHİNİ (domuz gribi) aşısı (2009) gibi diğer aşılarla ilgili birbirinden farklı tavsiyeler söz konusudur. Ama bu aşılar genel olarak gebelere de tavsiye edilmektedir. Domuz gribi komplikasyonları riski gebelikte daha yüksektir ve bu aşıyı olamayan bebeği de koruma işlevi görür. Eğer bir aşıyla ilgili herhangi bir tereddütünüz varsa, o aşı hakkında mümkün olduğunca bilgi sahibi olun. Güvendiğiniz resmi web sitelerini ziyaret edin ve doktorunuzun tavsiyesini alın.

Öbür aşılar güvenli mi?

Bazıları güvenli, bazıları değil. Yetkililer, grip aşısına ilaveten (eğer son 10 yıl içinde olmadıysanız) tetanos ve difteri aşısı olmanızı da öneriyorlar. Yurt dışına seyahat ediyor ya da bazı enfeksiyonlara karşı yüksek riski olan bir konumdaysanız, doktorunuz hepatit A, hepatit B, menenjit ve zatürre aşılan da tavsiye edebilir. Gebelik sırasında kaçınılması gereken aşılar arasında, canlı virüsten elde edilen grip aşılarını, papilloma virüsünü (HPV), kızamık – kabakulak – kızamıkçık ve suçiçeği aşılarını sayabiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git