7 ve 12 Yaşındaki Çocuklarım Neden Altlarını Islatıyor Kaçırıyor

Üyelerimizden Nisan Hanım aşağıdaki soruyu takipçilerimize sormamızı rica etmiş. Bakalım üyelerimiz nasıl cevap verecek:

Soru: Merhaba ben gruba yeni katıldım benim de bir sorum olacak benim kızım 7 yaşında ablamın kızı da 12 yaşında gece altlarını bağlıyoruz maalesef ? ? 🙁 bir bilgisi olan varsa bilgilendirir misiniz şimdiden teşekkür ederim.

Zennube.Com Üyelerinin Cevabı:

Müzeyyen: Yaşları çok büyük bu sorun için mutlaka doktora götürün.


Zeynep: Arkadaşım doktora götür benim arkadaşın kızı da kocaman olmasına rağmen gece yatağa yapıyordu. Doktor hap verdi her gece bir iki ay içti sonrada yapmayı kestiler.


Neriman: Hiç doktora götürmediniz mi ?


Pınar: Böbreklerde sorun olduğu zaman altına kaçırma olabilir doktora götürün mutlaka.


Nisan: Yeğenim gitti gittiği halde bir faydası olmadı. Bende kızımı götürmeye korkuyorum hap veriyorlarmış içirmek istemiyorum kızıma.


Aysel: Benim çocuklarımda liseye gidene kadar yaptılar doktora götürdüm hiç bir sorun çıkmadı irsi yani aileden geliyorsa hiç bir şey yapamayız dedi.


 • Seda: İlacı yeğenim 1 ay kullandı ve düzeldi.Doktora gidin.
 • Nisan: Ablam götürdü ben götürmedim korkuyorum ama en yakın zamanda götürmeyi düşünüyorum.

 • Işın: Genetikte var mı?
 • Nisan: Yeğenim genetik halası da öyleymiş ama benim kızımın yok.
 • Işın: Kızınız için internetten araştırın sebepler için,yoksa doktor derim ama geçte olsa bırakıyorlar zamanla üzmeyin canınızı yeğeninizin ki normal genetikmiş hala ne zaman bırakmışsa o zaman bırakır.

Seda: Gece yatacağına yakın sıvı vermeyin.Uyuduktan 1 saat 1.5 saat sonra wc ye götürüyorum.Kızım da asla uyanmıyor kendisi.


Zeynep: Psikolojik olabilir çocuğun ev ortamında yada okulda arkadaş çevresinde bir sıkıntısı vardır yada evde eğer huzursuzluk varsa bu çocukları etkiliyor benim iki yeğenimde öyleydi ev huzursuzdu sonra anne baba ayrıldı bir müddet yine devam etti. Bu durumlarda dikkat edin çocuğun içinde yaşadığı bir sorun sıkıntı olabilir.


Faize: Doktor tavsiyesiyle bir arkadaşım bir hafta süreyle bir liste hazırladı. Altına ıslattığı güne üzgün ıslatmadığı günlere gülen stickerlar dan yapıştırdı ve gülen yüz fazlaydı haftanın sonunda ödüllendirme yaptı. Ondan sonra da bir daha altına ıslatmadı çocuk 7 yaşında.


Hanife: Kardeşim doktora götürdü öyle kurtuldu. Arkadaşım akşam olunca çok su verme.


 • Havva: Altını bezlemeyi aksam yatacağına yakın bir şey içirmeyin doktor ilaç vermez doktor diyeceği de aynı benim oğlumda geçen seneye kadar aynıydı ve şimdi gece bile kalkmıyor kup kuru.
 • Nisan: Bez takmadığınız için mi artık yapmıyor ?
 • Havva: Hayır hiç bez takmadım ona güveniyorlar altına muşamba yada hasta bezi serin ben çise alıştırırken bezi bıraktım.Akşam suyu ya da başka içecek fazla kaçırırsa işer ama süt içirin su çok isterse yarımdan az içirin.

Aysel: Bende doktora götürdüm ama bir faydası olmadı otururken televizyon izlerken oyun oynarken kaçırıyor ama gecesi yok.Doktor psikolojik dedi benimki 8 yaşında okulda ıslak geliyor.


Sevgi: Ergenlik çağına kadar sürer benim kardeşlerimde öyleydi.


