Gebelikte Astım

Gebelik sadece bebeğe özen gösterilmesiyle sınırlı değildir. Hem gebelik sırasında, hem de sonrasından annenin sağlıklı olmasına da dikkat etmek gerekir. Gebelik öncesinden kalma sağlık sorunları olan annelerin bakımı daha da karmaşıktır. Bu rahatsızlıkların, bebek doğduktan sonra da sorun çıkarma riski yüksektir.

Gebe kalmadan önce sağlık sorunları olan kadınlar, gebelik sırasındaki durumlarına göre, farklı bir bakım görebilirler. Bunun nedeni, gebelikten önce var olan bir sağlık sorununun gebeliğin sonucunu etkileyebilmesidir. Ama işin iyi tarafı, bir doktorun yardım ve tavsiyeleriyle sorunların çoğu, bebeğe ve size zarar vermeden halledilebilir.

Gebelik Döneminde Astım: Astım, ciğerlerin ana hava geçitleri olan bronşların iltihaplanması ve daralmasıdır. Fazla sümük ve balgam üretimi de hava geçitlerinde daralmayı artırabilir. Bu durum ufak tefek hırıltılardan şiddetli nefes alma güçlüğüne kadar birçok belirti gösterebilir. Astım atakları hayati tehlike oluşturabilir ama astım kolaylıkla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Gebelik sırasında doğru bakım ve ilaçlarla sorunlar önlenebilir.

gebelikte-astımAstımın üstesinden gelmek Astımınız gebelik sırasında ne kadar kontrol altında tutulabilirse, sizde ve bebeğinizde yüksek komplikasyon riski olma ihtimali de o kadar düşük olur. Hafif astım vakası olan kadınlar gebelik sırasında fazla sorun yaşamazlar ama şiddetli vakaların daha yakından takip edilmesi gerekir. Ne gibi önlemler alınması gerektiğini doktorunuzla konuşun. Tıp dünyası gebelik sırasında astımı tedavi etmek konusunda bir hayli tecrübelidir. Astım ilaçlarının çoğu hamileler tarafından güvenle kullanılabilir.

Astım, tedavi altına alınmadığı takdirde bebeğinize ve size sorun çıkarabilir. Düşük miktarda oksijen alırsanız, cenine giden oksijen de azalır ki bu da ceninin büyümesinin yavaşlamasıyla ve hatta beyin hasarıyla sonuçlanabilir. Eğer nöbet geçirirseniz, oksijen seviyesini artırmak ve hava geçitlerini açmaya yardımcı olmak için oksijen verme ve astım spreyleri (spreyli ilaçlar) gibi yollara başvurulur.
İşaret ve belirtileri kontrol altında tutmak için, ilaçları söylenildiği şekilde almak önemlidir. Doktorunuz söylemedikçe herhangi bir astım ilacını almayı bırakmayın. Astım, bazı hamilelerde ikinci ve üçüncü üç aylık dönemlerde daha da azar. Doğum süreci sırasında azan astım vakaları da ender olarak görülür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git