Doğumda Tanımadığım İnsanların Yanında Soyunacak mıyım?

Doktorunuzla doğum sürecini konuşurken istediğiniz soruyu sormaktan çekinmeyin ve utanmayın. Örneğin, şu konuları merak ediyor olabilirsiniz:

Tanımadığım insanların yanında soyunmak zorunda kalacak mıyım?
Doğum sancıları çektiğiniz sırada size bakan sağlık ekibi, sürecin nasıl ilerlediğini kontrol etmek için, düzenli aralıklarla vajinal muayene yapacaklardır. Doğumhanede bebek doğduktan sonra muayene etmek üzere bir çocuk doktoru da bulunabilir. Başka kimlerin bulunacağına karar verecek olan sizsiniz. Doğum yaptıran tıbbi personel her gün doğum gördükleri için doğumun karman çorman ama müthiş ortamına alışıktırlar. Bazı üniversite hastanelerinde, doğum yapan anne kabul ettiği sürece tıp öğrencileri doğum olayına gözlemci olarak katılabilir. Tıp öğrencilerinin de profesyoneller olduğunu ve gerekirse doğuma yardımcı ve destek olabileceklerini unutmayın. Onların doğumda bulunması bir avantaj olabilir.

Cinsel organımdaki kıllar tıraş edilecek mi?

Gerek yoktur. Gebe kadınların cinsel organındaki kılları tıraş ederek bebeğin geleceği alanı temizlemek eskiden olağan bir uygulamaydı. Ama şimdi hemen hemen hiç yapılmıyor. Önceden evde tıraş olmanız da gerekmez.

Ya doğum sırasında bağırıp çağırırsam?

Doğum sizin de katılımınızı gerektiren fiziksel bir olaydır. Bu süreçte ıkınma ve homurdanma sesleri çıkarabilirsiniz. Doğum pek sessiz olmaz; bu kadar fiziksel ve duygusal çaba gerektiren bir şeyin sessizlik içinde olup bitmesi beklenemez. Doğum sırasında bağırıp çağırmak son derece normaldir. Doğum yaptıran profesyonel sağlık personeli bunu hiç yadırgamaz.

Bebeğimi dünyaya getirme çabalarım bebeğimin canını acıtır mı?

Doğum sürecinin en zor aşamalarında bebeğiniz sıkışır ve o dar vajinal kanaldan aşağıya doğru itilir. Aynı zamanda annesinin leğen kemiğinin kemikli koridorundan kıvrıla büzüle geçmek durumundadır. Bunun onun canını acıtması olası değildir. Doğumun en yoğun anlarında bebeğin kalbi, yaptığı yolculuğun stresine tepki olarak, belli aralıklarla yavaşlar. Bu beklenen bir şeydir ve herhangi bir tehlikesi yoktur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git