Çocuğumda TSH Yüksek Yani Tiroid Hormonu Fazla Çalışıyor Euthyrox İlacı Yan Etki Yaptı

Soru: Arkadaşlar oğlum 7 yaşında tsh yüksek çıktı. Tiroid hormonu fazla çalışıyormuş bu ilacı kullanıyorum yan etki yaptı. Aranızda böyle sorunla karşılaşan var mı ? yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.


KadinlarSitesi.Com Üyelerinin Cevabı:

 • Özge: 16 aylık oğlum kullanıyor yaklaşık 14 aydır kullanıyoruz hiç bir zararını görmedik bize daha çok yararı var demişti doktorumuz.
 • Zeynep: Özge hanım kaç mg kullanıyorsunuz ?
 • Özge: 25 mg canım 1 gün tam 1 gün yarım veriyorum öyle dengeledik.

Merve: Yan etki derken? mutlaka kullanın, ihmal etmeyin. Yuttuktan yarım saat sonra yemek yenebilir.


Sevgi: Tekrar doktora götürün biz de kullanıyoruz dozu yüksek gelmiş olabilir.


Sinem: İlacı kullanmanız önemli o ilaç TSH hormonu.


 • Nurgül: Benim kızım 5,5 yaşında yaklaşık 3 yıldır kullanıyoruz. Benim olduğum şehirde çocuk endokrin olmadığı için en yakın şehre çocuk endokrine götürüyorum sizinde götürmenizi tavsiye ederim dozunu ayarlıyor çocuk doktoru konuya çok vakıf olamıyor.
 • Zeynep: Nurgül hanım aynı ilacımı kullanıyorsunuz toz ne kadar kullanıyorsunuz ?
 • Nurgül: Evet aynısı ilk zamanlar 1 haptı daha sonra 1 çeyreğe çıktı son randevuda çocuk doktoruna götürdüm biz bu konuda fazla bilgiye sahip değiliz dedi o nedenle sizde endokrine gösterin derim bu konuda zaman çok önemli.

Berna: Benim bildiğim bu ilaç tiroid yavaş çalışana verilir.


Seda: Aynen öyle bende de tiriod var ama bana bu ilacı verdi doktor yavaş çalıştığı için.


 • Medine: Doktorunuza başvurun ilacını değiştirsin ben de yaşarım kendimde çok alerjik bünyeye sahip olunca.
 • Zeynep: Medine hanım kendinize mi kullandınız ne gibi yan etkileri oldu.
 • Medine: O ilaçla alakalı değil kardeşim içindeki maddelere karşı bünye reaksiyon veriyor. Sen doktoruna başvur ve yan etkisi olduğunu söyle ilacı değiştirsin bu kadar basit.

 • Semra: Bende kızlarıma kullanıyorum 2 yıldır hiç bir zararı olmadı.
 • Zeynep: Semra Hanım günde bir mi tozu ne kadar sizde yan etkisi olmadı mı ?
 • Semra: Kızım biri 25 mg 1,5, içiyor diğeri 50 gr bir içiyor gayet memnun olduk küçülme var dedi doktor.

 • Yasemin: 20 aylık oğlum doğduğundan beridir kullanıyor zararı yok iyiye gidiyor. İnşallah hiç bir şeyi kalmaz. Allah şifa versin herkese inşallah.
 • Hasret: Yasemin hanım bu tiroit kontrolü nasıl yaptırılıyor? Ve ne gibi rahatsızlığı oluyor da tiroide bakıyorlar ?
 • Yasemin: Doğduğunda sarılık olmuştu tahlilde kan değerleri düşük denildi ilaca başlandı. İlk önce her ay sonra 2 ay şimdi de ilk 3 ay olacak kontrole gidiyoruz kan veriliyor ona göre ilacı dozu ayarlanıyor ilk önce tam kullandık 4 aydır 4 de 3 nü kullanıyoruz.Normal kan verip de tiroidlerine baktıra bilirsiniz.

Nurgül: Tsh yüksekse az çalışıyor demektir. Bu ilaçlar tiroit hormonu. Her gün düzenli alınması lazım. Doktorun belirlediği kadar.


