Metabolizma Hızlandırıcı Soğuk Çay Tarifleri

Soğuk çay tarfileri

Türk kültüründe çayın yeri bir ayrıdır ne dersiniz bayanlar?Gün içersinde gerek yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırmak için gerekse harareti alması için içilen çayın haddi hesabı yok. Sıcak çaylardan sıkılanlar için bugün birbirinden lezzetli ve sağlıklı çay tarifleri hazırladım. En güzeli de dışarı da satılan çay ve meyve sularından çok daha sağlıklı ve lezzetli olması. Özellikle son yıllarda metabolizmayı canlandıran sıcak ve soğuk çaylar oldukça moda. Moda bir yana benim için sağlığa olan faydaları dolayısı ile bu çayların tüketilmesi oldukça önemli diye düşünüyorum . Size metabolizma canlandırıcı ve yağ yakma özellikli çay( soğuk) tariflerini merak ediyorsanız soğuk çay tariflerimiz sizlerle..İlk çay tarifimiz oldukça faydalı olan ve özellikle Amerika da yetişen matedir.

mate çayı tarifiSoğuk mate çayı tarifi malzemeleri:

Dört su bardağı su
Limon ( 1 orta boy)
Mate çayı( bir çorba kaşığı)

Soğuk mate çayı yapılışı:

Dört bardak yani bir litre suyu kaynattıktan sonra dilimlenmiş bir adet orta boy limonu ilave edin, daha sonra içine yaklaşık bir çorba kaşığı kadar mate bitkisini de ekleyip tahmini on dakika kadar demlenmeye bıraktırdıktan sonra soğuk olarak tüketebilirsiniz bayanlar…

Kusburnu çay tarifiİkinci soğuk çay tarifimi ise Tarçınlı kuşburnu çay tarifi olup hem sağlıklı hem de yağ yakıcı özelliği olan bir çay tarifidir.Kuşburnunun ne kadar yararlı bir bitki olduğunu bilmem hatırlatmama gerek var mı? Özellikle de C vitamini açısından oldukça zengin bir besin olması bu bitkiye ilgiyi oldukça artırmaktadır. Soğuk çay tarifimizde sadece kuşburnunu kullanmayacağız ayrıca kullandığımız tarcında sadece çayımıza lezzet vermeyecek aynı zamanda sağlığımıza sağlık katacaktır. Dilerseniz tıpkı kuşburnu gibi tarcının da faydalarına az da olsa değinelim. Özellikle şeker hastalarının da bildiği üzere tarcın kan şekerini dengelemeye yardımcı olur.

Tarçınlı kuşburnu çay tarifi malzemeleri:

Bir litre yani dört su bardağı su
Kuşburnu ( bir avuc)
Tarcın özellikle kabuk tarcın olmalı( rendelenmiş)

Tarçınlı kuşburnu çay tarifi hazırlanışı:

Kuşburnu iyice yıkanıp , tüp bitki çaylarında olduğu gibi kaynamış sıcak suya atılır. Daha sonra on iki dakika daha tarcın ile kaynatılıp soğumaya bırakılır.
Üçüncü soğuk çay tarifim Zencefilli soğuk çay tarifi olup yeşil çay ile zenginleştirilmiştir. Soğuk kış günlerinde özellikle zencefilde patlama yaşansa da inanın soğuk zencefilli çay tarifi en az sıcak çay tarifi kadar sağlıklı. Özellikle soğuk kış günlerinde öksürüğe bire bir olan bal ve zencefil toz karışımının faydasını gördüğüm için siz değerli takipçilerimize rahatlıkla önerebilirim.

Zencefilli çay

Zencefilli soğuk çay tarifi malzemeleri:

Diğer tariflerde olduğu gibi dört bardak su
Yeşil çay( yarım yemek kaşığı)
İki çay kaşığı zencefil, isteyen takipçilerimiz taze zencefilde kullanabilir; fakat biraz acı bir tat yaptığı için size önerim toz zencefil olacaktır.

Zencefilli soğuk çay tarifi yapılışı:

Dört su bardak kaynamış su içine zencefil ve yeşil çayı ilave ederek 12 dakika kadar demlenmeye bırakın. Demlenen çayınızı süzdükten sonra zencefilin acımsı tadından kurtulmak için bal ekleyerek soğuk servis yapabilirsiniz afiyet olsun…

Evet sevgili bayanlar metabolizma hızlandırıcı muhteşem soğuk çay tariflerimi dilerim beğenirsiniz. Fakat unutmayın ki bazı hastalıklarda fazla tüketilen bitki çaylarının da olumsuz etkisi olabilir diye hatırlatarak özel bir rahatsızlığınız var ise mutlaka hekiminize başvurun derim…

Not: Tüm soğuk çay tariflerimizi buzla servis yapabilirsiniz afiyet olsun..

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git