Doğumdan Önce Çocuk Bakımını Planlayın

Çalışan kadınların vereceği en zor kararlardan biri bebek doğduktan sonra ne yapacaklarıdır. Birçok anne adayı gibi siz de işe mi dönmenin yoksa evde oturmanın mı doğru karar olacağı üzerine kafa yoracaksınız. Eğer işe dönerseniz, tam zamanlı mı yoksa yan zamanlı mı çalışmalısınız?
60’lı, 70’li yıllardan önce çocuğa bakmakla yükümlü esas kişinin anneler olduğu düşünülürdü. Ama kadınlar ev dışında çalışmaya başladıktan sonra annelerin evde oturmasının cazibesi ve uygulanabilirliği sorgulanır oldu. Birçok kadın işe döndüğü için, çocuğun bakım sorunu gebelikte yapılacaklar listesinde yerini aldı.

Eğer çocuğunuz doğduktan sonra işe döneceğinizi biliyorsanız, çocuğun ne şekilde bakılacağı sorununu araştırmak için hiçbir zaman çok erken değildir. İşe döneceğinizden emin değilseniz, kararınızı verirken seçeneklerin ne olduğunu araştırmak en doğrusu olur. Şu etmenleri göz önünde bulundurun:

Bütçeniz. Çocuk bakımının maliyetini ve bütçenizi nasıl etkileyeceğini bilin. Eğer çok yüksek bir maliyeti varsa, yaratıcılığınızı kullanın. Siz ya da partneriniz çalışma saatlerinizi ve programınızı ayarlayarak bebeğe bakıcı bulma ihtiyacınızı azaltabilirsiniz.

çocuk bakımı planıBeklentileriniz. Bebeğinizin bakımını üstlenecek kişiyle konuşurken, disiplinden bebek bezine kadar akla gelebilecek her konudaki tercihleriniz ve beklentileriniz konusunda dürüst ve açık olun. Örneğin, hazır bez mi tercih edersiniz yoksa kumaş bez mi? Bez tercih edecek olursanız, bakıcı bunu temin edebilecek mi? Başka neler sizin için özellikle önemlidir?

Ailenizin dinamikleri, Sevdiğiniz bir yakınınız bebeğinize bakmayı teklif ederse, bu teklifi iyi düşünün. İşin içine bir sürü duyguların karışmasına hazırlıklı olun. Yakınınız sizi öğütleriyle bunaltabilir. Böyle bir ayarlamanın aile içi ilişkileri bozmasını istemezsiniz elbette.

Çocuk bakımı seçenekleri Çocuk bakımı ile ilgili çeşitli seçenekler var. Örneğin, bazı büyük şirketler çalışanlarına iş yerinde kreş hizmeti veriyor. Ama çoğu kadın için aşağıdaki seçenekler de var:

Evde bakım. Birisi bebeğinize bakmak üzere evinize gelir. Aranızdaki anlaşmaya bağlı olarak sizinle birlikte de yaşayabilir. Bu kişi bir akraba, dadı ya da au pair olabilir. Au pair kızlar genellikle öğrenci değişim programıyla yabancı ülkelere gidip yatak, yemek ve çoğunlukla az bir maaş karşılığında ev işlerine ve çocuk bakımına yardımcı olan kişilerdir. Bebeğinize evde baktırmanın iyi tarafı bebeğin evden dışarı çıkmaması, ölçütleri sizin belirlemeniz ve daha fazla esneklik sağlıyor olmasıdır. Öte yandan, bir işveren olarak hukuki ve mali yükümlülükleri de vardır.

Ailelerce sağlanan bakım. Birçok kişi küçük gruplar halindeki çocuklara kendi evlerinde bakım hizmeti veriyor. Amerika’daki yasalara göre bu tür evlerin güvenlik ve temizlik standartlarına uyması gerekiyor. Çocuğunuza böyle bir yerde baktırmak, ona başka çocuklarla bir ev ortamında birlikte olma olanağını verdiği gibi, maliyeti de kreşlerden ve eve gelen bakıcılardan daha düşük olduğu için avantajlıdır. Bu tür evlerin hizmet kalitesi birbirinden farklı olduğundan, evi önceden ziyaret etmek ve eski ya da şimdiki müşterilerinden tavsiye almak önemlidir.

Kreşler. Kreşler, çocuk bakımı eğitimi almış personelin çalıştığı organize kurumlardır. Bu bakımevleri, devletin koyduğu standartlara uymakla yükümlüdür. Bebeğinize bu tür yerlerde baktırmanın iyi tarafı, ona sosyalleşme olanağı vermesi, oyuncak ve faaliyet çeşitliliği sağlaması ve yeterli sayıda personel çalıştırmasıdır. Kreşler, hafif bir hastalığı olsa bile, hasta çocuğu kreşe getirmenize izin vermezler ve genelde sizden oldukça dakik olmanızı isterler. Eğer bir kreş düşünüyorsanız, bir bakıcıya kaç çocuk düştüğüne bakın. Eğer bir bakıcı çok sayıda çocuğa bakmak durumundaysa, çocuğunuzla yeterince ilgilenilmeyebilir.

