Doğum Yapılacak Yeri Seçmek

DOĞUM YAPILACAK YERİ SEÇMEK:
Uzman seçimi konusunda karar verirken, bebeğinizi nerede doğurmak istediğinizi de işin içine katabilirsiniz. Bu karar, seçtiğiniz kişiye ve onun mesleğini nerede uyguladığına bağlıdır. Amerika’da çoğu kadın bebeğini hastanede doğurmaktadır fakat başka seçenekler de vardır. Bazı kadınlar doğum evlerinde veya kendi evlerinde doğum yapmayı seçiyorlar.

Hastane: Günümüzde çoğu hastane doğumu tıbbi bir uygulamadan çok doğal bir süreç olarak ele alıyor. Birçok hastane bebeğinizi doğurmanız için size aşağıdaki seçenekler gibi rahat ortamlar sunuyor:

Doğum odaları: Bu odalar doğum sürecinin başlayacağı ve muhtemelen doğumun da gerçekleşeceği, içinde bazen banyo bulunan, eve benzer şekilde dekore edilmiş süit odalardır. Bebeğin babası veya doğum süreci refakatçiniz, doğum ekibinin aktif bir parçası olabilir. Bazen, doğum sonrasındaki iyileşme sürecinizde de bu odada kalabilirsiniz.

doctor communicates with pregnant womanAynı odada kalma: Bu düzenlemede, bebeğiniz bebek bakım odasına götürülmeyip, neredeyse tüm zamanını sizin yanınızda geçirir. Deneyimli bir hemşire, bebeğin beslenmesi ve bakımı konularında size yardım etmek üzere hazır bulunur. Aile merkezli bakım: Bu seçenek aynı odada kalma ile daha geleneksel olan bebek bakım odasının avantajlarını birleştirir. Gün içerisinde bir hemşire hem siz hem de bebeğinizle ilgilenir ve aynı zamanda size yeni doğan bakımını öğretebilir. Gece olduğunda eğer isterseniz hemşire bebeğinizi bebek bakım odasına götürebilir.

Doğumevi: Doğumevleri, bağımsız birer işletme de olabilirler, hastanelerin birer uzantısı sekilinde de hizmet verebilirler. Doğumevlerinin amacı rutin gebelik, doğum ve doğum sonrası bakım hizmetlerini, daha yoğun bakım gerektiren yüksek riskli gebelikler ve doğumlardan ayırmaktır. Bu sayede, personel ve ekipman ihtiyacı azalan doğumevleri maliyetlerini düşürebilmektedirler. Ayrıca, daha doğal bir doğum deneyimi sağlamak ve gereksiz tıbbi müdahaleden kaçınmak için çaba gösterirler. Çoğu doğumevi, diplomalı ebe-hemşireler veya kadın doğum uzman ekipleri tarafından işletilir. Eğer evde doğuma benzer bir tecrübe yaşamak istiyorsanız ve yakınlarda doğumevinin bağlı bulunduğu bir tıp merkezi varsa, doğumevinde doğum yapmayı düşünebilirsiniz. Eğer gebeliğiniz yüksek risk taşıyorsa veya doğum sırasında bazı komplikasyonların ortaya çıkacağından endişe ediyorsanız, doğumevi sizin için uygun bir seçenek olmayabilir. Komplikasyonlar ortaya çıktığı takdirde bir hastaneye transfer edilmeniz gerekebilir ve bu da zaman kaybına yol açar.

Ev: Amerika’da her yıl ortalama 25.000 kadın evde doğum yapıyor. Evde doğuma olan eğilim oldukça istikrarlı bir şekilde devam ederken tartışmalar da sürüyor. Evde doğum hizmeti, hemen hemen her zaman ebeler tarafından sağlanıyor. Evde doğumun avantajları, rahat ve tanıdık bir ortamda olmanız ve istediğiniz herkesin sürece dâhil olabilmesidir. Sakıncası ise, herhangi bir sorunun çıkması durumunda, sorunun önceden anlaşılmayabilmesidir. Bazı durumlarda, müdahalenin gecikmesi annenin ve bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git