Gebelik Belirtileri

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Âdetiniz belki bir iki gün gecikti ya da içinizden bir ses gebe olabileceğinizi söylüyor ve bunu hemen şimdi öğrenmeniz gerek!
Eğer bir süredir gebe kalmaya çalışıyorduysanız, başardığınıza nasıl emin olacaksınız? En büyük ipucu tabii ki de âdet görmemeniz olurdu. Ama ondan önce bile bazı işaret ve belirtiler ortaya çıkabilir. Buna ek olarak evde uygulanabilen gebelik testleri de çok doğru sonuçlar verir.
Erken belirtiler Bazı kadınlar için erken belirtiler gebeliğin ilk birkaç haftasında başlar. Yine de bu erken belirtilere çok fazla umut bağlamayın. Bazıları, hasta olacağınızın veya âdetinizin başlamak üzere olduğunun göstergesi de olabilir. Keza, bu belirtilerin hiçbirini yaşamadan da gebe olabilirsiniz.

Ağrılı ve şiş göğüsler Göğüsleriniz, gebeliğin ilk belirtilerinden birini verebilir. Gebe kalmanızın ikinci haftasında bile hormonal değişimler, göğüslerinizin ağrımasına, yanmasına veya hassaslaşmasına neden olabilir. Ayrıca göğüslerinizi daha dolgun ve ağır hissedebilirsiniz.

Yorgunluk: Yorgunluk da gebeliğin erken belirtileri arasında en üst sıralarda yer alır. Gebeliğin ilk zamanlarında progesteron hormonunun seviyesi hızla artar. Yüksek dozda progesteron sizi uyutabilir. Aynı zamanda, düşük kan şekeri seviyesi, düşük tansiyon ve artan kan üretimi bir araya gelerek enerjinizin tükenmesine yol açabilir.

gebelik belirtileriHafif kanama veya kramp: Bazen az miktarda lekelenme veya vajinal kanama, gebeliğin ilk belirtilerinden biridir. “Yerleşme kanaması” olarak bilinen bu kanama, genelde döllenmeden 10 ila 14 gün sonra, döllenmiş yumurtanın rahime tutunması sırasında meydana gelir. Bu tür bir kanama, âdet kanamasından daha erken, lekenlenme biçiminde ve daha açık renkte olur, uzun sürmez. Ayrıca bazı kadınlar karın bölgesinde âdet sancısına benzer sancı da yaşayabilirler.

Kusma ile birlikte bulantı veya sadece bulantı: Günün veya gecenin herhangi bir saatinde atak yapan sabah bulantısı gebeliğin, klasik belirtilerinden biridir. Bazı kadınlarda bu bulantı, gebeliğin ikinci veya üçüncü haftası gibi erken başlar. Ayrıca gebe kadınların koku alma duyuları geliştiğinden, yemek pişirme, parfüm veya sigara kokuları gebeliğin erken aşamalarında bulantı ataklarına neden olabilir.

Sık idrara çıkma: Normalden daha sık idrara çıkabilirsiniz.

Yiyeceklerden iğrenme veya aşerme: Kahve veya kızartmalar gibi bazı gıdalara burun kıvırabilirsiniz. Aşerme de sıklıkla görülür. Gebeliğin diğer birçok belirtisi gibi, bunlar da hormonal değişimlere bağlanabilir.

Baş ağrıları ve baş dönmesi: Hormonal değişimler nedeniyle artan kan dolaşımı, hafif ve sık gelen baş ağrılarını tetikleyebilir. Buna ek olarak, damarlarınız genişleyip kan basıncınız düştüğünden, baş dönmesi hissedebilirsiniz.

Duygusal dalgalanmalar: Gebeliğin erken safhalarında hormonların vücudunuzu istilâ etmesinden dolayı kendinizi aşırı duygusal ve ağlamaklı hissedebilirsiniz. Ruh haliniz de sık sık değişir.

Yükselmiş bazal vücut ısısı: Bazal vücut ısınız, sabah uyandığınızdaki ısınızdır. Bu ısı yumurtlamadan kısa bir süre sonra hafifçe artar ve bir sonraki âdet dönemine kadar bu seviyede kalır. Eğer yumurtlama tarihinizi belirlemek üzere bazal vücut ısınızın takip ediyorsanız, bu ısının 2 haftadan uzun süre devam eden yükselmesi, gebe kaldığınız anlamına gelebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git