Kil Maskesi

Kil Maskesi Nedir ?

Kil maskesi çok sık duyduğumuz ve hemen her yerde bulabileceğimiz bir toz’dur. Ancak toprak ürünü de denilebilir, ve doğal bir maddedir. Ülkemizde bol miktarda kil türü bulunmaktadır ve bunların değişik formları bulunmaktadır. Karşınıza yeşil renkten tutun da beyaz kadar pek çok rengi çıkabilir, yani rengine göre bu kildir veya değildir demek doğru olmaz. Killerin çoğunun özelliği toplandığı yer ile ilgilidir, bulunduğu yörede doğal kaynak suları ve toprağın özellikleri nedeniyle içeriğindeki vitamin ve mineral yapıları değişmektedir. Kil alırken dikkat edeceğiniz tek ve en önemli şey aldığınız ürünün kil olduğundan emin olmaktır. Bakanlık tarafından onaylanmış, kapalı ambalajlarda ürünleri almaya özen gösterin.

kil maskesi nedir nasıl yapılırKil Maskesi Nasıl Yapılır ?

Kil maskesinin yapımı son derece kolaydır, öncelikle 1,5 yemek kaşığı kadar kile ihtiyacımız vardır. Uzmanlar beyaz kili tavsiye ediyor bilmenizde fayda var, 1 tatlı kaşığı kayısı yağı, aldığı kadar su. Su kısmı biraz zor gibi görünse de kil doğal bir madde olduğu için kesin bir miktar verilememekte. Bunu anlamanın en iyi yolu ise azar azar ilave ederek ve karıştırarak istenilen kıvama ulaşmak mümkün. Hafif sulu bir kek hamuru kıvamı idealdir, ağır bebek maması kıvamında olan karışımlar sağlıklı sonuçlar vermez. Yüzünüze sürdüğünüzde akmayacak, ancak yüze sürülecek kadar açık kıvamlı olmalıdır. Hazırladığınız ham maddeyi hızlı bir şekilde yüzünüze uygulamalısınız, aksi halde kil katılaşmaya başlayacaktır. Maalesef ki kalan maskeyi de saklamanız mümkün değil, dilerseniz boyun ve dekolte gibi yerlerinize uygulayabilirsiniz veya bir arkadaşınızla da paylaşmanız mümkün.

Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir ?

Kil çok faydalı bir ham maddedir, öncelikle doğal olduğu için ve saklanma şekillerinin de doğru yapıldığını düşünürsek öncelikle cildin yağdan arınmasını sağlar. Cildinizde aşırı yağlanma varsa ve bu da parlamaya sebep oluyorsa, akne, siyah nokta ve sivilceye yatkınlığınız varsa kil maskesi sizin için bir kurtarıcı olabilir. Cildinizin yağlanmasını ve parlamasını engelleyeceği için anti aging özelliği de mevcuttur. Çünkü aşırı yağlanmada gözenekler tıkanacağı için sivilce akne gibi sorunlar olacaktır ve bunun sonucunda da ciltte sarkmalar meydana gelecektir. Kil maskesi cildin sarkmasını ve tıkanmasını önleyecektir. Hatta makyaj kalıntılarını temizlemek için de hafta da veya 15 günde bir bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git