Zeynep: Ben endokrine götürdüm .2 ay bir gittik tsh 7 çıktı sonra tekrar 2 ay sonra gittik yine 7 çıktı tekrar gittik 4 çıktı doktor gerilemiş dedi yani hemen ilaç vermiyor. Benim oğlumunda boyu kısa diye götürdüm başka bir şikayetimiz yoktu. Çocuk doktoruna götürdüm oda endokrine gitmemizi söyledi.


Emirhan: Bende kullanıyorum sadece ayaklarımda kaşıntı oluyor 100 ml gram kullanıyorum geçmiş olsun.


Emine: 10 buçuk aylık kızıma 10 aydır kullanıyorum. Bir sıkıntı yaşamadık. Tv de bir doktor demişti. TSH vücudumuzun orkestra şefidir. Bütün hormonlarımızı etkiler. Dengeli olmalı önemli.


 • Hatice: Tsh yüksekse tiroid az çalışıyor demektir. Ben de hamileliğimde kullandım bunu. Düzenli kullanılması gerekiyor. Yan etkisini görmedim ben.
 • Zeynep: Hatice hanım bende kullanıyorum bende yan etki yapmadı ama oğluma yaptı 7 yaşında.
 • Sibel: Ne gibi bir yan etki yaptı acaba.
 • Zeynep: Uyku Bozukluğu.

 • Dilek: 4 yıldır kullanıyorum. Euthyrox gibi sentetik troid hormonları,doz ayarlaması düzgün yapılmazsa vücutta bazı sıkıntılar yaratabilir. İlk kullanılmaya başlandığında ayda bir kez test yapılır ve doz yeniden ayarlanır.Aslında verilen her insanın vücudunda bulunan troid hormonu. Normal insanlarda bu hormon gün içerisinde belirli aralıklarla salgılanan.Ama troid bezi bu hormonu salgılanan.Ama sentetik olarak günde bir defa almak zorunda kalınır.Tabi bu da ince bir doz ayarlaması gerektirir Ve mutlaka endokrinoloji uzmanına yaptırın tedavisini.
 • Burcu: Benimde kızım doğuştan kullanıyor az çalışıyor troidi İstanbul’da kanuniye gidiyorduk ama çapaya gitmeyi düşünüyorum. 2 de 1 doktor değişiyor dozunu ayarlayamıyorlardı bende kendim ayarlayıp veriyordum. İyi çıkıyordu sonucu ama ömür boyu kullansın istemiyorum ilacında zararı varmış fazla kullanınca acaba troid nakli oluyor mu bilginiz var mı çocuklarda kızım 5 yaş oldu bu arada.
 • Dilek: Aslında bahsettiğim gibi Euthyrox, bizim vücudumuzda bulunan troid hormonunun laboratuvar da üretilmiş hali.Ben çok uzun yıllardır kullanıyorum bir zararını görmedim.Ömür boyu kullanmak gerekiyor,eğer ilaç aniden kesilirse değerler çok yükseliyor ve inanın çok ciddi problemler ortaya çıkıyor. Troid nakli hakkında bir şey duymadım.Doktorum çok iyi alanında çok iyi.Böyle bir şey olsaydı bahsederdi sanırım.Kesinlikle düzenli kontrole gidilmeli ve doz düzgün ayarlanmalı.Hayatının her aşamasında mutlaka kullanmalı, Düzensiz kullanımda ben bir keresinde yaşamıştım değerler 36. 7 çıktı ve ben neredeyse öleceğimi zannetmiştim. Doktorum resmen vücuttaki hiçbir organ şu anda düzenli çalışmıyor demişti.Yani troid bezi vücudun sigortası gibi bir şey.Ama düzenli kullanımda gayet rahat düzenine devam edebiliyorsun?.Çok geçmiş olsun.

Nurcan: Bizde kullanıyoruz kızım 13 aylık 9 uncu ayda başladık faydasını gördük zararını değil kızım çok hareketsizdi şimdi iyi bende bu ilaç tsh si az çalışanlara veriliyor diye biliyorum bizim tsh 3 tsh4 normal tsh si yüksekti yani 17 buçuktu 1 ay sonra 1,88 e düştü mutlaka endokrin görmeli çünkü kilosuna boyuna bakarak ilaç dozunu ayarlıyorlar bir de tsh 3 beyne tsh 4 organlara tsh da gelişim geriliği yapıyor yani çok önemli bir orga kendi küçük ama görevi çok büyük metabolizmayı o yönlendiriyor bilgin olsun istedim.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git