Bebeğiniz Doğmadan Onun Doktorunu Bulun

Daha doğmadan önce bebeğinizin doktorunun kim olacağına karar vermek doğru bir yaklaşımdır. Yeni doğmuş bebeğin bakımıyla ilgili aklınıza gelen bütün soruları sorabileceğiniz biri olmalıdır bu kişi. ilk kez ana baba olanların soracağı çok soru vardır doğal olarak. Eğer aklınızda bir doktor îsmi yoksa çocuğu olan arkadaş ve akrabalarınızdan tavsiye alın. Kendi doktorunuz da bu konuda referans verebilecek mükemmel bir kaynaktır.

Kimler bu görevi üstlenebilir? Genelde çocuğa bakmaya yetkili üç tip meslek sahibi vardır: aile doktorları, çocuk doktorları ve çocuk hemşireleri.

Aile doktorları: Aile doktorları, çocuklar da dahil her yaştaki insana bakabilir. Erişkin ve çocuk tıbbı eğitimi almış kişilerdir. Bir aile doktoru, çocuğunuzu bebekliğinden yetişkinliğe kadar takip edebilir. Aile doktorları birçok tıbbi sorunu halledebilir. Ayrıca, eğer ailenizin diğer bireyleri de aynı doktora gidiyorsa, doktorunuz ailenizin genel durumuyla ilgili bilgi sahibi demektir. Eğer güvendiğiniz bir aile doktorunuz varsa, çocuklara bakıp bakmadığını öğrenin.

anne karnında bebekÇocuk doktorları: Çoğu aile çocuklarına bakması için bir çocuk doktorunu tercih eder çünkü onlar çocuk sağlığı ve hastalıkları konusunda uzman kişilerdir. Çocuk doktorları, bebeklikten ergenliğe kadar olan dönemdeki çocukların bakımı konusunda uzmanlaşmışlardır. Temel tıp eğitiminden sonra üç yıl ihtisas yaparlar. Bazı çocuk doktorları alerji, enfeksiyonlu hastalıklar, kardiyoloji ve psikiyatri gibi alt uzmanlık alanlarında ileri eğitim alırlar. Çocuk doktorları, özellikle çocuğunuzun sağlık sorunu ya da özel bir tıbbi bakıma ihtiyacı olduğu durumlarda yararlı olurlar.

Çocuk hemşireleri: Çocuk hemşireleri pediatri ve aile sağlığı gibi tıbbi uzmanlık alanlarında ileri düzeyde eğitim almış ehliyetli kişilerdir. Bu hemşireler, hemşirelik okulunu bitirdikten sonra uzmanlık alanlarıyla ilgili eğitim programlarına devam etmek zorundadırlar. Çocuk hemşireleri bebeklere, çocuklara ve ergenlik çağındaki gençlere bakarlar. Bu hemşirelerin çoğu ilaç yazabilir ve tıbbi tahlil talep edebilir. Doktorlarla ve tıp uzmanlarıyla yakın işbirliği içinde çalışırlar. Göz önünde bulundurulması gereken noktalar. Çocuğunuzun bakımı için hangi profesyonel kişiyi seçmiş olursanız olun, kendinizi onunla rahat hissetmeniz önemlidir. Bebeğiniz doğmadan önce birçok uzmanla tanışmak isteyebilirsiniz.

Araştırmak isteyeceğiniz hususlar şunlar olabilir:

  • Bu uzmanın eğitimi nedir?
  • Hastaya olan davranış ve tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
  • Size verdiği cevaplar tatmin edici miydi?
  • Telefonla ya da randevuyla olsun, kendisine kolay ulaşılabiliyor mu?
  • Eğer belli bir sigortadan faydalanıyorsanız, doktorunuz bu sigorta şirketiyle çalışıyor mu?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git