Çocuğum uykusundan korkarak ve ağlayarak uyanıyor ne yapacağım?

Soru: Merhaba arkadaşlar benim 7 yaşında oğlum var okula gidiyor. İki haftadır oğlum uykusundan korkarak ve ağlayarak uyanıyor ne yapacağımı bilmiyorum. Yardım eder misiniz çok bağırıyor uyanınca bir 15 dakika kadar sakinleştiremiyorum.

Zennube.Com Üyelerinin Cevabı:

Hatice: Sohbet edin sorgulamadan açılır anlatır.


  • Büşra: Yastığının altına cevşen koyun bol bol dua edin.
  • Aysel: Koydum boynuna da bir tane aldım okuyorum bol bol bana bile yansımıyor bazen benden bile korkuyor.

Bircan: Okulda veya yolda onu rahatsız eden bir durum var mı kendine geldiğinde sorun eğer uykuda korkarsa. Bol bol dua et çocuğuna geçmezse de mutlaka bir uzmandan yardım al.


Nurten: Komşumun oğlu da öyleydi beş yaşındaydı oğlu,ağzı dualı birini bulup dua okuttular bir süre gidip geldiler sonra geçti..Aynı dediğiniz olayı yaşıyordu çocuk…


Aysel: Okulda sordum arkadaşlarına kendine öyle korkacak bir şey olmamış okula da hep ben götürüyorum.Dün aksam yine oldu dudağı patlamış yara olmuş her akşam olacak diye onun başında bekliyorum.


Emine: Tablet ve bilgisayarda ki oyunlarına bakın korkacağı bir durum olabilir.


İkra: Size tavsiyem belli bir süre verin çok oynatmayın. Televizyon da fazla seyrettirmeyin.Bilinç altına yerleşiyor uykuda da korkar uyumasa da bir diğer odaya gitmeye bile korkar iyi bir hocadan korku duası alın ve seyrettirmeyin televizyon ve oyun fazla oynattırmayın. Çünkü aynısını kendi çocuğumda da yaşadım.


Bircan: En son çareyi baş ucuna kuranı kerim koydum çocuk rahat uyudu hep dua ettim oğluma o dönemler çok zor.


Habibe: Kuran-ı Kerim açın yanında acil tedbir olarak. Ama mutlaka kendisini çözmeye çalışın altında yatan nedeni ancak kendinden öğrenebilirsiniz.


Rabia: Peygamber efendimizin korkan sahabe için yazdığı mektup var onu temin edebilirseniz hiç bir şeyi kalmaz yatarken başının altına koyarsanız. Allah şifa versin.


Yağmur: Bir şey olmaz annesi geçici durum eğer geçmez de uzun sürerse pedagoga gitmeni tavsiye ederim.


Nagihan: Öğretmen bağırmış ve korkmuş olabilir mi acaba çünkü okula gidince oldu diyorsunuz.


Hatun: Bebek iken küvezde kaldıysa küvezde kalan bebeklerde böbrek taşı olabiliyormuş yada devamlı ağlıyorsa ateşlenmesi olmuyorsa akdeniz ateşlenmesi de olabiliyormuş genetik test yaptırın muhakkak benim başımda da var aynısı.


Aysel: Onuda sordum öğretmenimize ama öyle bir şey yok oğlumu denemek için öğretmenini seviyor musun diye sorular soruyorum ve dün aksam ona mektup yazdı sizi çok seviyorum diye.


Sibel: Okuyun sürekli benimde kızım uykusundan öyle uyanıyordu ve bu 6 aylıkken başladı şu an 3 yaşında okuduğum sürece bir şey yok birde arkadaşıma dua yazdırdım onu takınca ağlamıyor uykusunda.


Hatun: Genetik online test isteyin 15 günde sonuçlanıyor.


Çiçek: Resimli bir şey bulundurmayın uyuduğu odada resim bulunan eve melek girmez bu yüzden çocukları koruyan melekler de giremez bu yüzden korkutulurlar etrafındaki resimleri kaldırın ona ayetel kürsi okumayı öğretin besmele çekmeyi öğretin muhakkak bunları kendisine okutup yatırın bir şeyden korktuğunda besmele çekerse gideceğini meleklerin onu koruyacağını anlatın uyumadan önce her gün tekrarlayın….


Aysel: Yattığı yerde sadece kendi resmi ve kardeşinin resmi var bir şey olur mu ki yatmadan besmele çektiriyorum her şeyi denedim fayda mı etmiyor yoksa ben mi yanlış bir şey yapıyorum anlamadım.


