Ayurveda Nedir ?

Bayanların en dikkatini çeken konulardan biri ile birlikteyiz, Feng shui, çakra, aura gibi konuları can kulağıyla dinliyoruz. Bu gün biraz daha unutulmaya yüz tutmuş bir konu ile Ayurvedanın ne olduğu ne işe yaradığı hakkında bilgi paylaşımı yapacağız. Unutmayın yüz yıllardan bu güne değişmeden ve kaybolmadan her hangi bir şey gelebiliyorsa onun gerçekçi ve faydalı yanları var demektir.

Ayurveda Nedir ?

Ayurveda Dünya Sağlı Teşkilatına göre bilinen en eski ve sistematik tıp bilimidir. Eski dillerden biri olan sanskritçe’den gelen Ayurveda kelimesi aslında iki kelimenin birleşmesinden yani ayur ve veda’dan meydana gelmektedir. Ayur yaşam, veda ise bilim ve sanat anlamına gelmektedir, Böylelikle Ayurvedanın bir yaşam bilimi veya yaşam sanatı olduğunu söylemek mümkündür. Ayurveda Hindistanda tıp fakültelerinde öğretilmektedir, modern tıptaki 6 yıllık eğitim gibi ayurvedanın eğitimi de 6 yıl sürmektedir. Ayurvedanın amacı kişinin fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak tam mutluluk halinin sağlanması ve bunu devam ettirebilmesidir. Ayurvedada temel amaç önce hastalığın oluşmasını beklemek ve sonrasında müdahale etmek değildir, tam aksine kişinin hastalıksız, sağlıklı, mutlu bir uzun yaşam sağlamaktır. Bununla ilgili bir çok yöntem uygulanır, ayurveda eğitimi tıp fakültelerinde verilmektedir.

ayurveda nedirAyurveda Ne İşe Yarar ?

Ayurvedanın amacı insanların fiziksel, psikolojik ve sosyal hayatında tam mutluluğu sağlaması ve bunu devam ettirmesidir. Bunun için ayurveda her şeyden yaralanır, öncelikle svasavrota denilen ayurveda dalı diyebileceğimiz bilim dalıyla kişinin günlük yaşamı düzenlenir. yani bu günlük yaşama nasıl başlayıp nasıl devam edeceği, yiyecek ve içecekler, hangi aromaların kullanılması gerektiği, kıyafet seçimine kadar bir takım tavsiyelerde bulunur. Temel olarak bunlar yapılarak insanın kişisel yapısına göre tavsiyeler vererek sağlıklı kalması sağlanmaya çalışılır.

Ayurveda’da Hastalıklar Nasıl Teşhis Edilir ?

Ayurveda tıp sisteminde çok değişik teşhis yöntemleri kullanılır, Ayurvedik hekim modern tıbbın teşhis yöntemlerini kullanabilir. Ayurvedanın çok özgün teşhis yöntemleri vardır, bunun en bilineni nabız muayenesidir. Hastanın her iki nabzını tutarak, hastalığıyla ilgili hatta psikolojisiyle ilgili fikir sahibi olabilir, veya diline bakarak dış organları hakkında fikir sahibi olabilmektelerdir. Modern tıpta varsayılan hastalıkların olup olmadığı teşhis edilir yani gelecekte bir hastalık olabilir diye bir teşhis koymaz ancak ayurveda da ise olmaya başlayan hastalıklar teşsih edilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git