Alerjiyi nasıl tedavi edebilirim?

Alerjiyi nasıl tedavi edebilirim?

Önce nelere alerjik olduğunuzu saptayın ve mümkünse o maddelerden uzak durun. Alerji tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu antihistaminler ve dekonjestanlar da dahil- genelde gebelikte pek tavsiye edilmez.

Dolu ya da akan bir burunu ve öbür alerji semptomlarını tedavi etmenin en iyi yolu bu kendi kendine tedavi yöntemleridir:

Kromolini deneyin: Kromolin (NasalCrom) iltihaba iyi gelen reçetesiz bir spreydir. Hafif alerjileri tedavide etkilidir ve hafif alerjisi olan gebe kadınlar için iyi bir seçenektir.

alerjiBurun kanallarını temizleyin: Çeyrek çay kaşığı tuzu 1 fincan ılık suyun içinde eritin. Bu karışımı eczaneden alacağınız özel bir şişenin içine koyun ya da uygulamak için lastik bir şırınga kullanın. Başınız aşağıda ve hafif yana doğru olarak lavabonun içine eğilin. Şişeyi ya da enjektörü yukarıda kalan burun deliğinize dayayın, öbürüne de elinizle bastırıp kapalı tutun. Karışım burun kanallarınız yoluyla ağzınıza ulaşacaktır. Tükürüp burnunuzu sümkürün. Başınızı öbür yana yatırıp öbür burun deliğine uygulayın. Bunu günde birkaç kez yapabilirsiniz.

Sıcak sudan ya da nemlendirme aygıtından gelen buharı içinize çekin: Nemlendiricinin bakterilerden arınmış olmasına özen gösterin.
Parmaklarınızla sinüslerinizin üstüne masaj yapın: Bu bazen sinüs konjestiyonunu azaltmaya yarayabilir. Sizdeki belirtiler ciddiyse ve bu önlemler işe yaramadıysa, doktorunuza danışın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git