Gebelikte Depresyon

Gebelikte Depresyon:  Depresyon ciddi bir ruhsal hastalıktır. Yemek yemenize, uyumanıza, başkalarıyla ilişki kurmanıza, kendinize ve yakınlarınıza bakmanıza ve hayattan zevk almanıza engel olabilir. Sevdiğiniz birinin ölümü gibi üzücü bir olayın tetiklediği bir kerelik bir sorun da olabilir, kronik bir hastalık da. Hastalık genellikle kalıtımsaldır. Bu da genetiğin rolü olduğunu gösterir. Uzmanlar, bu genetik hassasiyetle stres gibi çevresel faktörlerin birleşiminin beyin kimyasalların dengesini bozup depresyona neden olduğunu düşünmektedir.

Gebelik depresyonu etkiler. Kadınlar gebelik sırasında birçok değişimler geçirirler. Gebelik, depresyon geçiren bir kadında çok çeşitli duyguları tetikleyerek hastalığın üstesinden gelmesini daha da güçleştirir. Gebelik ve doğum sancılan sırasında sıvı hacmindeki değişimler, anti depresan ilaçların etkinliğini değişikliğe uğratabilir. Aynca, majör depresyon geçmişi olan kadınlarda bu rahatsızlık gebelik sırasında ve sonrasında tekrar tekrar ortaya çıkabilir. Bu durum, özellikle depresyon ilaçlan gebelik sırasında bırakıldığı zaman meydana çıkar. İşin iyi yanı, iyi bir tıbbi tedaviyle depresyon geçiren kadınların birçoğunun gebelikleri normal geçer.

gebelikte depresyonDepresyonla Nasıl Baş Edilir? Gebelik sırasında depresyonun tedavi edilmesi çok önemlidir. Gebelik sırasında depresyona gereken önemi vermezseniz, kendinizin ve bebeğinizin sağlığım riske atmış olursunuz. Gebelik, depresyonu ilerletmez ama çok çeşitli duygulan tetikleyerek depresyonu üstesinden gelinmesi daha da güç hale getirir. Gebelikte tedavi edilmeyen depresyon bebeğin sağlığını da etkiler. Bazı araştırmalar, annedeki depresyon belirtilerini, erken doğum, düşük doğum kilosu ve sınırlı rahim içi gelişmeyle ilişkilendirirler. Doktorunuz, aldığınız ilaca bakıp, başka bir ilaca geçmenizi önerebilir. Bunun nedeni, bazı antidepresanların gebelikte kulllanımının diğerlerine göre daha güvenlir olduğunun düşünülmesidir. Genele bakıldığında, anneleri gebelik sırasında antidepresan kullanan bebeklerde doğum kusuru ve benzeri sorunların ortaya çıkma riskinin çok düşük olduğu görülür. Yine de çok az ilacın gebelikte tam olarak güvenli olduğu kanıtlanmıştır ve bebeklerde görülen sağlık sorunlan, bazı antidepresan türlerine bağlanmıştır.

Bazı doktorlar, antidepresanların dozunun, gebeliğin son üç aylık döneminden doğum sonrasına kadar azaltılarak kesilmesini önerirler. Amaçları yeni doğan bebekteki yoksunluk belirtilerini en aza indirmektir ama bu yöntemin, zararlı etkileri azaltıp azaltmadığı kesin olarak bilinmemektedir. Böyle bir yöntemin yakından takip edilmesi gerekir. Bu yaklaşım, ruh hali ve kaygı sorunlarılarını arttığı lohusalık dönemine giren anneler için pek de güvenli olmayabilir. Antidepresana devam etme veya değiştirme kararını verecek olan doktorunuz ve sizsiniz. Gebelik sırasında depresyonla en iyi şekilde başa çıkabilmek için doktorunuzun tavsiyelerine uyun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git