Hatice: Benim kızımda 7 yaşında altını ıslatıyordu doktora götürdüm. Altını bağladığınız sürece ıslatır dedi artık bağlamıyorum gecede bir defa kaldırıyorum çok şükür atlattık.


 • Pınar: Saksağan kuşu yedirin geçiyor kendimden bilirim.
 • Nisan: Kuş mu yediniz?
 • Pınar: Evet saksağan kuşu siyah beyaz kuyruğu uzun olan onu bir sefer yedim geçti.

Leman: İşte bizlerin sorunu bu çocuklara yanlış zamanda sıvı veriyoruz yatmadan iki saat önce suyu vermeyeceğiz ve iki saat sonrada wc götürülecek bakın gece hiç çiş yapmayacak göreceksiniz böylece bu sıkıntıdan kurtulacaksınız.


Mehtap: Mesanesinde bir sıkıntı olabilir bir nefroloji bölümüne götürmenizi öneririm.


Hümeyra: Küçük kas motor becerileri gelişmediği için tuvaletini tutamıyor olabilir yada hissetmiyor bence kesin ve kesin bir hekime gidin çok geç kalmadan daha çocukken önlemini alın.


Emine: Fiziksel muayenesinde bir sorun görünmüyorsa lütfen çocukla çalışan bir uzmana götürün. Kalıtsallık cevap değildir. Bu yaşlara kadar alt ıslatma olmamalı. Çocuklar psikolojik olarak da olumsuz etkilenir . Sizin içinde sürecin uzaması zorluğu ve sorunları arttırır.


Aydan: Siz bir çizelge hazırlayın ne zaman çiş yapıyor hangi durumda çiş yapıyor ama bezlemeyin sakın yüzüne vurmayın çiş yaptığı zaman gece yatmadan önce aktarda satılan damla sakız var bir tane çiğnettirin ve yutsun inanın kesilir. Bana da dua edersiniz tuvalette çişini birden yapmasın yapsın tutsun yapsın tutsun idrar makasının çalışması için inşallah işe yarar bizde yaradı.


Zerrin: Benim kızım da 6 yaşında saat kuruyorum 1 saat arayla kaldırıyorum çok şükür düzene koydum. Çok zor oluyor uykumu alamıyorum ama olsun yapacak bir şey yok mecbur alışması lazım.


Vesile: Ben kızımı bezden keserken doktoruma danıştım 3 yaşından önce kesme dedi öyle yaptım gündüz akşam hiç bağlamadım hemen alıştı kızım 8 yaşında hiç altını ıslatmadı.


Nafiye: Bağlamayı direk durdurun..altlarına Alez yayın. .uyuduktan iki saat sonra wc ye kaldırın. bir de sabaha karşı kaldırın. Gecede iki kez kaldırın.Uyandırmak için burnuna ve yanaklarına dokunarak uyandırın sevgiyle..her gece böyle yapın. .mutlaka alışacaklardır..hatta alışıp kendi kendilerine de kalkacaklardır. .


Pınar: Nisan hanım size tavsiyem hemen bir çocuk nefroloji doktoruna götürün derim. Çünkü altta yatan önemli sorun olabilir benim kızım öyle olduğu için hemen götürün tıp adıyla vur denilen bir rahatsızlık bulundu yani böbreklere idrar geri gidiyor kaçan diyorlar 2 adıyla benim kızımda sürekli altına yapıyordu ve ana sınıfına giderken geceleri bez tutmak zorunda kalıyorduk sonra dahiliye doktoruna  götürdüm altını ıslattığını söyleyince hemen böbrek film çekildi ve o filmde böbreklerde leke ve çalışmasının yavaş olduğu çıktı ve biz 9 yıldır hastanelerdeyiz hala daha devam ediyoruz hiç beklemeyin derim hemen götürün sizi korkutmak istemem ama çok önemli bir durum ve bizim geç kalınmış dendi umarım götürürsünüz ve sonucunuz temiz çıkar çok zor bir hastalık inanın başka doktorlar bilemez mutlaka çocuk nefrolojisine götürün hiç bir şey kaybetmezsiniz inanın benim kızım 9 yıldır ilaç içiyor ve girmediği cihaz kalmadı ve çok sık yatıyoruz hastanede erken olması çok önemli 3 ay önce 2 ay yattık gene hiç çıkmadan idrar yolu enfeksiyonundan böbrekte apse oldu çok kritik bir süreçten geçtik onun için götürün derim….

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git