Çocuklarda internet bağımlılığı!

cocuklarda bağımlılık

Çoğunlukla bağımlılık dediğimiz zaman herkesin aklına sığara, madde ve alkol bağımlılığı geldiği oldukça üzücü. En az bunlar kadar tehlikeli olabilecek hatta tüm bu bağımlılıkları cazip gösterebilecek interneti belki de en zor bırakılan ve en tehlikeli bağımlılık diyebilirim. Üstelik maddi gücü ne olursa olsun günümüz de hemen hemen her evde bulunuyor diyebiliriz. Şahsen aile içinde ve kendi çocuğumda yaşadığım bu sorunu sizlerinde yaşamaması için veya yaşayan anne babalar için oldukça faydalı bir yazı hazırladım.

Teknolojinin doğru kullanmayı bilemeyen ebeveynler varken çocukların teknolojiyi en doğru şekilde kullanmasını istemek oldukça gülünç olsa gerek. Özellikle duygu ve davranışlarında olumsuzluklara neden olan i mutlaka ailenin denetimi şarttır. Teknolojik aletlerin okula performans açısından yararı ve aile ve arkadaşları içinde ilişkilerini ne kadar etkilediği belirlenmelidir.
Eğer bilinçli bir ebeveynseniz çocuğunuzun internette ne kadar vakit harçadığını, ayda , günde, haftada kaç saat bilgisayar başında geçirdiği ev bunun ne kadarının bilgilenmek adına olduğunu, hatta internet sitelerinde en çok hangi sitelere girdiği ve kimler ile diyalog kurduğuna takip etmelisiniz. Kısa çocuklarınızın vaktinin ne kadarını internette geçirdiği ve ne kadar verimli kullandığı konusu oldukça önemlidir. Sadece çocukların bu alışkanlıklarını takip edip kısıtlama getirmek ne kadar doğru tartışılır. Çünkü bilinçli anne ve babalar bilir ki çocuklarınızın ilk örnek alacağı kişiler ebeveynleridir. Örneğin bilgisayar başında büyük bir kısmını geçiren anne ve babalar çocuklar için ciddi bir tehlikedir. Eğer çocuğunuz internete bağımlından şüpheleniyorsanız mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Çocuğunuzun bilgisayar bağımlısı olduğu nasıl anlarsınızİnternet bağımlısı olduğunu düşündüğünüz çocuklar için neler yapmalısınız?
Profesyonel bir yardım almanız konusuna değinmiştik. Öncelikle kesinlikle internete temelden bir yasak getirmek yapabileceğiniz en büyük hata olacaktır. Yapmanız gereken çocuğunuzun internet üzerinde ne kadar zaman geçirebileceği, internette hangi sitelere girebileceği ve internetin yarar ve zararları iyice anlatılmalıdır. Genellikle ebeveynlere önerilen bilgisayarın evin en çok kullanılan mekanda kullanılmasıdır ki bunun amacı çocuğunuzun hangi sitelere girdiği bilgisayar başında ne kadar harcadığı konusuna rahatça takip edebilirsiniz. Özellikle çevrim içi oynanan oyunlarda ki kısıtlama oldukça önemlidir. Sadece internet ile ilgili takipler ve kısıtlamalar bu bağımlılık için yeterli değildir. Aynı zamanda çocuğunuzun sosyal etkinliklere ve sosyalleşmesine destek olmalısınız.

Çocukların bağımlılığının nedenleri  nelerdirÇocukların bağımlılığının nedenleri nelerdir?
Anne babalar bilir ki çocuklar psikkoljik nedenler başta olmak üzere ailenin ilgisizliği, sosyalleşme sorunu ve sorunlarından kaçmak için bu sanal dünya ya aşırı ilgi gösterebilirler. Özellikle sanal ortamın kendilerini daha iyi ifade etmesini sağlaması ve iletişimde rahatlık en önemlisi de olmak istedikleri kişi olabilme imkanları bu bağımlılığı desteklemektedir.
Çocuğunuzun bilgisayar bağımlısı olduğu nasıl anlarsınız?

1- Çocuğunuz oyunlardan çok bahsediyor ve hep bilgisayar oyunu oynamak istiyorsa
2- Sırf oyun oynamak ve internete girmek için yalan söylüyorsa
3- Oyun oynarken ve interneteyken zamanı kavramını yitiriyorsa
4- Dersleri kötüye gidiyor ve okula gitmek istemiyorsa
5- İnternet ve bilgisayar olmadığında kendini kötü hissediyor ve boşluk yaşıyorsa
6- Toplamada haftada 28 saatin üstünde internette ve bilgisayar da vakit geçiriyorsa
5- Yemek saatlerinde sofraya oturmak yerine pc başında geçiriyorsa, hatta yemek bile yemeği unutuyorsa ciddi bir bağımlılık söz konusu olabilir.

Evet sevgili ebeveynler çağımızın hastalığı internet bağımlılığı ile ilgili kısa yazımız umarım sizde benim gibi bilgilendirmiştir diyerek sağlıklı ve bağımlılıklardan uzak bir hayat diliyorum…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git