Çocuğuma Menerjit Aşısı Yaptırmalı mıyım Neden ve Ne zaman Vurulmalı?

Menerjit aşısı, meningokok bakterisinin neden olduğu meningokok enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayan bir aşıdır. Meningokok enfeksiyonları, meningokok bakterisinin neden olduğu bir dizi ciddi hastalığı içerebilir.

Bunlar arasında menenjit (beyin zarlarının iltihabı) ve septisemi (kan zehirlenmesi) yer alır. Meningokok enfeksiyonları genellikle hızlı bir şekilde ilerleyebilir ve ciddi sonuçlara yol açabilir, hatta ölümcül olabilir.

Meningokok aşısı, farklı meningokok bakteri tiplerine karşı koruma sağlayan birkaç farklı aşı türü içerir. Bu aşılar, A, C, W ve Y tipi meningokok bakterilerine karşı etkili olabilir. Bazı ülkelerde, özellikle gençlerde ve genç yetişkinlerde meningokok aşısı rutin bir aşı olarak önerilmektedir.

Meningokok aşısı genellikle çocukluk döneminde ve ergenlik döneminde yapılmaktadır, ancak yetişkinlerde de uygulanabilir. Özellikle risk altındaki kişilere veya seyahat edenlere, özellikle de belirli bölgelere seyahat edenlere, bu aşının yapılması önerilir.

Meningokok aşısı genellikle güvenlidir, ancak bazı insanlar için yan etkiler görülebilir. Bunlar arasında aşı yapılan bölgede hafif kızarıklık, şişlik veya ağrı bulunabilir. Nadir durumlarda daha ciddi reaksiyonlar da meydana gelebilir, ancak genellikle aşı yapıldıktan sonra hemen ortaya çıkar ve tedavi edilebilir.

Meningokok aşısı hakkında daha fazla bilgi almak için bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir. Sağlık durumunuza ve seyahat planlarınıza bağlı olarak hangi tür meningokok aşısının size uygun olduğunu belirlemek için bir doktora danışmanız önerilir.

Soru: Arkadaşlar sağlık ocağındaki hemşiremiz bu aşıyı yaptırmamız gerektiğini fakat kararı bizim vereceğimizi söyledi. Yaptıran var mı oğlum 5 yaşında.

KadinlarSitesi.Com Üyelerinin Cevabı:

Neşe: Bana da söyledi hemşire ama ben yaptırmadım.


Nihal: Menenjit aşısı ücretsiz değil mi ne diye yeni aşılar çıkıyor yine özel vurduruluyor.


Filiz: Devlet yapmıyor ücretli aşı.


Hazal: Ben yaptırdım. İyi ki yaptırmışım diyorum…


 • Aydan: Menectra diye bir asi bu menenjit aşısından farklı. Ben oğluma 9 ve 13 ay olarak 2 doz yaptırdım. Yurt dışından gelenlerden bulaşma ihtimali olan bir virüsmüş. Özel aşı bu isteğe bağlı devlet yapmıyor.
 • Sevinç: Merakımdan soruyorum oğlum 9 aylık dün sağlık ocağına gittim 9 ay aşısı kaldırıldı dedi ve yapmadı sizde 9 ay deyince kafama takıldı şimdi.
 • Aydan: Şu an 13.5 aylık oğlum 9. Ayda başka aşılarda yapıldı karma asi su çiçeği falan yani bu direkt olarak 9 ay aşısı olarak geçmiyor. 2 yaştan küçük bebeklerde yapılacaksa 2 doz 2 yas ve sonrası için tek doz yapılıyor.
 • Sevinç: Doktor bana anlatmıştı kesinlikle yaptır dışarıdan gelenler hastalık bulaşmaması için vs demişti ebede kaldırıldı dedi aşılarının hepsini yaptırmak isterim. Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.
 • Aydan: Aynen ülke durumu malum çok göç alıyoruz. Değişik değişik hastalıklar türedi. Hacdan gelenlerde vs de bulunabiliyormuş. Risk almamak lazım. İyi aksamlar.

Gamze: Ben yaptırdım 2 yaşında.


Büşra: Siz bilirsiniz ama çok önemli bir aşı olsa devlet zaten ücretsiz yapar ben yaptırmadım hiçbir ücretli aşıyı.


Seda: Bana da doktorum tavsiye etti ama daha yaptırmadım kararsızım ?


Kadriye: Ben yaptırdım 2 doz halinde devlet doğurun demeyi biliyor 3,5 tl lik ilacı aşıyı karşılıyor pahalı olan hiç bir şeyi karşılamıyor farkındaysanız o yüzdende aşı takviminde yok.


Seher: İhtiyaç olsa sağlık bakanlığı mutlaka aşı programına dahil ederdi durumunuz yoksa zorlamayın derim.


Esin: Yaptırdım bulaşıcı üstelik tedavisi yok haberiniz olsun.


Çiğdem: Menenjit karma aşılarında var bu menengikok için yapılan bir şey oda böyle bir salgın olmadan yapılmaz ve 40 yas altı menengikok risk grubunda değildir. Genelde 40 yaş ve üzeri hücre yenilenmesi yavaşladığından yapılır bizim ülkemizde kontrolsüz muayenesiz zaten insan alimi olmuyor. Böyle bir salgın olmadıkça gerek yok karma aşıdaki dozlar korumaya yeterli annem hemşire biz yaptırmadık doktorlarda özel yaptırma taraftarı değil içerik bakımından aşının ben yaptırmadım bir salgın olmadıkça yaptırmam siz kendiniz bilirsiniz..


Gizem: Menenjit önemli bir hastalık ve şu an bir bulaşma söz konusu olduğunda sinir sistemini etkileyerek ölüme kadar sonuçlanabiliyor.Bir aşı ile önlenebiliyor ise neden olmasın fakat canlı aşı olduğu için riskte var.