çocuk bakımıKarar verme Bütün seçenekleri gözden geçirin ve soru sormaktan ya da kreşi ikinci hatta üçüncü kez ziyaret etmekten çekinmeyin.
İçinize sinen bakım şeklini bulduktan sonra çocuğunuzun emin ellerde olduğunun bilincinde olarak işinize gönül rahatlığıyla dönebilirsiniz. Genelde anneler bebek doğduktan sonra işe ilk döndüklerinde çocuklarını bıraktıkları için suçluluk duygusuna kapılırlar. Ya da çocukları bakıcılarıyla daha yakın olur diye endişe duyarlar. Ama üzülmeyin, sizin de çocuğunuzla geçirecek zamanınız olacak. Anne-çocuk ve baba-çocuk arasında benzersiz bir bağ vardır ve asla yeri doldurulamaz.

İş ve aile dengesi Annenin çalışmasının çocuğu nasıl etkilediğini değerlendirmek zor, hatta imkânsızdır. Araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlar da farklı farklıdır. Bazı araştırmalara göre çocukluğun ilk dönemlerinde annenin çalışması, çocuğun davranışlarını ve anne-çocuk arasındaki bağı olumsuz etkiliyor. Diğer çocuk uzmanları ise, çocuğun kaliteli bir grup içinde bakım hizmeti almasının, ona akranları ve başka yetişkinlerle etkileşim içinde olabildiği sosyal bir ortam sağladığı görüşündeler. Tüm araştırmaların ve sağduyunun üzerinde birleştiği tek bir şey var; sevgi ve şefkat dolu bir ebeveyn-çocuk ilişkisinin olumlu etkisi. Ana babalığın en etkili öğesi sadece çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanın çokluğu değildir. Evde oturan ana babalar, tüm zamanlarını çocuklarıyla geçirmiyorlar. Bulaşık yıkamak, çamaşır katlamak, ayak işlerine koşmak gibi bir evi idare etmenin gerektirdiği bir sürü iş var. Seçiminiz ne olursa olsun, içinize siniyorsa ve mutluysanız, bu çocuğunuzu da etkileyecektir. Ama yaptığınız seçim içinize sinmemişse ve yaş tahtaya bastığınızı düşünüyorsanız, bu duygular muhtemelen çocuğunuza da geçecektir. Bebeğiniz doğduktan sonra işe dönüp dönmeme konusunda hâlâ kararsızsanız, bazı şeyleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Unutmayın ki vereceğiniz kararın doğrusu veya yanlışı yoktur; sizin için en iyi olanı vardır. Partnerinizle ve bu konuda farklı seçimler yapmış akraba ve dostlarınızla tartışın. Sonra da kendiniz ve aileniz için en doğru kararı alm. Belki de zamanla, koşullar değiştikçe sizin tercihiniz de değişir.

Parasal ihtiyaçlarınız. Bazen ailenin iki yakasını bir araya getirmek için kadınların da çalışması gerekir. Evde oturmak gibi bir seçenek sizin için söz konusu olmayabilir. Para her şey olmayabilir ama ailenizin temel ihtiyaçlarını da karşılamak gerekir. Eğer paraya ihtiyacınız varsa, çocuğunuzdan bir süre uzak kalmak, para konusunda sıkıntı ve stres çekmekten daha iyi olabilir. Partneriniz ya da siz ailenizi geçindirmeye yetecek kadar para kazanıyorsanız, her ikinizin de tüm zamanını eve ve iş arasında bölmeniz gerekmeyebilir. Ama eğer gelir kaybı tahmin ettiğinizden daha fazla sıkıntı yaratıyorsa, yan zamanlı ya da evden yürütebileceğiniz bir iş bulabilirsiniz.

Kariyerinize devam etme arzunuz. Belli bir yere gelmek için çok çalışmış ya da mesleklerine önem veren kadınlar genellikle iş hayatından kolay kolay vazgeçemezler. Evin dışında çalışmanın getirdiği zorlayıcı zihinsel faaliyetleri ve akranlarınızla etkileşim içinde olmayı isteyebilir ve bundan keyif alabilirsiniz. Bu ihtiyaçlarınızı işte karşıladığınız için ev hayatında görevlerinizi yerine getirmeye daha hazırlıklı olabilirsiniz. Eğer işinizde mutluysanız, evinizde de mutlu olursunuz.

Tam zamanlı ebeveyn olma arzunuz. Yukarıdaki durumun tam tersine, işiniz belki de sadece bir iştir sizin için. Ya da belki işinize değer veriyorsunuz ama çocuğunuza bakmak işinize devam etmekten daha önemli. Eğer çocuklarınızla evde oturmayı gerçekten arzu ediyorsanız, yürütüp yürütemeyeceğinize bir bakın bakalım.

Stres yönetme yeteneğiniz. Hem çocuğa bakıp hem de dışarıda çalışmak gibi birkaç tane karpuzu bir koltuğa sığıştırmaya çalışmak enerji ister. Bazıları bu çifte işin yaratacağı stresle rahatlıkla baş ederler. Bazıları da çabalayıp durur. Böyle birden fazla rol ve sorumlulukla nasıl başa çıkacağınızı bir düşünün. Eğer çalışırsanız, çocuklarınızla istediğiniz gibi ilgilenebilecek misiniz? İşteki ve evdeki performansınız düşecek mi? Daha zor günlerde ailenizin ve arkadaşlarınızın desteğini alabilecek misiniz? Mutsuz bir anne, mutsuz bir ev ortamı yaratır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git