5 Yaşındaki Kızımın Vücudu Çok Kıllı Geçer mi Yoksa Doktora Götürmeli miyim?

Meryem Hanımın Sorusu: Kızımın vücudu çok kıllı 5 yaşında, geçer mi ileride yoksa doktora mı gitmek lazım ?…

Zennube.Com Üyelerinin Cevabı:

 • Betül: Bel kısmında var mı ?
 • Meryem: Var her yerinde var dökülür dediler ama aynı.
 • Betül: Sadece bel kısmında olsaydı spinal bir hastalık olabilir diyecektim.
 • Meryem: Yok tüm vücudu öyle.
 • Gönül: Spinal nasıl bir hastalık Betül Hanım.

Canan: Yeni doğanlar için normal kırkı çıkıncaya kadar da dökülüyor, fakat hem kız hem bu yaşa kadar dökülürdü doktorun görmesi lazım.


Meryem: Hormon bozukluğu mudur yoksa normal bir şey mi bilemedim.Eskiden pek takmıyordum yaşı ilerledikçe endişelenmeye başladım.


Özge: Moralinizi bozmayın diye söylüyorum doğduğumda kulaklarım yüzüm kıllarla kaplıymış. Dedem beni görünce vah benim kızıma bu ne biçim çocuk kızım maymun mu doğurdu diye espri yapmış hatta dert edilecek bir şey değil dökülüyor zamanla. Hormonal bile olsa tedavi ediliyor. Dökülmese bile lazer var artık vücudu yorgan gibi kılla kaplı erkekler bile tertemiz oluyor. Allah başka dert vermesin 


Merve: Benim kızımda çok kıllı doğdu , erken doğdu hem de 2,500 kilo , herkes kedi yavrusu diyordu , sırtı kolları bacakları , göbeği , genital bölgesi , doktora sordum hep normal dediler. 7 yaşından sonra azalma oldu , şimdi 11 yasında gayet normal , doktoruna sorun zaten hormonal bir şeyse farklı oluyormuş , yoksa endişelenmeyin , genetik oluyor böyle şeyler , ailede halada teyzede varsa geçebiliyor. Diğer yaşıtlarına göre biraz erken kıl temizleme islerine başlayacak sadece o kadar , çünkü kompleks yapmaması için doktor rahatsız olursa temizlersiniz dedi. Bıyık ve bacak bölgesi özellikle , her çocuk aynı değil korkmayın , şimdi 10 aylık oğlum var oda kulaklarına kadar kıllı doğdu.


Kübra: Benim kızda da var 4 yaşına girecek bacaklarında, kollarında, sırtında, belinde, genital bölgesinde ben ondan korkup gittim. Zaten ama doktor normal olduğunu anne baba kıllı ise çocukta da olabileceğini söyledi. Bende tamam o zaman sorun yok dedim kıl bizde maşallah yani.


Nur: Benim küçük kızım ilk doğduğunda tüylüydü biraz erken doğduğu için ama sonra döküldü. Şimdi 9 aylık normal oldu yani sizinde dökülecek olsa bu zamana kadar dökülürdü.


Elmas: Çocuk esmer bir de zayıfsa  çok normal. Kilo aldıkça az görünür.


Özlem: Hemen hormonlara baktırın normal değil.


Burcu: Erken teşhis ne de olsa sen bir doktora götür. Hormonları küçükken düzeltirler .


Melisa: Maalesef ki artık yediklerimiz bir çok yiyecek hormonsal bozukluğa neden olabiliyor. Anne ve babadan (kıllanma) genetik olması harici kız çocuklarında kıllanma,ter kokusu,göğüslerde değişiklik fark edildiğinde çok erken adet olmaya neden olabiliyor ve bunun önlemini daha erkenden almak lazım. Diyeceğim şu ki bilmem kişinin kızında genetikmiş bizim kızda da genetiktir deyip hafife almayın lütfen.


 • Gülfer: Canım doktora götür bir sıkıntı varsa en azından tedbir alınır. Erken ergenliğe girebilir. Kızım da öyleydi hep doktora götürmek istedim eşim sapasağlam çocuk niye götürüyorsun dedi. Nasip olmadı şimdi 15 yaşında ve Lazer le tanıştı. Erken adet oldu ensülin direnci diye bir değer var kanda o yüksek keşke keşke keşke götürseydim doktora ama sen ihmal etme.
 • Kübra: Kaç yaşında adet oldu? bende genital bölgesinde tüylenme yüzünden götürdüm de hemşireler beni korkutmuştu böyle tüylenen erken adet olur diye
  Oda binde bir olurmuş şükür bir şeyi yok dedi. Ara sıra kontrole gel dedi.
 • Gülfer: 10 ,5 yaşında oldu.Eskidendi o binde birlik ihtimal şimdi o ihtimal çok yükseldi ve eğer tüylü ise risk daha da yüksek olur. Sen tedbirini alıp çocuk endokrinine götür sonra pişman olma en azından için rahatlar genç kız 0lduğunda çok sıkıntı yaşarsınız.
 • Kübra: Götürdüm endokrine zaten ihmal eder miyim. Bir şeyi yok şükür ara sıra kontrole gel dedi.

Aylin: Kızımda 5 yaşına kadar vardı aynı durum bu yıl döküldü büyük çoğunluğu yinede bir doktora gitmenizi tavsiye ederim.


Yıldız: Benim kızım da 2011 ekim doğumlu bıyıklarında ve vücudunda tüyler var bebekken doktora sormuştuk dökülür dediler ama dökülmedi. Bu sene ana sınıfına başladı. Arkadaşları bıyıklı senin bıyıkların çıkmış diye dalga geçiyorlarmış. O daha dalga geçmenin ne demek olduğunun tam olarak farkında değil ama eve gelince bana anlatıyor çok üzülüyorum bende daha ana sınıfında böyle olursa ileride okul hayatında çok sıkıntı yaşar diye bende en kısa zamanda doktora götürecem.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git