Gebelikte Yüksek Tansiyon Nasıl Düşürülür?

Gebelikte Yüksek Tansiyon: Tansiyon, akan kanın damarların duvarlarına yaptığı basınçtır. Basınç çok arttığında ortaya çıkan duruma yüksek tansiyon (hipertansiyon) denir.

Gebelikten önce oluşan yüksek tansiyonun birçok sebebi vardır. Genetik faktörler, gıda rejimi ve yaşam tarzının bu hastalıkta rolü olduğu düşünülür ama oluşmasına başka kronik koşulların da katkısı olabilir. Yüksek tansiyonu olan kadınların çoğu sağlıklı bir gebelik geçirebilir. Ancak, bu hastalığın gebelik boyunca yakından gözlemlenmesi ve dikkatle kontrol altında tutulması gerekir. Yüksek tansiyon, belirgin bir şekilde kötüye gidip, anne ve bebek için sorun yaratabilir.

Yüksek tansiyon nasıl tedavi edilir?

Eğer yüksek tansiyon hastasıysanız, hamile kalmaya karar vermeden önce doktorunuza görünmeniz doğru olur. Doktorunuz ilaçlarınızı hamilelikte-yuksek-tansiyongözden geçirecek ve tansiyonunuzun kontrol altında olup olmadığına bakacaktır. Tansiyonu düşüren ilaçların bazılarının gebelik sırasında alınmasında bir sakınca olmamakla birlikte, anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri (ACE) gibi diğer bazı ilaçlar bebeğinize zarar verebilir. Bu nedenle, doktorunuz aldığınız bazı ilaçların türünü veya dozajını değiştirmek isteyebilir. Gebelik sırasında tedavi görmek önemlidir.

Vücut gebeliğe uyum sağlarken tansiyon genellikle değişir. Gebelikten önce mevcut olan yüksek tansiyon gebelik sırasında, özellikle de ilk üç aylık dönemde daha da kötüye gidebilir. Bazı vakalarda ise gebelik, daha önce teşhis konulmamış olan yüksek tansiyonu ortaya çıkarır.

Bebeğin sağlığını ve gelişimini izlemek için, sık sık doktora gidilmesi gerekir ve ceninin gelişimini değerlendirmek ve bebeğin durumunu görmek amacıyla sık sık ultrason tetkiki yapılır. Bazı vakalarda, yüksek tansiyon hastası kadınların, komplikasyonları önlemek için, zamanından önce doğum yapmaları gerekebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git