Kendiliğinden Başlamayan Doğum

Doğum sancıları ve doğum sırasında her şeyi en doğru şekilde yapsanız bile, komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Olur da bir şeyler aksi giderse, doktorunuzun ve sağlık ekibinizin sizin için en iyi ve en doğru olanı yapacağından emin olun. Komplikasyonlar meydana geldiğinde ve işler planlandığı gibi gitmediğinde, kontrolü kaybetmek kolaydır ama mümkün olduğunca esnek olmaya ve paniğe kapılmamaya çalışın. Doktorunuz muhtemel kaygılan açıklayacak ve olabilecekleri ve yeni eylem planlarını tartışacaktır. Sizin ve bebeğiniz için ne gibi adımlar atılması gerektiğine birlikte karar verebilirsiniz.

BAŞLAYAMAYAN DOĞUM SÜRECİ
Bazen doğum süreci kendiliğinden başlamaz. Eğer bu sizin başınıza gelirse, doktorunuz tıbbi müdahaleyle doğum sancılarını başlatmaya karar verebilir. Bebeğiniz doğmaya hazırsa ama sizde henüz kasılmalar başlamamışsa, ya da bebeğinizin sağlığıyla ilgili kaygılar varsa, doktorunuz suni sancıyla doğum yapmanızı tavsiye edebilir. Suni sancıya başvurulabilecek durumlar şunlardır;

  • doğumDoğumunuz gecikmişse.
  • Gebeliğin 42. haftasına yaklaşıyorsanız ya da ulaşmışsanız,
  • Suyunuz patladığı halde sancılarınız başlamadıysa,
  • Rahminizde enfeksiyon varsa,
  • Doktorunuzun, bebeğin gelişmesinin durduğu, yeterince hareketli olmadığı veya amniyotik sıvı miktarında azalma olduğu konusunda kaygıları varsa,
  • Kendinizi ve bebeğinizi riske atacak, yüksek tansiyon veya diyabet gibi sağlık sorunlarınız varsa,
  • Bebeğinizle sizin aranızda kan uyuşmazlığı sorunu varsa.

Eğer doğum sancılarının kendiliğinden başlaması beklentisi içindeyken doktorunuz suni sancıya başvurma ihtiyacını hissettiyse, meseleye olumlu bakın. Bebeğinizi randevu alarak doğurmak, olayın doğal seyrini izlemesini beklemekten daha iyi olabilir. Suni sancı, hastaneye ruhen ve bedenen daha hazırlıklı olarak gitmenize imkân verir.

Suni sancı: Doktorunuz çeşitli şekillerde suni sancıları başlatabilir ama rahim ağzınızın yumuşuyor, inceliyor ve açılıyor olması gerekir. Böyle olmadığı takdirde, işi başlatmak için bir takım önlemler alabilir.

İlaçlar Rahim ağzınızı yumuşatmak ve açmak için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Bunların arasında misoprostol (Cytotec) ve dinoproston’u (Cervidil, Prepidil) sayabiliriz. Bu ilaçlar aynı zamanda doğum sancısını da başlatmaya yaradığından, oksitosin gibi diğer suni sancı ilaçlarına başvurma ihtiyacı da azalabilir. Rahim ağzınızın doğum sürecine hazır hale getirilmeye ihtiyacı varsa, ilacın etki etmesi için yeterince zaman geçmesi için, doğum sancılarınızın başlatılacağı günden bir önceki gece hastaneye gidebilirsiniz

Mekanik teknikler Bu tekniklerden birinde, içinde su olan balon uçlu küçük bir kateter rahim ağzından rahme doğru yerleştirilir. Rahim balonu reddettiği için onu rahim ağzından dışarı doğru iterken, ağzı 2-4 cm açılır.

Su kesesinin boşaltılması Suyunuz patladığı zaman, bebeğinizin etrafını saran amniyotik kese yırtılır ve içindeki sıvı dışarı doğru akmaya başlar. Normalde bu kısa bir süre sonra doğumun başlayacağının habercisidir. Bu yırtılmanın sonuçlarından biri de rahim kasılmalarının artmasıdır.
Doğum sancılarını başlatmanın veya hızlandırmanın bir yolu da amniyotik keseyi yapay yollarla patlatmaktır. Bunun için, doktorunuz ince bir plastik kancayı rahim ağzına yerleştirerek zarlarda küçük bir delik açar. Bu işlemin vajinal muayeneden hiçbir farkı yoktur; belki ılık bir sıvının içinizden akıp gittiğini hissedersiniz. Size ve bebeğinize herhangi bir acı ya da zarar vermez.

Oksitosin: Suni sancı vermenin bir yolu da, oksitosin hormonunun yapay versiyonu olan oksitosin (Pitocin, Syntocinon) adlı ilaca başvurmaktır. Bedeniniz normalde gebelik boyunca düşük düzeyde oksitosin salgılar. Aktif doğum süreci başladığında bu seviyeler yükselir.
Oksitosin, genellikle rahim ağzınız bir dereceye kadar açılıp inceldikten sonra damardan verilir. Kolunuzdaki veya elinizin üstündeki bir damara kateter yerleştirilir. Damar yolunuza, kanınıza ayarlanabilen düşük miktarlarda ilaç pompalayan bir pompa bağlanır. Bu doz, kasılmalarınızı, bir düzene girene kadar, sıklık ve şiddetlerini değiştirmek için ayarlanabilir. Doz yeterli olduğu takdirde, 30 dakika sonra kasılmaları hissetmeye başlamanız gerekir. Kasılmalar, doğal şe-kilde oluşan kasılmalardan daha düzenli ve şiddetli olabilir.
Oksitosin, ABD’de en çok kullanılan ilaçlardan biridir. Kendiliğinden başlaya-mayan doğum sancılarını başlattığı gibi, doğum sancılarının ortasında kasılmalar durduğu ve bir ilerleme olmadığı zaman da işleri hızlandırabilir. Uygulama sırasında, komplikasyon riskini azaltmak için, rahim kasılmaları ve bebeğin kalp atış hızı yakın takibe alınır.

Doğumu suni olarak başlatmada başarı sağlanırsa, anne adayı, şiddetlenen ve sıklaşan daha uzun süreli kasılmalar, rahim ağzının açılması ve suyun patlaması (eğer zaten patlamadıysa ve patlatılmadıysa tabii) gibi aktif ve ilerleyen bir doğum sürecinin belirtilerini hissetmeye başlar.
Suni sancı yöntemine geçerli tıbbi nedenler varsa başvurulur. Eğer sizin ve be-beğinizin sağlığı söz konusuysa, doktorunuz sezaryen gibi daha başka müdahalelere karar verebilir. Ayrıca, suni sancı, özellikle ilk kez anne olanlarda uzun saatler sürebilir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git