Doğum Sonrası Rahim Zarı İltihabı – Enfeksiyonu (Endometrit)

Endometrit: Endometrit, rahim zarının (endometriyum) iltihabı ve enfeksiyonudur. Enfeksiyona neden olan bakteriler başlangıçta rahim zarında ürerler ama zamanla rahim zarının dışına, yumurtalık ve pelvik damarlara yayılabilirler. Endometrit, doğumdan sonra oluşan enfeksiyonların en yaygın olanlarından biridir. Vajinal doğumdan da, sezaryenden de sonra oluşabilir ama sezaryenden sonra daha sık görülür. Uzun süren doğum sancıları veya suyun boşalmasıyla doğumun arasının uzun olması endometriti tetikleyen etmenlerdir. Riski artıran diğer etmenler sigara içmek, diyabet ve obezitedir.

İşaret ve belirtiler:

Enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak değişir. Ateş, rahmin genişlemesi ve hassaslaşması, anormal ve kötü kokulu vajiinal akıntı, karın bölgesinin genelinde rahatsızlık, titreme ve baş ağrısı bu belirtilerden bazılarıdır.
Doğum Sonrası Rahim Zarı İltihabı - Enfeksiyonu (Endometrit)Doktorunuz, hastalığı teşhis etmek için, karnınızın alt bölgesine ve rahme bastırarak hassasiyet olup olmadığına bakar. Eğer bir enfeksiyon şüphesi doğarsa, pelvik muayene, kan ve idrar tahlilleri yapılabilir.

Tedavi Endometrit hastalığı olan kadınlar hastaneye yatırılıp damardan antibiyotik tedavisi görürler. Ağız ve damar yoluyla sıvı verilir. Hafif seyreden vakalar ayakta da tedavi edilebilir. Antibiyotikler, endometrit vakalarının çoğunu temizler. Ancak, tedavi edilmezse, kısırlık ve kronik pelvik ağrı gibi başka ciddi sorunlara yol açabilir. Kendinizde endometrit işaret ve belirtileri fark ederseniz, doktorunuzu arayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git