Çocuğumun Boyu Çok Kısa Kilosu Düşük İştahı Yok Ne Yapmalıyım Çözümü Nedir?

Soru: Merhaba arkadaşlar benim 06 ağustos 2011 doğumlu kızım var. Boyu 104 cm kilosu 15 her yere götürdüm. Çocuk doktoruna götürdüm. Prakten balık yağı b 12 ampul devit 3 ampul zinco her şey kullandım tahlilleri hormon guatr testleri temiz çıktı, ultrason temiz çıktı. Ama kızım yemez bunu biliyorum çok seçici iştahsız. Kızım gibi sorunu olan anne babalar var mı ? neler yaptınız ve bana önereceğiniz beslenme var mı ?yardımcı olur musunuz lütfen.

Zennube.Com Üyelerinin Cevabı:

  • Tülay: Sarımsak at ona 2 günlük yemek yap kabak çekirdeğini toz haline getir kabuğuyla ama sabahları sütle içir boy uzatıyor. Gece yatmadan yoğurtlu muz yedir. Sarımsakla muz güzel kilo yapıyor günde 4 öğün 2 çorba kasesi yemek yarım olarak yap ne yendiğini bilirsin en azından. Can’ım ölçülü ver yani bir tutamdan az ekmek yemeklerinin yanında olsun. Dikkat et bunlara saatti saatine yerse alır da boyu da uzar kolay gelsin ?yemiyorsa işin zor.
  • Dilay: Çok teşekkürler sarımsak atarak nasıl onu anlamadım normal sarımsaklı yemek yaparım öylemi ?
  • Tülay: Aynen 4 tane at bir yemeğine iştah açıyor bebeklerde.


  • Özge: Benim oğlum 2011 kasım doğumlu 15.500 gr 104 cm boyu çok güzel yemek yiyor ama zayıf ve kısa endokrinolojiye bile gittik tahlilleri temiz çıkıyor.
  • Dilay: Teşekkürler. Çocuk doktoru bana da dedi endokrine götüreceksin diye biz her testi yaptırıp temiz çıkıp bir de iştah olmayınca.
  • Özge: Bana doktor kilosunun yaşıtlarına göre az ama boyuna göre normal olduğunu boyunun kısa olduğunu söyledi. Kemik ölçümü yapıldı gerçekten yaşına göre geriydi ama endokrinoloji doktoru geri olmasının bir avantaj olduğunu bu çocuğun boyunun daha uzayacağını söyledi. Hormon testi yapmayı bile gerekli görmüyorum dedi.

Derya: Sağlığı yerindeyse hiç dert etme benim oğlum 2010 16 kilo zayıf ama sağlıklı düşünmeyin o kadar.


Serap: Aynı 2010 16 kilo ve yapmadığım götürmediğim yer kalmadı maalesef yemiyor.


Sevim: İştah açıcı şuruplar kullanabilirsiniz ama sağlığı yerindeyse gerek yok benim kızımda yemek yemezdi şimdi de maşallahı var.


  • Miyesser: Bal polen arı sütü karışımı yaptırın. Atarlar yapıyor sabah akşam yedirin ilaç gibi hem bağışıklık güçleniyor hem iştah açıyor.
  • Dilay: Yaptırdım kullandım kızlar için hormon bozukluğu yaparmış fazlası faydası olmadı teşekkürler.

Sevil: Fazla kafana takma alır kilosunu tahlilleri de temizmiş sağlıklı ise sorun etme bayağı vitaminler içirmişsin benim. Oğlumda zayıftı bende ona nutrigenin üzüm çekirdeği şurubunu verdim bir hafta bilemedin on gün sekiz yaşındayken şimdi 11 yaşında ve çok kilolu simdi daha çok üzülüyorum 11 yaşında 47 kilo iştahı da yerinde.


Hatice: Bütün tahlilleri yaptırmışsınız gayet sağlıklı kendini ve çocuğunu üzme lütfen. Ben az yemek yemenin insan sağlığı için daha iyi olduğunu öğrendikten sonra artık çocuklarımı zorlamıyorum.


Elif: Keçi boynuzu pekmezi ya da özü iştah açıyor boyda güzel uzatıyor diye biliyorum canım benimkinin de kilosu az ise yarıyor mu bilemedim ama boyu güzel uzatıyor hemde bağışıklık güçlendirici.


  • Müjgan: Çocuk endokrin bölümüne götürdünüz mü orada gelişimine detaylı bakılıyor.
  • Dilay: Konya Meram tıpta tahliller yapıldı endokrine götürün bir şeysi yok kilo engeli olacak dediler. Bende götürmedim yemiyor çünkü yemeği dayak yer gibi zorla yer.

Nil: Sağlığı,sıhhati,enerjisi yerindeyse maşallah sübhanallah de gitsin çocuk bu benimki de 2011 haziran 7 doğumlu 17 kilo 115 cm dal gibi ama Rabbime şükürler olsun ki sağlıklı,sıhhatli,enerjili bir çocuk bizimki de hiç yemez ama açıldığı zaman kendini doyuracak kadar yiyor herhalde endişe etmek yersiz bence.


Kübra: Mutlaka bir çocuk endokrinine görünün. Bu konuda sıkıntı yasayan tüm anne babalar bu konuda temkinli davranmalı. Bilmediğiniz bir sıkıntısı olabilir çocuğunuzun ve bunu ancak bir çocuk endokrini araştırır çocuk doktoru değil. Nacizane tavsiyem bu yöndedir ihmal etmeyin mutlaka bir çocuk endokrinine görünün


Özlem: Bizde öyleydik çok az yer ve hemen hasta olurdu çocuğunuzun beslenme alışkanlığını değiştirin özel doktora gittim bunun için sabah kahvaltısını getirin yerse yesin yemezse beş saat donra öğleyin yemeğini meyvesini tatlısını yediği kadar yemezse sen bilirsin ta akşam yiyeceksin deyin ve hiç bir şey vermeyin akşam da aynı beş veya altı saatte bir veriyorum yemek meyve ve tatlı verdim öğle alıştı birde nutrigen üzüm ekspresi vitamin şurup alın direnin Benim oğlum iki buçuk gün aç kaldı sonra yemeye başladı.


Nagihan: Benim kızımda aynen yemez zayıftı. 3 aydır Gano Excel çikolata kullanıyorum. Tamamen bitkisel. Hem iştahını açıyor. Hem bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Pek hastalanmadan kışı geçirdik . Çok şükür. Hemde dikkatini toplamasına yardımcı oluyor. Herkese tavsiye ederim.


Dilay: Aslında işin doğrusu ben de anne olarak zayıfım 27 yaşım da 2 çocuk annesiyim 40 kilo idim çocukluğum dan bu yana kullanmadığım şey kalmadı alamadım en son diyetisyene gittim ve verdiği diyetle 55 kilo ya geldim 2 ay içinde doktor ideal kilon dedi durdum aslında sadece yeme ile olacak bir şey doktor anne babaya çeker diyor ama alakası yok ben yemediğimi fark ettim benim kızım yemiyor iştahsız aşırı şekilde.Artık buradaki yorumlara bakarak kendi haline bırakacağım yapacak bir şey yok sağlığı yerinde şükür.


Sinem: Paça çorbası yapın ev yapımı yoğurt yedirin ve yatmadan evvel süt içsin saat 12 den evvel uyusun.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git