Göz Altı Torbaları Neden Olur

Merhaba bayanlar eminim pek çok yaş gurubundaki bayanların ortak sıkıntılarından biridir göz altı torbaları. İşleyeceğimiz konuda pek çok sorunun cevabını vermeye çalışacağız, en çok sorulan bir kaç soru ile başlayalım.

Göz altı Torbaları Neden Olur ?

Hiç de estetik görünmeyen göz altı torbalarının en büyük nedeni yorgunluk, stres ve en önemlisi genetik faktörlerin yol açtığı yaşlanma belirtilerinden biridir. Yorgunluk en sık rastlanılan sebeplerden biri olmasıyla birlikte uzun süreli çalışmak, bilgisayar başında uzun süreli çalışmak, yine uzun süreli televizyon izlemek, uykusuz kalmak göz altı torbalarının oluşumunu tetikleyen sebeplerden bazılarıdır. Bu göz altı torbaları yağ bezelerinden oluşmaktadır ve bu torbaların fıtıklaşmasından dolayı ortaya çıkar. Bu yağ kesecikleri yüzdeki bir çok kasın arasında tampon görevi görür, zaman ilerledikçe bu torbaların üzerindeki bağ dokusu gevşedikçe ve kaslarda uzun süreli kasılmalar olduğunda bu torbalarda fıtıklaşma kendini gösterir. Bu yorgunluk sonucu ortaya çıkan torbalaşmanın temelinde yatan bir faktördür, Bunun dışında yine stresli olmak kaslardaki kasılmayı artırdığından torbalaşma durumu ortaya çıkar. Ancak tüm bunların dışında en büyük faktör ise ailesel yapımızdır, eğer aile içerisinde bir veya birkaç bireyde torbalaşma varsa sizin de göz altı torbasına çok ciddi bir eğiliminiz var demektir.

göz altı torbalarıGöz Altı Torbaları Nasıl Giderilir ?

Göz altı torbalarının giderilmesi hangi aşamada olduğuna bağlı olarak tedavi edilmesi düşünülebilir. Başlangıç evresindeki torbalanmalarda öncelikle oluşum nedenlerini tespit etmekte fayda vardır. Eğer yorgunluğa bağlı ise yaşantınızı düzeltmekle işe başlayınız, dinlendirici dermo kozmetik ürünler kullanılabilir, göz altı bağ dokusunu sıkılaştıracak kremler kullanmak yeterli ve faydalı olacaktır. Genetik faktörlere ve yaşlanmaya bağlı olarak oluşan ilerlemiş seviyedeki göz altı torbalarında ise maalesef ki basit yöntemlerle göz altı torbalarının giderilmesi söz konusu değildir. Bunun için bir plastik cerraha başvurmak gerekir, bu plastik cerrahlar bazen bu torbaları çıkarırken bazen de fıtıklaşmadan kaynaklanan göz torbalarını ise tekrar yerine yerleştirmektedir.

Göz Altı Torbalarını Geçirmek İçin Evde Neler Yapabiliriz ?

Göz altı torbalarının önüne geçmek için veya ilk evredeyse bu sıkıntıyı gidermek için evde alacağımız bazı önlemler de vardır. Bunlardan bazıları ise ki en kolay yoludur, evinizde göz maskesi bulundurabilirsiniz, soğuk veya buzlu suyla yapacağınız tampon ise göz altı torbalarını sıkıştıracağından hızlı bir çözüm olarak en sık şekilde sonuç veren yöntemlerden biridir ve 10-15 dakika kadar bezi ara ara ıslatarak yüzünüzde tutmalısınız. Bunun dışında yine göz altı kaslarını sıkan bitkisel ürünler vardır ve bunlar çoğunlukla mutfaklarınızda kullandığınız bitkilerdir. Bunlardan bazıları soğuk patates ve soğuk salata dilimleridir, bunu yine belli bir süre gözlerinizin üzerinde bekletmeniz size çok faydalı olacaktır. Günlük bakım olarak önerilen bu bitkilerin en avantajlı yanı ise hem maliyetinin çok düşük olması hem de hiç bir yan etkisi olmamasıdır. Son olarak ise siyah çay veya papatya çayı ile yine aynı işlemi yapabilirsiniz. Ancak burda dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise çayların soğuk olmasıdır. Yani çay içtiniz kalan bekleyen çayı atmak yerine güzelliğinize katkıda bulunabilirsiniz.

göz altı torbaları neden olurGöz Altı Torbaları Hastalık Habercisi midir ?

Göz altı torbaları zaman zaman geçici olabilir, ancak geçici olan torbalar artık kalıcı olmaya başlamışsa dinlenmiş olmanıza rağmen veya rahat bir haldeyken bile halen göz torbalarınız varsa ve giderek daha da belirginleşiyorlarsa işte o zaman bazı hastalıklardan şüphelenmemiz gerekebilir, bir doktor kontrolünden geçmenizde fayda var. Bunların başında ise böbrek hastalıkları, bir takım hormonal hastalıklarının habercisi olabilir. Zira bu tip hastalıklar vücutta su ve tuz tutulumuna neden olan hastalıklardır, bu hastalıklar ayrıca göz çevresindeki ödemi artırabilir. Bazen ise bu duruma yol açan etkenlerden biri ise beslenme alışkanlığımızdan da kaynaklanabiliyor, Özellikle çok fazla tuzlu yeme alışkanlığı olan kişilerde torbalanmalar daha sık görülmektedir, Ayrıca alerjiye bağlı olarak kaşınma sonucu göz altı derisini tahriş edeceğinden ve ödemi tetikleyeceğinden dolayı yine bu sebepten göz altı torbaları meydana gelebilir. Kısacası göz altı torbalarının diğer hastalıklar gibi pek çok nedeni olabilir siz öncelikle kendinizin doktoru olmayı öğrenmelisiniz. Eğer yukarıda anlatılan tetikleyici sebeplerin hiç biri sizde yoksa derhal vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalı sebebin kaynağını ilk aşamada yine doktor kontrolünde bulup çözmelisiniz. Görüşmek üzere hoşça kalın…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git