Gebelikte Bağırsak Hastalığı ( İltihabi Bağırsak Hastalığı) İBH

Gebelikte Bağırsak Hastalığı: İltihabi bağırsak hastalığı (İBH), sindirim sisteminin kronik iltihabına verilen addır. Ülseratif kolit ve Crohn hastalığı, İBH’nin en yaygın iki türüdür. Her ikisi de tekrarlayan ateş, ishal, rektal kanama ve karın ağrısı belirtileriyle ortaya çıkar. İBH’nin sebebi tam olarak bilinmemektedir. Kalıtım, çevre ve bağışıklık sisteminin rolü olduğu düşünülmektedir.

Ne ülseratif kolitin, ne de Crohn hastalığının çaresi vardır ama ilaç ve başka tedavi uygulamaları mevcuttur. İBH belirtileri gebelik sırasında ortaya çıkabilir ama teşhis genellikle gebelikten önce konabilir.

Kiloları ve beslenme durumları İBH’den etkilenen kadınların gebe kalması ya da sağlıklı bir gebelik geçirmesi güç olabilir. Crohn hastalığı olan kadınların prematüre doğum yapma riski yüksektir. Ancak, eğer hastalığınız gebelik öncesinde ve sırasında kontrol altına alınabilirse, sağlıklı bir gebelik geçirme ve zamanında doğum yapma şansınız çok daha artar.

gebelikte bağırsak hastalıklarıİBH’nin üstesinden gelmek İltihabi bağırsak hastalığınız varsa gebelik, tedavinizi önemli ölçüde etkilemez. İBH tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçların çoğu cenine zarar vermez. Hastalığınızın iyiye gitmesi, hem sizin hem de bebeğin yararına olacağından ilacın cenine olan etkisiyle ilgili kaygılar arka planda kalır.

Ancak, belirli İBH vakalarında kullanılan bağışıklık sistemini baskılayan birtakım ilaçlar, cenine zarar verebilir. Eğer bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız, doktorunuzla konuşun. Özellikle de gebeliğin ilk üç aylık döneminde ishal tedavisinde kullanılan ilaçları alıyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Crohn hastalığınız varsa ve gebelikten önce faal değil ise, muhtemelen gebeliğiniz süresince de öyle kalacaktır. Ama eğer faal ise, gebelik sırasında da aktif kalacak, hatta daha da kötüye gidecektir. Ülseratif kolit hastalığında ise, hastalığın gerileme (remisyon) döneminde gebe kalan kadınların üçte birinin hastalığı tekrardan azacaktır. Gebe kaldığınızda kolit aktif ise, gebelik döneminde de aktif olacak, hatta daha da kötüye gidecektir.

Eğer gebelik sırasında IBD için teşhise yönelik test yapmak gerekirse, yapılacak işlemlerin gebelik açısından hiçbir sakıncası yoktur. Cenin açısından riskini asgariye indirmek için ilave önlemler almak gerekebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git