Sezaryenle Doğum Ameliyatında Yanımda Eşim de Bulunabilir mi?

Eğer sezaryen ameliyatınız genel anestezi gerektiren acil bir vaka değilse, partneriniz de sizinle birlikte ameliyathanede bulunabilir. Çoğu hastane buna izin veriyor. Bu fikir partnerinizi heyecanlandırabilir de, midesini bulandırabilir de. Ya da düpedüz korkabilir.

Tanıdığınız ve sevdiğiniz biri ameliyat olurken ameliyatın bu kadar yakınında olmak zor olabilir. Eğer partneriniz ameliyatınızda bulunmayı tercih ederse, ameliyat önlüğü giymek, bone, galoş ve yüz maskesi takmak zorunda kalacaktır. Ameliyatı izleyebilir de, başınızın olduğu tarafta ve anestezi ekranının arkasında oturup elinizi de tutabilir. Partnerinizin yakınınızda olması muhtemelen sizi rahatlatacaktır. Ama bunun bir sakıncası da var: Bazı partnerlerin ameliyathanede bayıldıkları görülmüştür. Böyle bir durumda ikinci bir hasta durumu ortaya çıkar ki kimsenin ona ilgi gösterecek hali yoktur.

Çoğu hastane bebeğin fotoğrafının çekilmesine sıcak bakar, hatta ameliyat ekibi bile bebeğinizin fotoğraflarını çekebilir ama birçok hastane de ameliyatın doğrudan filme alınmasına izin vermez. Partneriniz fotoğraf çekmeye ve kameraya almaya başlamadan önce mutlaka izin almalıdır.

Ancak bizim tavsiyemizi sorarsanız eşinizi doğuma almayın, doğum sonrası cinsel yaşamınızın olumsuz etkilenme riski vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git