Miyom Hamilelikte Sorun Yaratır mı?

Miyomlar:

Miyomlar, doğurganlık çağlarında kadınların rahminde sıklıkla görülen iyi huylu urlardır. Rahmin iç ve dış zarında veya kas duvarında görülebilirler. Genellikle büyümeye devam eden tek bir kastan meydana gelirler. Bazıları bir bezelye tanesi kadar küçüktür. Diğerleri bir greyfurt kadar, hatta daha büyük olabilirler. Birçoğu hiçbir belirti vermez ve ancak rutin bir pelvik muayenede ya da doğum öncesi ultrason tetkikinde fark edilir.

Ama anormal, yoğun ve uzun süreli âdet kanaması, karın ve bel ağrısı, cinsel ilişki sırasında ağrı, güçlükle ve daha sık idrara çıkma ve pelvik basınç gibi belirtilerle de ortaya çıkabilirler. Rahatsızlık veren ve kısırlık da dâhil birtakım komplikasyonlara sebep olabilecek miyomları küçültmek ve almak için gebe kalmadan önce ilaç ve cerrahi müdahaleye başvurulması tavsiye edilebilir.

Miyomlar bazen birinci ve ikinci üç aylık dönemlerde düşük riskini ve erken doğum olasılığını artırır. Bazı vakalarda, doğum kanalının miyomönünü tıkayıp doğum sürecini ve doğumu güçleştirebilirler. Miyomlar, ender olarak da olsa, döllenmiş yumurtanın rahim zarına yerleşmesini engelleyip gebe kalmayı güçleştirebilir.

Miyomların üstesinden gelmek

Miyomlar, muhtemelen vücuttaki östrojen seviyelerinin artmasından dolayı, gebelik sırasında büyüyebilirler. Bazen daha büyük olan miyomlar kanama yapar ve bu da leğen kemiği bölgesinde ve karında ağrıya neden olur. Bu tür bir ağrınız veya kanamanız olursa, derhal doktorunuzu arayın. Miyomlar ağrı yapıyorsa, ilaçla tedavi edilebilirler. Gebelik sırasında miyomlar ameliyat edilmez çünkü ameliyat erken doğuma veya aşırı kan kaybına yol açabilir. Miyomu olan kadınların gebeliklerinin büyük bir çoğunluğu çok az sorunlu ve hatta hiç sorunsuz olur. Cenin, miyomların yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak, doğum süreci sırasında anormal bir pozisyonda olabilir. Bu da sezaryen ameliyatı gereğini doğurabilir. Sezaryen sırasında miyomların alınması, kanama riskinden dolayı, genellikle sakıncalı görülür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git