Servikal Yetmezlik (Rahim Ağzı Yetmezliği)

SERVİKAL YETMEZLİK (RAHİM AĞZI YETMEZLİĞİ)

Servikal yetmezlik, normal gebelik süresi dolmadan, rahim ağzının incelmesi ve açılmasını tanımlamak için kullanılan tıbbi terimdir. Rahim ağzı, normal gebelikteki gibi rahim kasılmalarına tepki olarak değil de, bağ dokusunun, büyüyen rahmin baskısını kaldıramaması sonucunda incelip açılır.

Servikal yetmezlik, nispeten az görülen bir olgudur. Ancak, özellikle ikinci üç aylık dönemdeki gebelik kayıplarının bazılarının nedenlerindendir. Eğer daha önce rahim ağzı ameliyatı geçirdiyseniz veya rahim ağzınız daha önce yaptığınız bir zor doğumdan dolayı hasar gördüyse ya da doğuştan rahim ağzınızda deformasyon varsa, servikal yetmezlik sorunu yaşama riskiniz daha yüksektir.

servikal yetmezlik

İşaret ve belirtileri Servikal yetmezlik ağrı yapmaz ama düşüğün ve erken doğumun diğer işaret ve belirtilerinin birçoğunu gösterir. Bunların arasında, lekelenme ve kanama, kanlı, koyu kıvamlı ya da mukozamsı vajinal akıntı ve karnın alt bölgesinde hissedilen basınç ve ağırlık sayılabilir.

Tedavi: Servikal yetmezlik işaret ve belirtilerini fark ederseniz, doktorunuzu arayın. Servikal yetmezlik eğer erken yakalanırsa, doktorunuz rahim ağzınızı dikerek kapatabilir. Bu da bebeğinizi kaybetmemenizi sağlar. Serklaj adı verilen bu işlem en başarılı sonuçlan gebeliğin 20. haftasından önce uygulandığı zaman verir. Daha önce servikal yetmezlikten dolayı gebelik kaybı yaşadıysanız, serklaj işlemini, daha sonraki gebeliklerinizde muhtemelen daha erken, aşağı yukan 12 ila 14. haftalar arasında, yani gebelik rayına oturduktan sonra ama rahim ağırlığı, rahim ağzını zorlamaya başlamadan önce yaptıracaksınızdır..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git