Doğum Öncesi Check-Up Yaptırmak

Evde gebelik testi uyguladınız ve evet cevabını aldınız. Şimdi gebelik sırasında kontrolünde olmayı seçtiğiniz doktordan randevu alma zamanı. Seçtiğiniz kişi ister aile doktoru, ister kadındoğum uzmanı ya da ebe veya hemşire olsun, gebeliğiniz boyunca size bakacak, eğitecek ve rahatlatacak olan en önemli kişidir. Gebeliğinizin ilk günlerinden itibaren onunla sağlam bir ilişki kurmaya başlamalısınız. Doğum uzmanları, gebeliğin ve doğumun mutlu ve kutlanacak bir olay olduğunun farkındadırlar ve sizin mutluluğunuzu da arttırmak isterler. Sizin için doğru olan uzmanı seçmeniz çok önemlidir.

doğum öncesi check up

Doktorunuzla bu ilk randevunuzda genel sağlık durumunuzun değerlendirmesine, sizin ve bebeğiniz için söz konusu olabilecek risk faktörlerini belirlemeye ve kaç haftalık gebe olduğunuzu saptamaya odaklanacaksınız.
Hazırlanmak Doktorunuz, bu ilk randevuda, kronik hastalıklarınız ve geçmiş gebeliklerinizde yaşamış olabileceğiniz sorunlar da dahil tıbbi geçmişinizi ve şu anki sağlık durumunuzu gözden geçirecektir.

İlk randevudan önce âdet döneminiz, hangi doğum kontrol yöntemini kullandığınız, ailenizin tıbbi geçmişi, iş çevreniz ve yaşam tarzınız ile ilgili notlar alabilirsiniz. Bazı uzmanlar bu ilk randevunun başında sizinle baş başa konuşup sonra da partnerinizi içeri alırlar. Bu durum size, gizli tutmak istediğiniz geçmişinize ait sağlık ve sosyal hayatınızla ilgili konuları özel olarak konuşma fırsatı sağlar. Bu ilk randevu aynı zamanda kafanıza takılan sorulan sormak için de bir fırsattır. Aklınıza gelen sorulan not etmek işinizi kolaylaştıracaktır. Randevudan önce kafanızı toplayıp soracaklarınızı hatırlamak daha kolay olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git