Anne Karnında Bebeğin Yüzünün Öne Bakması

Bebeğiniz, rahmin içinde vajinal doğumu zor hatta olanaksız kılacak anormal bir pozisyondaysa, doğum süreci ve doğum sorunlu hale gelebilir. Çoğu bebek, gebeliğin tam 32-34. haftaları arasında, doğum kanalına inmek için baş aşağı pozisyona gelir. Doğum yapma tarihiniz yaklaştığında, doktorunuz, bebeğin nerede olduğuyla ilgili ipuçları alabilmek için eliyle karnınızı muayene ederek bebeğin pozisyonunu saptar. Vajinal muayene de yapabilir, ultrason tetkiki de isteyebilir. Bazen, bebeğin pozisyonunu saptamak için, doğum sancıları sırasında da ultrason muayenesi yapılabilir. Bebeğiniz, doğum sancıları sırasında leğen kemiğinden kolayca dışarı çıkabilecek pozisyonda değilse, sorunlar yaşanabilir.

Bebeğin yüzünün öne bakması; Bebeğin baş çevresi çapının en geniş olduğu yer, önüyle arkası arasıdır. İdeal olan, leğen kemiğine indiğinde başının bir yana dönük olmasıdır. Böylece, daha dar olan ense kısmı önde olsun diye çene göğse doğru yaklaşır. Leğen kemiğinin ortasına indikten sonra, leğen kemiğinin alt kısmıyla aynı hizaya gelmek için, yüzünü ya arkaya dönecektir ya öne. Çoğu Oksiput posterior pozisyonubebek yüzünü arkaya döner ama eğer yüzünü öne dönerse, doğum süreci daha yavaş ilerler. Doktorlar bu durumu oksiput posterior (bebeğin yüzünün annenin karnına doğru bakması) olarak adlandırırlar. Böyle bir durum varsa, şiddetli bel ağrısı ve doğum sancılarının uzaması da söz konusu olur.

Tedavi Bazen pozisyon değiştirmek bebeğin dönmesine yardımcı olabilir. Doktorunuz kalçanız havada olarak dizlerinizin ve ellerinizin üzerine çökmenizi isteyebilir. Bu pozisyon, rahmin öne doğru düşmesine ve bebeğin de içeride dönmesine neden olabilir.
Bu işe yaramadığı takdirde, doktor bebeği eliyle çevirmeye çalışabilir. Vajinanızdan içeri girip el yordamıyla bebeğin başını arkaya çevirmeyi deneyebilir. Bu teknik de başarılı olmazsa, sağlık ekibiniz, bebeğinizin başı önde olarak leğen kemiğinden geçip geçmeyeceğini saptamak ve sezaryene başvurmanın daha güvenli olup olmadığını anlamak için doğum sancılarınızı gözlem altında tutabilir. Birçok bebek başı önde olarak doğabilir ama doğmaları biraz daha uzun zaman alır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git