Kadına Yönelik Şiddet Nedir? Şiddet Türleri Nelerdir?

kadına şiddet

Kadına uygulanan şiddet bence bütün topluma uygulanan şiddettir. Bir kadın toplumun temel parçası olduğu için geleceğin bireylerin yetişmesini sağlayan en değerli parçada ki problemler geleceğimizi tehlike altına almaktan başka bir şey olamaz.Aslında kadına şiddet daha doğmadan başlıyor. Anne karnındayken bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi ve cinsiyet faktörünün kız bebek daha doğmadan üstünde baskısı şiddetin ta kendisi olsa gerek. Kısaca bayanlar anne karınında ayrımcılık ve şiddete maruz kalmak gerçekten çok acı bir gerçek olsa gerek.  Maalesef ki bu daha başlangıç bunu birçok şiddet türleri takip ediyor.

Duygusal şiddet şiddetKadın Hakları savunucusu KİHP  göre şiddet çeşitleri nelerdir?
1- Duygusal şiddet ki bu bence kadınlar için en zor ispat edilen şiddet türüdür. Örneğin fiziksel şiddet sonucunu değil birdoktor çıplak gözle herkes görebilir, fakat duygusal şiddet çok daha zor ispat edilir. Bu şiddet türünü daha açık ifadeetmek için kısaca kadının özgüvenini sarsacak küçümsemeler, aşamaların tümünü diyebiliriz ki bu şekilde davranılan kadın ne yazık ki kendini hem aşağılık hem de ruh hastası görmesine neden olur.En kötüsü de kadın b olumsuz davranışlar içinde güven duygusunu kaybeder.

2- Fiziksel şiddet: Kadınların ülkemizde oldukça fazla gördüğü bu şiddet türü olan fiziksel şiddet özetlersek bedeniinciten insan vücuduna zarar veren, tekme, yumruk, dayak, ve silah ile yapılan saldırırlara denir.

3- Cinsel Şiddet: Tecavüzden başka anlamı olmayan ve kadını cinselliğe zorlamak. Cinsel şiddetin genellikle az gelişmişülkelerde oldukça fazla gözükmesinin bir sebebi de toplumun kadınlara vermiş olduğu bir nevi sorumluluk ve mecburiyethissidir.

4- Ekonomik şiddet: Ülkemizde kadınlar maalesef ki ekonomik şiddete fazlaca maruz kalıyor. Ekonomik şiddeti kısacaözetlemek gerekirse paranın kadın üzerinde bir kontrol aracı olarak kullanılmasıdır yada kadının kazancı, varlığı, malı elinden almaktır. Bazen de ekonomik şiddet çalışmayın erkeğin kadının gelirine el koymasıdır ki bu ülkemizde oldukça fazla olan bir ekonomik şiddet türüdür.

5-İzole etmek: Kadının özgürlüğüne kısıtlama getirmek yani aile ve arkadaş gibi sosyal özgürlüğüne engel olmak.

6- Tehdit etmek: Başta maalesef ki ölümle tehdit olmak üzere intihar,dayak, terk edilme gibi…

7- Çocuğun kullanılması: Bence en kötü şiddettir ki bu hiçbir şeyden haberi olmayan ve savunmasız çocukların bu şiddete dahil olmasıdır.

kadınlar  ve şiddetŞiddete başvuran erkeklerin özellikleri:
1- Psikolojik hastalıklar en çok da kişilik bozukluğu…
2- Empati yani kişinin kendini karşı taraf da ki kişinin yerine koyabilme yeteneğinin olmamamsı.
3- Kıskançlık
4- Madde bağımlılığı
5- Şiddet ile büyümüş ebeveynler
6- Kendi suçlarını inkar etme yalan söyleme

Evet sevgili bayanlar kadına yönelik şiddet konusuna kısaca değindik. Ülkemizde de büyük bir yara olan ve neredeyse her gün medyada yer alan şiddet ve şiddet sonucunda yaralanan veya ölen kadınlarımız için yeterince tedbir alındığını düşünmesem de son yıllarda açılan kadın sığınma evleri bir nebzede olsa kadınların bu şiddet sonucunda ortada kalmaması adına oldukça sevindirici. Kadınların sığınma evine düşürülmeden önle alınması temennisi ile şiddetsiz ve huzurlu yarınlara umutla bakabilen çocuk ve kadınlar umudu ile hoşçakalın…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git