Kemik Erimesi Osteoporoz Nedir?

“osteoporoz”

Evet sevgili bayanlar, özellikle belli bir yaşın üstünde ki kadınlar da görülen ve halk lisanı ile kemik ermemesi “osteoporoz” bugün siziler için hazırladığım konumunun başlığı. Bir yaş ortalaması vermem gerekirse bayanlar da elli yaşın üstünde görülme sıklığında ciddi bir artış görülmekle beraber, bayanların bu yaştan sonra yaşam standartlarını düşürdüğünü söylemek mümkün. Kemik erimesi menopoz dan sonra çok daha ciddi bir sağlık sorunu meydana getiriyor. Bayanların bu hastalık ile ilgili bilgisi maalesef ki oldukça az ,işte bu sebepten dolayı sizler için “osteoporoz” hakkında bilmeniz gerekenleri bir araya topladım. Dilerseniz sözü uzatmadan kemik erimesi “osteoporoz” ile ilgili yazımıza geçelim.

Kemik erimesini “osteoporoz” nedir?
İskelet sisteminin bozukluğuna neden olan ve kemiklerin erimesi ile kırıklara sebep olan bu hastalık, özellikle bayanların sağlığında ciddi sorunlar yaratmaktadır. Ayrıca “osteoporoz” da ağrılarda mevcut olup , kemik erimesine bağlı kırıklar genellikle bilek, omurga ve özellikle kalça bölgesinde oldukça fazla görülmektedir. Üstelik bu kırıkların oluşması için şiddetli bir darbe değil sadece ufak bir çarpma ve düşmede kırıkların yaşanmasına sebep olabilir. Uzun vadede hastaların boylarında kısalmada meydana geldiği de görülmektedir.En kötüsü de osteoporoz ‘ un kamburlaşmaya sebep olmasıdır ki bu bayanlar için oldukça zor bir durum olsa gerek.
Uzmanlar genellikle aile içinde veya akrabalarda görülen kemik erimesi “osteoporoz” un genetik faktörlerinin de önemine değinmiştir.

Kemik erimesiKemik erimesi “osteoporoz” hatalığı risk gurupları nelerdir?
– Özellikle kadınlar osteoporoz da büyük risk taşır. Kısaca kadın olmak başlı başına risktir bayanla….
–  Menopoza girmiş veya erken giren bayanlar.
–  Erkelerde testosteron azalma meydana gelenler.
–  Hareketsiz ve ailesinde kemik erimesi olan kişiler.
–  Alkol, sigara gibi bağımlıkları olan kişiler
–  Özellikle D Vitamin eksikliği
–  Minyon ve kısa boylular
– Tiroit ve kanser ilaçları kullananlar

Kemik erimesi “osteoporoz” nasıl önlenir?
Kemik erimesinin maalesef ki günlük hayatta olumsuz etkilerinin yanında sosyal olarak da bayanları kısıtlayan bir hastalıktır. Peki kemik erimesi için bayanlara önerilen tavsiyeler nelerdir?Öncelikle D vitamini ve kalsiyum, çinko, fosfor, fluorid kemik oluşumu için oldukça önemlidir. Ayrıca protein, sebze , meyve tüketimi de her hastalık gibi b hastalık içinde oldukça önemlidir.
Yeterli miktarda protein, meyve ve sebze tüketin. Kısacası bayanlar bol süt ve süt ürünleri ile birlikte bol bol sebze ve meyve yemeği ihmal etmeyin. Ayrıca güneş ışığı da kemik erimesi için oldukça faydalıdır. Günlük yirmi beş dakikanızı mutlaka güneşlenmeye ayırmakla birlikte yürüyüş ve egzersizi de ihmal etmemelisiniz sevgili bayanlar…

kemik erimesi tedavisiKemik erimesi için ne tür bir tedavi uygulanır?
Öncelikle Östrojen Tedavisi uygulana biliri eğer bu tedavi hasta için sakıncalı ise ilaç tedavisi yapılmaktadır.
Evet bayanlar sağlığınız için bilinçli olmalı ve yaşlılıkta özellikle bayanların bu hastalıkla mücadele etmesi oldukça zor olduğu için iş işten geçmeden önleminizi alın ve sağlığınızın her şey den çok daha önemli olduğunu unutmayın . Hoş çakalın…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git