Neriman: Bu da yeni mi çıkmış hiç duymadım su çiçeği aşışı paralı diye biliyorum onu da yaptırmak isteyen vurduruyor çocuğuna o aşıyı.


Melek: Su çiçeği aşısı 2012 doğumlulardan itibaren takvime alındı arkadaşlar devlet karşılıyor artık.


Pelin: İhtiyaç olsa devlet öderdi demeyin Allah aşkına eğer sağlık ocakları ve hastaneler bu aşıyı söylüyorsa önemlidir ben 18 aylıkken yaptırdım bütün ücretlileri de yaptırdım eğer varsa bu aşı önemlidir mesela rota virüsü önemli değil deyip vurdurmayan tüm tanıdıklarımın çocukları zehirli ishal oldu dikkate almak gerekir.


Filiz: Önemli olmasa doktorlar yaptırın demezdi. 2012 den önce su çiçeği de ücretliydi simdi değil. İnşallah bu aşıyı da devlet karşılar.


Burcu: Evet ücretli bir aşı. Oldukça da koruyucu. Yaptırmazsanız bir şey olmayabilir tabii ki. Ama bu nedenle bir kez menenjit etkenine maruz kalırsa oldukça ciddi bir hastalık geçirebilir. Yaptırmanızı öneririm.


Neşe: Benim büyük kızım 2012 li nimenrix yapıldı bir 150 tl almıştık yaptır sağlık bu.


 • Nurcan: Rotavirüsü yaptırmadığıma bin pişmanım bir tane doktora sordum siz hiç ishal olmuyor muydunuz ishal için dedi halbuki o çok başka bir şey bu aşıyı ilk defa duydum önemli olsa devlet yapar demeyin rota önemli devlet yapmıyor su çiçeğini ben kızıma özelde yaptırdım devlet yapmıyordu şimdi yapıyor mu bilmiyorum.
 • Büşra: Peki her yerde fiyatı değişiyor mu ?
 • Nilay: Özel klinikte 170 dediler değişiyor demek ki.

 • Begüm: Bu aşıyı araştırın arkadaşlar zaten bebekliğinden bu yana yapılan aşıların içinde var.Ben gerek duymadım yaptırmadım.Size kalmış zaten Türkiye de de 7 senedir olan bir aşıymış bende söyle düşündüm eğer çok önemli olsaydı bu nasıl ki diğer aşılar annelerimizin zamanından beridir var bu aşıda var olurdu ve ücretsiz olurdu.Ben araştırdım ve gerek duymadım.Tercih sizin.
 • Nilgün: Böyle düşünmeyin bu yıl ülkemizde 3 menenjit karantinası oldu ve 3 çocukta kaybedildi ben hemşireyim ve kesinlikle yapılması gereken bir aşı.
 • Begüm: Herkesin görüşü farklıdır ben araştırdım ve gerek duymadım zaten çocuğumuza bu zamana kadar yaptıklarının içinde az miktarda da olsa bu aşıdan varmış.Ben yaptırmadım başkasını bilemem gerisi onlara kalmış.
 • Nilgün: Siz bilirsiniz tabi ben hemşireyim ve bu işin içinde olduğum için bilgilendirmek istedim tabi ki sizin tercihiniz.

Zeynep: Benim kızım 14 aylıkken yaptırdık doktorumuz yaptırın dedi de 5 yaşa da yaptırın bence.


Feride: Bende 2 doz şeklinde yaptırdım canım birini 11 aylıkken birini de 13 aylıkken yaptıracağım bu ayın 28 inde 2 ciyi vurdurucağım kısmetse.


Çınar: Ben bu aşı hakkında araştırma yaptım bu aşı 12 aylık ile 18 aylık arası bir doz yapılmalıymış ama doktor 15 ayı ile 18 ay yaptırmamızı söyledi nedeni 12 ay ile 15 ay yaptırırsak orta kulak iltihabı olabiliyormuş ağır aşı olduğundan bence sizde bir doktora danışın.


Feride: 3 ,4 çeşit menenjit varmış bunlardan koruyormuş ve hastalansa bile hafif atlatılıyor muş.


Zeynep: Yaptırmanı tavsiye ederim çünkü yabancı çoğaldı ülkemizde solunum yolu ile bulaşıcı hastalık bulaşır yaptır.


Funda: Anne baba siz karar vereceksiniz bize sormanız bile yanlış saptırma desek çocuğunu biz mi koruyacağız Allah aşkına doktor ebeniz hemşireniz ne dediyse bir kerede dinleyin hiç bir şeyin garantisi yok lütfen bu tür şeyleri de sorumlu aramaktansa yaptırın keşke demeyin.Evlat için pahalı mı gelir lütfen bunları kaldırın evlada yapılacak sağlık açısından olan her şeyi danışmayın.


İpek: Menenjit beyin zarlarının iltihaplanması. Ölüm oranı yüksek değil ama hasar bırakma oranı yüksek özellikle geç teşhiste. Ben çocukluğumda geçirdim ve hala hatırlıyorum nasıl kötü olduğumu. Bu yüzden doktor oğluma yaptırmak isteyip istemediğimi sorduğunda hemen yapalım dedim. Menenjit geçirmesi küçücük bir ihtimal dahi olsa benim onu engelleme şansım varsa neden geri çevireyim?


Eda: 5 li karma aşının içinde var bu aşı ama koruyuculuğu çok az olduğu için maddi durumunda sıkıntı olmayanlara tavsiye ederim çok az da olsa Türkiye’de bu hastalık görülüyor . Kendim aile sağlığı merkezinde çalışıyorum ben çocuklarıma yaptırdım.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git