Doğumu Hızlandıran Yada Yavaşlatan Faktörler Nelerdir?

Doğum sürecinin gidişatını etkileyen birçok etmen vardır. Bunlardan bazıları;

Bebeğin başının büyüklüğü: Kafatasının kemikleri henüz birleşmediği için doğum kanalı (vajina) içinde hareket ederken başı, leğen kemiğinizin şekline ve büyüklüğüne göre biçim alır. Başı biçimsiz bir açıda hareket ediyorsa, doğum sürecinin uzunluğunu etkiler.
Bebeğinizin pozisyonu: Bebekler her zaman istenilen pozisyonda olmazlar. Başları ideal bir pozisyonda olmayabilir. Bazen de ters gelme (kalçadan veya ayaktan) gelme söz konusu olabilir. Hatta bazen rahimde yanlamasına duruyor da olabilirler.

Rahim ağzının incelme ve açılma kabiliyeti: Birçok vakada rahim normal olarak açılır ama açılma hızı büyük ölçüde değişkenlik gösterir.

İlaç: Ağrı dindirici bazı ilaçlar doğum sürecine yardımcı da olabilir, engelleyebilir de. Bazı doktorlara göre ilaçlarla ağrıyı işin başındayken hafifletmek, anne adayının fazla yorulmamasını ve bebeği dışarı çıkarma işiyle daha kolay başa çıkmasını sağlar. Bazı ilaçlar ıkınmayı zorlaştırabilir. Bu yüzden sağladıkları yararı da yok etmiş olurlar.

doğumu hızlandırmakLeğen kemiğinizin biçimi ve genişliği: Leğen kemiğiniz bebeğinizin başının geçmesine imkan verecek kadar geniş olmalıdır. Şükür ki, bebekler genelde annelerinin çatılarına uyumlu büyüklükte olurlar. Örneğin, çatısı dar olan kadınların bebekleri daha küçük olur. Leğen kemiğinin genişliğinin sorun yarattığı ve doğum sürecini yavaşlattığı vakalar ender olarak görülür.

Ikınma beceriniz: Bebeği ıkınarak dışarı çıkarmak için karın kaslarınızı kullandığınızdan, durumunuz fiziksel olarak ne kadar iyi olursa, doktora da o kadar yardımcı olursunuz. Doğum sancılarınız uzun sürmüşse ve yorgunsanız, iyi ıkınamayabilirsiniz.

Fiziksel durumunuz: Doğum sürecine sağlıklı ve dinlenmiş olarak girerseniz, kasılmalarla baş edecek gücünüz olur. Hasta ya da yorgunsanız ya da ilk aşama epeyce uzun sürmüşse, ıkınmaya gücünüz kalmayabilir.

Bakış açınız: Bakış açınız olumluysa ve doğum sürecine ve doğuma aktif olarak katılıyorsanız, daha iyi başa çıkabilirsiniz ve süreç daha hızlı işler.

Tıbbi personel ve koçunuzdan aldığınız destek: Bu destek doğum sancıları ve doğumda ihtiyacınız olan becerilere katkı sağlar. Size sevgiyle destek veren insanları yanınızda hissetmek huzur ve sükunet verir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git