Gebelikte Anne Adayı Ne Tür Duygular Yaşar

Duygularınızın karmakarışık olacağını bilin çünkü öyle olacak. Gebelik heyecanlı, sıkıcı, tatmin edici ve sinir bozucu bir şeydir ve bazen tüm bu duygular aynı anda yaşanır. Bazısı rahatlatan, bazısı huzursuzluk veren yepyeni ve beklenmedik başka duygular da yaşayabilirsiniz.

Karışık duygular: Gebeliğiniz ister planlı olsun, ister olmasın, çelişkili duygular yaşamanız olasıdır. Gebe olmaktan dolayı içiniz kıpır kıpır olsa da, bebeğinizin sağlığına ya da anneliğe nasıl uyum sağlayacağınıza ilişkin kaygılarınız olabilir. Çocuk büyütmenin artan maddi yükü de gözünüzü korkutabilir. Böyle hissettiğiniz için kendinize kızmayın. Bu tür kaygılar normal ve doğaldır.

yeşil kısa kollu hamile elbisesi modelleriAnî ruh hali değişiklikleri Gebeliğe uyum sağlayıp yeni sorumluluklarınıza hazırlanırken bir gün neşeli, ertesi gün morali bozuk olabilirsiniz. Duygularınız coşkuyla bitkinlik, sevinçle bunalım arasında gidip gelebilir. Ruh haliniz aynı gün içinde de değişkenlik gösterebilir. Bu ruh hali değişikliklerinin bazılarının nedeni bebeğinizin bedeninize getirdiği yük ve stres olabilir. Bazıları ise yorgunluktan kaynaklanabilir. Kısmen de bazı hormonlar ve metabolizmanızdaki değişimler olabilir bu dalgalanmaların nedeni.
Vücudunuz, gebelik boyunca büyümekte olan bebeğinizin gereksinimleri karşılamak için farklı seviyelerde farklı hormonlar üretir. Oluşum biçimleri iyi anlaşılmasa da, progesteron, östrojen ve diğer hormon seviyelerindeki ani dalgalanmaların gebelik sırasındaki ani ruh hali değişimlerinde payı büyüktür. Tiroit ve böbrek üstü bezlerinin salgıladığı hormonların etkisi de var elbette. Ruh halinizde partneriniz ve ailenizden aldığınız desteğin etkisi de büyük, hiç kuşkusuz.

Partnerinizin tepkisi Gebelik konusunda karışık duygular içindeyseniz, partneriniz de aynı durumdadır muhtemelen. Bir kız veya erkek evlatla sevgi dolu bir ilişki yaşama beklentisi onu keyiflendirebilir. Ama sizin gibi o da, getireceği maddi yükten ya da yaşam biçiminizin sonsuza dek değişeceğinden kaygı duyabilir. Bu duygular normaldir. Kaygıları ve kuşkularının ne olduğunu anlaması, iyi de olsa, kötü de olsa neler hissettiği konusunda açık ve dürüst olması için onu yüreklendirin.

Partnerinizle olan ilişkiniz Anne adayı olmak, başka rollerinizden ve ilişkilerinizden zaman çalabilir. Partnerinizin cinsel ilişkiye arzulu ama sizin isteksiz olduğunuz zamanlar olabilir. Partneriniz yatak odasında size yanaştığında onu reddederseniz, kendisini dışlanmış hissedebilir. Ama aslmda belki de sadece yorgun, üzgün ve endişelisinizdir. Diğer zamanlarda olduğu gibi gebelik sırasında da ilişkinizde yanlış anlaşılmalar ve çatışmalar yaşamanız kaçınılmazdır. Anlayış ve iletişim, çatışmaları önlemenin ya da azaltmanın anahtarıdır. Partnerinizle açıkça ve dürüstçe konuşarak ilişkinizdeki gerilimi azaltın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git