  • Selin: Çocuğunuza gün içerisinde aklınıza geldikçe şu şekilde dua edin, ismiyle hitab ederek… Mesela ” Ali seni her türlü şeytanın şerrinden, her türlü haşerelerden ve her türlü kem gözlerden Allah’ın sonsuz kelimelerine sığındırırım”Ayrıca youtube’de rukye duası var.. Sırasıyla rukye ayetlerini okumuşlar oğlunuza elinizden geldiğince bu duayı dinletin.. Korkmuş olabilir bir şeylerden.. Ben de 2,5 yaşındaki kızıma uyguluyorum.. Rabbim esirgesin yavrularımızı.
  • Melike: Çocukken kulağıma böyle fısıldansa daha çok korkardım bence okuyun ama Arapçasından yazık çocuğa çok korkma hiç bir şey yok demekte doğrusu değilmiş evet bende korkuyorum ama uyanınca geçiyor ve her gün korkulu rüya görülmez bazen de çok mutlu rüyalar göreceksin denmeli ve rüyasını anlatsın yazın sonrada onun yırtmasını isteyin ama temelde altındaki nedeni öğrenin eşiniz ve sizin yaşadıklarınız yada komşuların anlattığı bir şey bile ona korku yaşatabilir yada okulda arkadaşları bile bir şey anlatmış olabilir.

Yıldız: Çocuğa sakin zamanında neden ağladığını rüyasında neler gördüğünü anlamaya çalışın ona birinin korkutup baskı yapıp yapmadığını sorun bu çocuk bence önemli bir olay yaşamış hastalıktan değil.küçük yasinler den başucuna asın. Okuyup yatırın. Allahım acil şifalar versin.


Aydan: En iyi çare onunla yatın sabah kalktığında sizi görsün yanında korku olayları hemen geçmez genelde bir şeylerden etkilenmeden olur kabus görüyordur muhtemelen kabusun korkulmaması gereken bir şey olduğunu ve gerçek olmadığını anlatın çocukların en büyük korkusu karanlık ve kabustur birde yalnız kalma olduğu odaya gece lambası takın sürekli açık kalsın korktun zaman bismillah de o zaman Allah seni koruyacaktır de bir şeylere güvenip rahatlasın.


Seval: Benim oğlumda da oldu… öyle ağlamaları vardı ki ev halkı sabahı sabah ettik… bir tavada soğan sarımsak kabukları tuz çörek otu karıştırıp ocakta karıştırarak yaktık onun dumanını da felak nas okuyarak odalarda gezdirdik. Ondan sonra kurtulduk. Bana da saçma geldi inanmadım ama kaynanam yaptı bu sayede kurtulduk deneyin bir şey kaybetmezsiniz. Bize de aynı sorunu yaşayan biri söylemişti.


Hülya: Uyku terörü diye bir rahatsızlık var uyuduktan bir yada bir buçuk saat sonra ağlayarak kalkıyor ve sizi görmüyor duymuyorsa sakinleşmiyor ve on on beş dakika sonra tekrar uykuya geçiyorsa uyku terörü olabilir benim oğlumda var. 6,5 yaşında bir araştırın isterseniz sizinki de öyle gibi belirtileri öyle olduğu zaman çocuğu konuşturmaya çalışmayın bu daha çok şiddetlendiriyor sadece kendine zarar verecek durumları ortadan kaldırın ve o sürenin geçmesini bekleyin başka bir şey yapılamıyor maalesef.


Leman: Benimde büyük oğlum on bir yaşında on üç yaşında çocuğun birini sigara içerken görmüş gizli içtiği için tehdit etmiş kimseye söylersen seni döverim diye geldi bana üstü kapalı konuşunca ağzından zorla aldım acaba çevresinde çocukları kötü etkileyen arkadaş öğretmen falan mı var böyle etkileyen ondan da korkarlar.


Gül: Uyuturken 9 ayet-el kürsi. 41 felak 41 nas.41 ihlas okuyun 1 ay devam edin nazar büyü cin üzerinizde neyin şerri varsa etkisini kaybediyor deneyin dünya duanın üzerinde derler geçmiş olsun.


Figen: Bence çocuğunuzla bir oyun oynayın ve ona bir hikaye anlatmasını söyleyin oyunla. Az çok hislerini ve onu etkileyen yaşadığı şeyleri masal olarak anlatıyor çocuklar. Yani çaktırmadan nedenleri araştırın. Okulda yaşadığı kötü bir şey varsa anlamaya çalışın. Ve okuldaki rehber öğretmenden de yardım isteyin derim. Size söyleyemediği korktuğu bir şey var mı, nelerden etkileniyor araştırın. Bu çok önemli bence.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git